Stara Łeba to nieistniejące już miasto, które zasypały ruchome wydmy. Teraz archeolodzy planują odkopać pozostałości miejscowości.

Przy ruinach kościoła

Od początku września trwają prace przy ruinach kościoła św. Mikołaja - przy ul. Turystycznej. Prace terenowe potrwają do końca września, a opracowanie wyników ma trwać do końca roku. Inwestorem badań jest gmina Łeba, a wykonawcą Pracownia Badań Archeologicznych z Tczewa pod kierownictwem archeologa Patryka Muntowskiego.

Archeolodzy chcą odsłonić pozostałości dawnego miasta. W planach jest odkopanie większego obszaru Starej Łeby wraz z ruinami kościoła oraz stworzenie stałej ekspozycji odkopanego terenu Starej Łeby z odpowiednią aranżacją i udostępnienie jej dla odwiedzających. Jak podkreślają archeolodzy, powierzchnia udostępnionego w ten sposób skansenu archeologicznego będzie uzależniona od wyników badań. W przypadku odkrycia dobrze zachowanego układu miasta możliwe są badania trwające nawet kilka lat i utworzenie parku archeologicznego.
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.