maciej dzwonnik

 • Nowe osiedle w gdańskiej Letnicy. Docelowo aż 16 budynków

  Przez lata wykluczona komunikacyjnie i niechętnie wręcz zamieszkiwana Letnica zyskuje w ostatnich latach nową twarz. Zaczęło się od rewitalizacji dzielnicy przy okazji Europ 2012, potem duży projekt mieszkaniowy ogłosił tam jeden z warszawskich deweloperów. Teraz Letnicę chce zmieniać kolejny deweloper, Atal, który zbuduje tam osiedle z 16 budynkami w niewysokich cenach.

  19-01-2018 07:00
 • Wyniki lotniska w Gdańsku w 2017 r. Pełne samoloty, milionowe przychody i śmiałe prognozy

  Aż 4,611 mln pasażerów skorzystało z lotniska w Gdańsku w 2017 roku, a to o ponad 600 tys. więcej niż rok wcześniej. Do tego samoloty w Gdańsku miały średnie obłożenie na poziomie 80 proc., a zysk netto działalności spółki wyniósł blisko 25 mln zł. - W tym roku chcemy osiągnąć liczbę 5 mln pasażerów - dodaje prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.

  18-01-2018 16:39
 • Posłanka PO Agnieszka Pomaska pyta ministra Glińskiego o "betonowanie" kanału Raduni

  Posłanka Agnieszka Pomaska po artykule "Wyborczej Trójmiasto" wystąpiła z interpelacją do ministra kultury Piotra Glińskiego ws. kanału Raduni. Prace, które trwają obecnie na budowie Forum Gdańsk, budzą wiele kontrowersji wśród mieszkańców i gdańskich aktywistów.

  17-01-2018 16:09
 • Rekordy przeładunków w portach w Gdyni i Gdańsku, a w planach milionowe inwestycje

  W ubiegłym tygodniu Port Gdańsk i Port Gdynia opublikowały swoje wyniki przeładunków za 2017 r. W obu przypadkach były one rekordowe, a co więcej, wzrosty były znacznie wyższe od Portu Szczecin-Świnoujście. Dodatkowo oba trójmiejskie porty szykują w najbliższym czasie inwestycje warte setki milionów złotych.

  15-01-2018 07:05
 • Kamienice na Długim Targu nareszcie sprzedane. Powstanie w nich luksusowy hotel

  Poszukiwania nabywcy dla dziesięciu kamienic zlokalizowanych naprzeciw fontanny Neptuna w Gdańsku trwały całe 10 lat. W piątek Agencja Rozwoju Pomorza ogłosiła, że sfinalizowała nareszcie ich sprzedaż, a w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Gdańsku powstanie luksusowy hotel.

  12-01-2018 12:16
 • Trójmiasto zmieni się w wielki plac budowy, a "zagłębie biurowe" w Oliwie zyska poważnego konkurenta

  Ubiegły rok nie był dla Trójmiasta obfity w nowe inwestycje komercyjne, zbudowano u nas tylko kilka nowych biurowców. Jednak jeśli spojrzymy na listę zaplanowanych i już zatwierdzonych projektów, to okaże się, że już wkrótce Trójmiasto zmieni się w wielki plac budowy.

  12-01-2018 05:50
 • Rekord na torach PKM. Aż 3 mln pasażerów w 2017 roku!

  50-procentowy wzrost liczby pasażerów zanotowała Pomorska Kolej Metropolitalna w roku 2017 - łącznie skorzystało z niej 3,073 mln osób. Co więcej, w każdym z trzech ostatnich miesięcy roku pociągami PKM podróżowało po 300 tys. pasażerów.

  11-01-2018 15:05
 • Zatrzymano sprawcę brutalnego napadu na studentkę z Gdańska [WIDEO]

  Do napadu na studentkę doszło w styczniu 2016 r., a więc dwa lata temu. Sprawiedliwości stanie się jednak zadość, ponieważ kryminalnym z Gdańska udało się ustalić tożsamość sprawcy napadu i zatrzymać go. Grozi mu 12 lat więzienia.

  11-01-2018 12:11
 • Trwa betonowanie kanału Raduni. "Nie mamy już pola do działania"

  Społecznicy z organizacji FRAG opublikowali zdjęcie z placu budowy Forum Gdańsk, na którym widać zaawansowany postęp prac nad podzieleniem historycznego kanału Raduni na dwie części. Przypominają, że zakrycie historycznego kanału miało być jeszcze negocjowane. - Prezydent Adamowicz obiecywał nam dialog w tej sprawie - mówi Karol Spieglanin z FRAG-u.

  11-01-2018 07:04
 • Historyczny sukces Portu Gdańsk! Ponad 40 mln ton w 2017 roku

  We wtorek władze Portu Gdańsk poinformowały, że łączna liczba przeładunków w ub. roku wyniosła aż 40,6 mln ton. - To historyczny wynik - cieszył się prezes portu Łukasz Greinke, a wiceminister gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski dodał: - Czekamy teraz na Port Centralny.

  09-01-2018 12:15
 • Nowe kamienice i restauracja. Gdańskie ławy mięsne odzyskają blask?

  Na razie jest to wciąż jedno z miejsc wstydu w ścisłym centrum Gdańska, ale teraz słynne gdańskie ławy mięsne mają szansę na drugie życie. Znany warszawski restaurator Artur Jarczyński kupił bowiem działkę w Głównym Mieście przy kościele Mariackim i zamierza zbudować tam dużą restaurację oraz galerię dla artystów i rzemieślników. Obok powstają też trzy kamienice.

  08-01-2018 06:10
 • Kolejny rekordowy rok w Porcie Gdańsk? To już niemal pewne

  W Porcie Gdańsk trwa gorączkowe zliczanie dokładnej liczby ładunków, które przeszły przez port w 2017 r. Już teraz można jednak ze spokojem zawyrokować, że był to kolejny rekordowy rok największego polskiego portu, a pod znakiem zapytania jest tylko to, o ile udało się pobić wynik z roku 2016.

  05-01-2018 05:58
 • Inwestycje w Trójmieście w 2017 roku. Chwała i chała roku według Macieja Dzwonnika

  Z jednej strony świetne architektonicznie i historycznie Muzeum II Wojny Światowej, harmonijny rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i rozkwit rynku biurowego w Gdańsku, z drugiej storpedowanie przez rząd budowy trasy S6 oraz zapowiedź kuriozalnej Via Maris, a do tego "wygrana" Gdyni w sporze z Komisją Europejską o lotnisko. Na Pomorzu miniony rok był pod kątem inwestycyjnym niezwykle ciekawy.

  05-01-2018 05:52
 • Lider Behemotha Adam D. stanie przed sądem. Został oskarżony o znieważenie godła Polski

  W czwartek Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku poinformowała o wystosowaniu aktu oskarżenia przeciwko Adamowi D., liderowi metalowego zespołu Behemoth, a także dwóm innym mężczyznom. Oskarżenie dotyczy domniemanej zniewagi polskiego godła na plakatach promujących trasę koncertową zespołu.

  04-01-2018 15:30
 • Nawet po 30 osób w jednym domu. Mieszkańcy Wzgórza Mickiewicza nie chcą "hoteli robotniczych"

  Od kilku miesięcy na Wzgórzu Mickiewicza w Gdańsku narasta problem, z którym mieszkańcy sami nie są w stanie sobie poradzić. Chodzi o przebudowywanie domów leżących na osiedlu na "hotele robotnicze", w których mieszka teraz jednocześnie nawet po 30 osób. - Zaśmiecają dzielnicę, są głośni, nieuprzejmi. Niektórzy z nas się ich boją - mówi Krzysztof Knitter, przewodniczący rady dzielnicy.

  04-01-2018 06:00
 • Nowy terminal promowy w Gdyni za 200 mln zł. Już ruszają prace

  W ciągu trzech lat w Gdyni ma powstać nowoczesny terminal promowy, który będzie w stanie przyjmować nie tylko większe niż do tej pory statki i promy, ale też pozwoli skrócić czas obsługi jednostek w porcie i podnieść komfort pasażerów. Koszt inwestycji to ok. 200 mln zł.

  04-01-2018 05:50
 • Sopot ma najdroższe mieszkania w Polsce. Gdynia i Gdańsk w pierwszej piątce

  Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Sopot, Gdynia i Gdańsk są w pierwszej piątce w klasyfikacji miast z najdroższymi mieszkaniami w Polsce. Na 1. miejscu jest Sopot, gdzie średni koszt metra kwadratowego to aż 8862 zł. Oprócz Trójmiasta w czołówce znalazły się jeszcze Warszawa i Kraków.

  31-12-2017 15:00
 • Zobaczyliśmy "pokoje testowe" kompleksu Deo Plaza na Wyspie Spichrzów. Będzie luksusowo! [ZDJĘCIA]

  Pozostający w budowie kompleks apartamentowo-hotelowy Deo Plaza na gdańskiej Wyspie Spichrzów będzie oddany do użytku w przyszłym roku, ale inwestor już teraz wyposażył tzw. pokoje testowe w przyszłej części hotelowej. Pozwoli to podjąć decyzję co do ostatecznego charakteru wnętrz hotelu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak prezentują się pokoje hotelowe w jednej z najbardziej luksusowych inwestycji z tych, które powstają obecnie w Gdańsku.

  30-12-2017 19:31
 • Nowy hotel i apartamentowiec na Wyspie Spichrzów. Grano Residence z pozwoleniem na budowę [WIZUALIZACJE]

  Deweloper Dekpol otrzymał przed świętami pozwolenie na budowę zapowiadanego od miesięcy zespołu apartamentowo-hotelowego na Wyspie Spichrzów. W nowej inwestycji, którą nazwano Grano Residence, znajdzie się 136 pokoi hotelowych i 141 apartamentów mieszkalnych, a także 9 lokali usługowych. Kompleks ma być gotowy w 2020 r.

  28-12-2017 06:50
 • Kolejne nowe osiedle w Gdańsku. Jedna część na wynajem, druga do zamieszkania

  Deweloper Robyg rozpoczął sprzedaż nowej inwestycji o nazwie Nadmotławie, zlokalizowanej przy ul. Sienna Grobla 7 w Gdańsku. Co ciekawe, deweloper z góry zakłada podzielenie inwestycji na dwie części: jedna będzie skierowana dla inwestorów zainteresowanych zakupem lokalu na wynajem, bądź na mieszkanie wakacyjne. Druga będzie stricte mieszkaniowa.

  27-12-2017 07:00
 • Szopki bożonarodzeniowe w gdańskich kościołach. Warto je zobaczyć! [ZDJĘCIA]

 • Fotograf - strażak z Chojnic nagrodzony przez National Geographic. Jego zdjęcia z sierpniowej nawałnicy są porażające [FOTO]

  Fotoreportaż "Nawałnica", autorstwa fotografa z Chojnic - Daniela Frymarka, otrzymał Grand Prix Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Zwycięzca jest nie tylko fotografem, ale też dziennikarzem lokalnego radia i strażakiem ochotnikiem. Podczas sierpniowej nawałnicy na Pomorzu był jednym z pierwszych obecnych na miejscu tragedii w Suszku.

  25-12-2017 15:05
 • Wojewoda miał podać limity dla programu MdM w połowie grudnia. Podał je teraz - po interwencji "GW"

  Na początku stycznia skończy się program Mieszkanie dla Młodych, który pozwalał na otrzymanie rządowej dopłaty przy zakupie mieszkania. Nabywcy staną do wyścigu 2 stycznia, gdy otwarta zostanie ostatnia pula dopłat. Na Pomorzu jednak wojewoda Dariusz Drelich niemal do ostatniej chwili zwlekał z opublikowaniem wskaźników potrzebnych do złożenia takiego wniosku. Zrobił to dopiero po interwencji "Wyborczej".

  22-12-2017 14:20
 • Nowa zajezdnia autobusowa na południu Gdańska. Miasto kupiło grunty

  Za kwotę 17,9 mln zł miasto zakupiło grunty o powierzchni 5 ha w rejonie ulic Warszawskiej, Jabłoniowej i al. Armii Krajowej na południu Gdańska. Docelowo powstanie tam nowa zajezdnia autobusowa, a ta obecna - na al. Hallera we Wrzeszczu - przestanie istnieć.

  22-12-2017 05:50
 • Koniec służby ORP "Kondor". Co dalej z polskimi okrętami podwodnymi?

  W środę w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ostatnia w historii uroczystość podniesienia i następnie opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP "Kondor". Jednostka typu kobben ma już 53 lata i nie nadaje się do dalszej służby. Marynarka Wojenna RP planuje przy tym wycofanie w najbliższych latach kolejnych trzech okrętów tej klasy.

  21-12-2017 09:00
 • Wysyp nowych osiedli w Trójmieście. A jak będzie w przyszłym roku?

  Rynek nowych mieszkań w Trójmieście jest obecnie na fali. Zdaniem ekspertów obecny rok zamknie się historycznym rekordem sprzedaży, przewyższającym czas boomu z lat 2005-2008. Deweloperzy z jednej strony śrubują rekordy sprzedaży, ale równolegle rosną wymagania klientów, którzy oczekują od deweloperów coraz wyższego standardu ich inwestycji.

  19-12-2017 05:50
 • W Kościerzynie powstał browar za 30 mln zł. "Ludzie myśleli, że kościół budują"

  Na piwną mapę Pomorza wkracza kolejny duży gracz, czyli Stary Browar Kościerzyna. Nowy budynek browaru to jedna z największych inwestycji komercyjnych na Kaszubach w ostatnich latach, kosztował 30 mln zł. - Planujemy produkować nawet 40 tys. butelek piwa dziennie - zapowiada Jarosław Ogórkiewicz, właściciel browaru.

  18-12-2017 07:00
 • Gdańsk najlepszy w Polsce. Pracę znajdziemy tu szybciej niż pomyślimy o wyprowadzce [PRZYSTANEK MIASTO]

  Czy w Gdańsku trudno jest znaleźć pracę, która zapewniłaby nam utrzymanie? Zdaniem mieszkańców wcale nie: w sondażu "Gazety Wyborczej" ocenili oni jednoznacznie, że o nową pracę nie tylko nie jest w Gdańsku trudno, ale też, że nie myśleliby oni o przeprowadzce do innego miasta - nawet po otrzymaniu atrakcyjnej oferty. Gdańsk wypadł w badaniu najlepiej w Polsce.

  15-12-2017 12:15
 • Jak długo potrwa boom mieszkaniowy w Trójmieście? [DEBATA "GW"]

  Przybywa nowych inwestycji mieszkaniowych w Trójmieście, a rok 2017 okazał się pod względem ich liczby jednym z najlepszych w historii. Dodatkowo wiele wskazuje na to, że boom mieszkaniowy jeszcze potrwa. O aktualnej sytuacji na rynku oraz perspektywach na przyszłość dyskutowali w piątek deweloperzy i eksperci rynkowi w debacie "Jak buduje się Trójmiasto", zorganizowanej przez "Wyborczą Trójmiasto" na Politechnice Gdańskiej.

  15-12-2017 05:30
 • Kiedy skończy się boom na mieszkania w Trójmieście?

  Nowych osiedli w Trójmieście wciąż przybywa, a rok 2017 okazał się pod względem ich liczby jednym z najlepszych w historii. Wiele wskazuje też na to, że boom mieszkaniowy jeszcze potrwa. O aktualnej sytuacji na rynku oraz perspektywach na przyszłość dyskutowali w piątek deweloperzy i eksperci rynkowi w debacie "Wyborczej Trójmiasto" na Politechnice Gdańskiej.

  10-12-2017 21:00
 • Pomorska Platforma Obywatelska ma nowy zarząd. Niespodzianek nie było

  Sobotnie posiedzenie Rady Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej zakończyło się powołaniem nowego składu zarządu tej partii na Pomorzu. Przewodniczący pomorskiej PO Sławomir Neumann podsumował też ubiegłotygodniowe wybory wewnętrzne na szczeblu naszego regionu.

  09-12-2017 20:07
 • Nowy gracz na Młodym Mieście. Wiosną ruszy budowa 97-metrowego biurowca [WIZUALIZACJE]

  Grupa Cavatina zapowiada budowę budynku biurowo-usługowego u zbiegu ulic Jana z Kolna i Narzędziowców. Biurowiec będzie miał 97 metrów, a w jego architekturę wkomponowana zostanie litera V, nawiązująca do znaku "Solidarności".

  02-12-2017 09:15
 • Prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke: Port Centralny się zwróci! [WYWIAD]

  - Port Centralny zwróci się szybciej, niż się wszystkim wydaje - zapewnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą Trójmiasto" prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke, który chce też przekopu Mierzei Wiślanej oraz podniesienia konkurencyjności portu w Gdyni. - Zyska na tym cała polska gospodarka - tłumaczy.

  19-11-2017 07:50
 • Czy Gdynia naprawdę wygrała spór o lotnisko z Komisją Europejską? "Wyrok tego nie przesądza"

  Czy lotnisko w Gdyni zostanie jednak otwarte? Tak twierdzą władze miasta, które pochwaliły się wyrokiem sądu unijnego w tej sprawie. Komisja Europejska, która zablokowała budowę portu w 2014 r., nadal będzie mogła jednak wykazać swoją rację. - Wyrok zapadł tylko i wyłącznie z powodów proceduralnych i nie przesądza, że decyzja KE była błędna - zaznacza dr hab. Sylwia Majkowska-Szulc z Katedry Prawa Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego UG.

  17-11-2017 19:02
 • Mieszkania w Trójmieście drożeją prawie najszybciej w Polsce. Wielu nabywców to obcokrajowcy

  Główny Urząd Statystyczny podaje, że mieszkania na Pomorzu tylko w ciągu jednego kwartału podrożały o 5,2 proc. - to drugi najwyższy wynik w Polsce. Taki wzrost wynika głównie z tego, że za niemal połowę transakcji odpowiadają nabywcy z zagranicy i innych rejonów Polski. A to ma zarówno dobre, jak i złe strony.

  14-11-2017 07:02
 • Na al. Grunwaldzkiej w Gdańsku- Wrzeszczu powstaną nowe biurowce [WIZUALIZACJE]

  Dwa połączone ze sobą biurowce zbuduje w ciągu al. Grunwaldzkiej deweloper Torus, znany z budowy kompleksu biurowego Alchemia w Oliwie. Nowe biurowce wniosą na gdański rynek 10 tys. m kw. powierzchni najmu, a ze względu na lokalizację będą jednymi z najlepiej zlokalizowanych tego rodzaju budynków w Trójmieście.

  13-11-2017 06:25
 • Lotos szuka ropy w USA. Do Gdańska przypłynął tankowiec z Teksasu

  Grupa Lotos po raz pierwszy w historii zamówiła ropę ze Stanów Zjednoczonych. W gdańskim Naftoporcie pojawił się tankowiec "St. Hellen" z ładunkiem 600 tys. baryłek amerykańskiej ropy na pokładzie. Ropa będzie teraz badana, a nietypowe zamówienie Lotos tłumaczy chęcią uniezależnienia się od dostaw rosyjskich paliw.

  09-11-2017 13:17
 • Pod obwodnicą wydrążono 110-metrowy tunel. Pomoże ocieplić Kokoszki, Jasień i Matarnię

  Kończą się prace przy 110-metrowym przewiercie pod Obwodnicą Trójmiasta na wysokości węzła Karczemki. W tunelu o średnicy dwóch metrów GPEC umieści rury ciepłownicze, które doprowadzą ciepło do ok. 30 tys. mieszkańców Jasienia, Matarni i Kokoszek. Inwestycja kosztuje 70 mln zł, połowę kwoty pokryła dotacja unijna.

  09-11-2017 07:00
 • Pakt władz miasta i portu. W Gdyni chcą walczyć o Drogę Czerwoną

  Władze Gdyni oraz Portu Gdynia zapowiadają zintensyfikowanie starań o budowę drogi dostępowej do portu, czyli tzw. Drogi Czerwonej. Inwestycja pozwoliłaby odciążyć Estakadę Kwiatkowskiego, która jest stara i nadmiernie eksploatowana. Żeby jednak plan się powiódł, potrzeba pieniędzy i przychylności wobec tej inwestycji zarówno w Europie, jak i w Warszawie. A z tym może być różnie.

  08-11-2017 06:30
 • Czy nowy wiadukt i tunel na Oruni faktycznie pomogą mieszkańcom Gdańska?

  Mieszkańcy Oruni od lat protestują przeciwko postępującemu odcinaniu torami kolejowymi ich dzielnicy od reszty miasta. Gdańscy urzędnicy uruchomili już przetarg na projekt budowy bezkolizyjnych przejazdów, ale zachodzi obawa, że druga strona inwestycji - czyli PKP PLK - nie zechce uwzględnić potrzeb pieszych.

  07-11-2017 05:55