Komentarze
"We Lwowie stał zwrócony ku południowemu-wschodowi, czyli tam, skąd zagrażało miastu niebezpieczeństwo rosyjskie." Brawo Panie Celej! Tam gdzie kończy się wikipedia, zaczynają pańskie głupoty! Weź człowieku spójrz na mapę i zerknij, kto w XVII w. podchodził pod Lwów od południowego wschodu! A jeśli i tego nie potrafisz, to zerknij chociaż na pomnik, pod kopyta konia!
@ax222 literalnie masz rację ale symbolicznie, w czasie powstania pomnika, był przeciwko ruskim
już oceniałe(a)ś
1
8
@ax222 w 1898 r. rosja zniewoliła trzecią część Polski. W szkołach była rusyfikacja, Patriotów wywożono na sybir. W czasach powstań, ruska swołocz zostawiała nagich powstańców przywiązanych do drzewa w lesie, w zimie, np. podczas powstania styczniowego. W dniu kiedy pomnik był stawiany, w kierunku wschodu, i do tego przedstawiający Króla Sobieskiego, był jak najbardziej ówcześnie symbolem, i subtelnym wskazaniem rosjanom, by się mieli na baczności!
już oceniałe(a)ś
0
4
"Ze Lwowa", gimbusy nie "Z Lwowa" sjp.pwn.pl/slowniki/ze-Lwowa.html
już oceniałe(a)ś
26
1
Wołyń pamiętamy, krzywd nie odpuścimy, Lwów wyzwolimy ... ku chwale ojczyzny . ps. swoją drogą żadna partia polityczna nawet nie zająknęła się o rocznicy ludobójstwa ...
już oceniałe(a)ś
37
15
No fajnie ze przyjechał. A czy pamiętają że dziś mija 72 rocznica rzezi wołyńskiej ? Dlaczego o tym nie napiszecie?
@napletekgandalfa Moze GW nie pamieta, ale czytelnicy tak. Oby historia wołynska nigdy sie nie powtórzyła.
już oceniałe(a)ś
2
0
Autora tego tekstu (kto?) proszę, by przyjął do wiadomości, co następuje: 1) Tadeusz Barącz, znany lwowski rzeźbiarz, (Ormianin z pochodzenia) nie odpowiadał za odlew, a był autorem pomnika, następnie odlanego, zapewne rzeczywiście pod jego nadzorem. Marian Stipal, kupiec, a także instruktor jazdy konnej, pozował do pomnika nie najprawdopodobniej, a całkiem na pewno. Wiem dobrze, bo to mój osobisty pradziadek. 3) ax222 już skomentował Pańskie rewelacje nt. domniemanego zagrożenia ze strony Rosji, która w XVII wieku praktycznie jeszcze nie istniała (a jedynie W. Księstwo Moskiewskie - i całkiem nie na pd.-wsch. od Lwowa). Pytanie dla p. Redaktora - jaką armię zwyciężył Sobieski pod Wiedniem? Ruskich? 4) We Lwowie pomnik stał na Wałach Hetmańskich (teraz bodaj Prospekt Swobody), u wylotu ul. Jagiellońskiej. Na tym miejscu znajduje się obecnie pomnik Tarasa Szewczenki. 5) Może warto trochę więcej poczytać i ew. zasięgnąć informacji (dostępnych!), zanim się siądzie do pisania? Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
17
0
na cokole napis Janowi Sobieskiemu mieszkancy - ad 1898, tak sie tworzy historie, panie...
już oceniałe(a)ś
8
0
"zabużanie" z małej litery. Interesujące. Kolejny popis pana Celeja ...
już oceniałe(a)ś
2
0
Wy tacy oblatani a ja byłem w Stanisławowie i tam zobaczyłem pomnik skauta. Zamiast lilijki ma tryzuba ale wygląda mało Ukraińsko. To przypadkiem nie jest polski skaut przerobiony na banderowskiego? Kto coś wie?
@antrop A zadam pytanie: czy u banderowców byli skauci?
już oceniałe(a)ś
0
1