Remont linii kolejowej między Pruszczem Gdańskim a portem w Gdańsku

5/8

Fot. materiały prasowe

Roboty modernizacyjne na liczącym ok. 16 km odcinku linii kolejowej 226 między Pruszczem Gdańskim a stacją Gdańsk Port Północny rozpoczęły się w sierpniu 2014 r. i trwać będą do sierpnia 2016. Modernizacja linii pochłonie w sumie 370 mln zł. Po przebudowie przepustowość linii wzrośnie kilkukrotnie, a zakończenia inwestycji z utęsknieniem wyczekują firmy działające na terenie portu. Jednym z najważniejszych elementów inwestycji było postawienie mostu kolejowego, który połączył oba brzegi Martwej Wisły.

- Poprawa jakości transportu kolejowego to dla nas i naszych klientów być albo nie być - przyznaje Marcin Kamola, kierownik ds. rozwoju biznesu w terminalu kontenerowym DCT. - Kibicujemy i czekamy, by infrastruktura kolejowa osiągnęła poziom infrastruktury drogowej, która jest dobrze rozwinięta.

Do tej pory w ciągu doby z linii korzystało 30 par pociągów, a po modernizacji będzie to aż 180 par. Składy towarowe będą mogły jeździć z prędkością 100 km na godz., a czas dojazdu do portu skróci się o ponad połowę. Gdański port od dwóch lat bije rekordy w ilości przeładunków. W 2013 roku z wynikiem 30,3 mln ton osiągał najlepszy wynik od 35 lat, a rok później przebił go o kolejne 2 mln ton. Rekordowe przeładunki odnotowuje również głębokowodny terminal DCT, do którego przypływają regularnie największe na świecie, blisko 400-metrowe kontenerowce. W zeszłym roku przeładowanych zostało ponad 1,2 mln TEU, czyli kontenerów 20-stopowych. Z tej puli ok. 33-35 proc. ładunków wyjeżdża z portu drogą kolejową.

Wszystkie zdjęcia
  • Tunele pod Martwą Wisłą
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Nowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej
  • Gdyńskie przystanki PKM
  • Remont linii kolejowej między Pruszczem Gdańskim a portem w Gdańsku
  • Budowa Galerii Metropolia we Wrzeszczu
  • Budowa terminala kontenerowego T2 w DCT w Gdańsku
-->
Więcej tematów - Trójmiasto
Wiadomości z Trójmiasta
Magazyn Trójmiejski
Imprezy w Trójmiescie
Sport w Trójmieście