Korepetycji udziela: Franciszek Potulski

?Gazeta" uruchomiła serwis z e-korepetycjami dla rodziców. Na stronie nasi eksperci-politycy radzą m.in., jak pomagać dzieciom w nauce i odpowiadają na pytania uczniów. Wśród nich jest Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji, matematyk z Gdańska. W piątek odpowiadał na pytania uczniów ze SP nr 18 w Gdyni

Serwis www.UczymySie.pl stworzyliśmy z myślą o rodzicach pomagających odrabiać lekcje swoim dzieciom. Na lekcjach czasem trudno wytłumaczyć uczniom wszystkie trudne zagadnienia, a jeszcze większy kłopot sprawia to rodzicom. Dlatego w naszym serwisie rodzice, dobrzy z danego przedmiotu, udzielają rad innym. O pomoc w e-korepetycjach poprosiliśmy też polityków, ekspertów z różnych dziedzin. Na pytania odpowiadają m.in. poseł i reżyser Kazimierz Kutz, była minister edukacji Krystyna Łybacka, biolog i wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Jednym z ekspertów jest również gdańszczanin Franciszek Potulski, były poseł SLD i wiceminister edukacji, matematyk. Na początek, aby zobaczyć, z czym mają problemy nasze pociechy, to właśnie dzieci poprosiliśmy o zadanie pytań ekspertom. W piątek uczniowie VI klasy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni wypisywali pytania z matematyki do Potulskiego, a on później odpowiadał na nie w naszej redakcji. Z dziećmi spotkaliśmy się w szkolnej pracowni komputerowej.

Ktoś wam pomaga w odrabianiu lekcji? - pytaliśmy.

- Rodzice albo korzystamy z internetu - odpowiedzieli szóstoklasiści.

A z matematyką rodzice, jak sobie radzą?

- Różnie, czasami sobie nie radzą, bo już pozapominali - odpowiada Aleksander Pawlak.

- Ja akurat nie mam problemu, bo moja mama jest matematyczką - dodaje Krystian Łata.

Dzieci bez trudu wymyśliły pytania do naszego eksperta, zasiadły przed szkolnym komputerem, zalogowały do serwisu i zadały pytania Potulskiemu. Choć nasz ekspert obecnie wykłada w Grudziądzkiej Szkole Wyższej, to miał problem z odpowiedzią na niektóre pytania dzieci z podstawówki. Np. dlaczego iloczyn albo iloraz dwóch liczb ujemnych daje liczbę dodatnią?

- W matematyce nie da się pewnych rzeczy wyjaśnić w sposób opisowy - odpowiada Potulski. - Są po prostu definicje i wzory. Pytanie jest ciekawe. A najprostsza odpowiedź na nie to: bo taka jest definicja mnożenia liczb ujemnych. Wynika ona z konieczności zachowania prawa rozdzielczości mnożenia względem dodawania. Definicję tę sformułował szwajcarski matematyk Leonhard Euler w XVIII w. Inne pytanie dzieci do polityka: Co to jest liczba doskonała?

- To ciekawe liczby, osobiście mnie interesują, bo akurat wymykają się matematycznej logice - tłumaczy Potulski. - Liczba doskonała to taka, która równa się sumie swoich podzielników. Na przykład 6. Bo jej podzielniki - 1 plus 2 plus 3, równają się 6. Następna to 28, potem pięćset ileś. Jest ich trochę.

Ostatnie pytanie dzieci z gdyńskiej "osiemnastki" rozbawiło byłego ministra edukacji. A brzmiało:

"Tata Marii ma pięcioro dzieci. Ich imiona to: Mi, Mu, On, Nu. Jak ma na imię piąte dziecko?". W odpowiedzi w naszym serwisie Potulski napisał: "Oczywiście Maria. Starego wróbla chcieliście nabrać?".

Wszystkie pytania dzieci i odpowiedzi eksperta znajdują się w serwisie www.UczymySie.pl.

Copyright © Agora SA