Wybudowany w 1904 r. zabytkowy Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 to pamiątka z czasów, gdy Gdynia była małą rybacką wioską, a ulica Starowiejska krętą polną drogą (dlatego dziś dom stoi skosem do ulicy). Wbrew nazwie, nigdy nie należał do kaszubskiego trybuna Antoniego Abrahama, lecz do znanej gdyńskiej rodziny Skwiercz, która posiadała wiele nieruchomości w ówczesnej Gdyni. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że w roku 1920 zamieszkał w nim Abraham i spędził w nim ostatnie trzy lata życia (zmarł w 1923 r.). W 1936 r. gdynianie upamiętnili ten fakt wmurowaniem tablicy na ścianie domu.

Było muzeum, jest restauracja

Dziś również budynek należy do rodziny Skwiercz, która w latach 1970-2013 udostępniała go na siedzibę Muzeum Miasta Gdyni. Kiedy miasto wybudowało nowy gmach muzeum przy ul. Zawiszy Czarnego, w Domku Abrahama urządzono ekspozycję poświęconą najstarszym dziejom Gdyni jako rybackiej wsi. Jednak w 2013 r. na skutek ograniczenia budżetu MMG zrezygnowało z dalszego najmu domku.
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.