Pozycja 1. Marek Piechocki, prezes LPP. Co najmniej 24 mln zł

10/12

Marek Piechocki, prezes i współwłaściciel spółki odzieżowej LPP, sprzedającej ubrania m.in. pod marką Reserved. Pakiet akcji bezpośrednio należących do Piechockiego jest wart ponad 1,5 mld zł. Z dywidendy za rok 2013 otrzymał co najmniej 16 mln zł. A jeśli stoi także za jednym z cypryjskich udziałowców LPP, to jego wpływy były znacznie większe.

Prezes starannie chroni swoją prywatność, w mediach nie pojawiają się jego zdjęcia. Urodził się w Kartuzach, w lutym skończy 54 lata, absolwent Politechniki Gdańskiej.

W roku 2013 zarobił 1,35 mln zł i dostał 216 tys. zł premii. W ramach planu motywacyjnego objął 192 akcje LPP po preferencyjnej cenie 2 zł. Jako że wartość giełdowa jednej akcji to obecnie ok. 9 800 zł, pakiet 192 udziałów można wycenić na 1,9 mln zł. Dodatkowo Piechocki ma prawo do premii " objęcia 306 akcji " za dobre wyniki spółki w latach poprzednich (ok. 3 mln zł).

Kontroluje też jedną trzecią udziałów w spółce LPP Tex, która prowadzi sklepy Home&You w Polsce i krajach sąsiednich oraz dostarcza importowane towary do dyskontów i sieci hipermarketów. Ta spółka również dynamicznie rośnie. Za ubiegły rok wypłaciła 6,6 mln zł dywidendy. Jedna trzecia przypadła Markowi Piechockiemu.

Szef i udziałowiec LPP zarabia zatem ok. 65 tys. zł na dobę, więcej niż pracownik dostający średnią krajową otrzyma przez rok.

To robi wrażenie, ale należy pamiętać, że wraz z grupą współpracowników stworzył od podstaw największą firmę odzieżową w Europie Środkowej. A zaczynał w roku 1990 od drobnego handlu i indywidualnego importu.

LPP rozwija się w zawrotnym tempie, w ostatnim roku spółka zanotowała sprzedaż przekraczającą 4 mld zł " to osiem razy więcej niż w 2004 r. Zysk za ubiegły rok wyniósł 430 mln zł. Spółka należy na największych podatników na Pomorzu.

Wszystkie zdjęcia
  • Pozycja 10. Andrzej Antoń, Konrad Kucharski, prezesi Blue Media. Po 2 mln zł
  • Pozycja 9. Dariusz Pachla, wiceprezes LPP. 4,3 mln zł
  • Pozycja 8. Rafał Grzebin, Tomasz Russjan, prezesi Pożyczki Gotówkowej. Po 4,5 mln zł
  • Pozycja 7. Zbigniew Nowak, prezes Zakładów Mięsnych Nowak. 6,7 mln zł
  • Pozycja 5. Zenon Ziaja, prezes Ziaja Ltd. 10,6 mln zł
  • Pozycja 4. Jerzy Gajewski, prezes i właściciel NDI. 11,7 mln zł
  • Pozycja 3. Tao Ngoc Tu, szef rady nadzorczej Tan-Viet International. 20 mln zł
  • Pozycja 2. Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding. Ponad 20 mln zł
  • Pozycja 1. Marek Piechocki, prezes LPP. Co najmniej 24 mln zł
-->
Więcej tematów - Trójmiasto
Wiadomości z Trójmiasta
Magazyn Trójmiejski
Imprezy w Trójmiescie
Sport w Trójmieście