Gdyńskie przystanki PKM

4/8

fot. PKM

Od 13 grudnia minionego roku, czyli odkąd wprowadzono nowy rozkład PKP, pociągi PKM rozpoczęły regularne kursy do Gdyni. Na trasie do Gdyni Głównej jedynym miejscem postoju jest przystanek w Wielkim Kacku (docelowy wygląd tego przystanku możecie zobaczyć na powyższej wizualizacji), gdzie PKP PLK pozostawiło i zmodernizowało jedną krawędź peronową.

Na dziś nie wiadomo nawet kiedy ruszy budowa pozostałych zaplanowanych przystanków: PKM Karwiny i PKM Stadion. Pewne jest jedno, muszą powstać przed końcem 2016 roku, żeby cały projekt PKM mógł zostać rozliczony z Unią Europejską. Dlaczego ich budowa jeszcze się nie zaczęła?

Całą sprawę najbardziej wydłużało trwające od wielu miesięcy uzgadnianie (między PKM i PLK) technicznych rozwiązań dotyczących newralgicznego punktu na trasie, jakim jest przystanek w Karwinach. Chodziło o to, by tak zaprojektować tory i peron znajdujący się na łuku, żeby z jednej strony mogły tamtędy przejechać transporty wielkogabarytowe, a z drugiej nie powstał zbyt duży odstęp między krawędzią a pociągiem, utrudniający wsiadanie i wysiadanie pasażerom (zdecydowano się na zastosowanie tzw. splotu torowego - trzeciego toru którego szyny znajdować się będą pomiędzy szynami torów właściwych)

pkm, karwiny, wielki kack, linia 201, wzgorze, riviera

Dopiero pod koniec grudnia udało się wreszcie ogłosić przetarg na oba gdyńskie przystanki. Do 1 lutego zainteresowani ich wykonaniem będą składać wnioski o dopuszczenie do przetargu, następnie PKM przeanalizuje te dokumenty i wybierze firmy spełniające wymogi formalne. Koszt dwóch nowych przystanków to 33 mln zł.

Wszystkie zdjęcia
  • Tunele pod Martwą Wisłą
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Nowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej
  • Gdyńskie przystanki PKM
  • Remont linii kolejowej między Pruszczem Gdańskim a portem w Gdańsku
  • Budowa Galerii Metropolia we Wrzeszczu
  • Budowa terminala kontenerowego T2 w DCT w Gdańsku
-->
Więcej tematów - Trójmiasto
Wiadomości z Trójmiasta
Magazyn Trójmiejski
Imprezy w Trójmiescie
Sport w Trójmieście