Prof. Janusz Jaśkiewicz. W drodze na Syberię

6/10

Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Wybitny specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, wojewódzki konsultant z zakresu chirurgii onkologicznej. Przez sześć lat kierował kliniką Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od półtora roku zarządza Kliniką Chirurgii Onkologicznej w GUM.

- Chirurgia onkologiczna od lat wypracowuje nową filozofię leczenia - mówi profesor Jaśkiewicz. - Przestajemy wszystko amputować, wycinać, a staramy się przeprowadzać zabiegi oszczędzające narządy i ich funkcje, przeprowadzamy coraz więcej operacji małoinwazyjnych i rekonstrukcyjnych. Takie są trendy światowej chirurgii onkologicznej, chcemy dostosować się do najlepszych standardów.

W tej chwili Klinika Chirurgii Onkologicznej szykuje się do przeprowadzki do Centrum Medycyny Inwazyjnej - nowoczesnego szpitala, który pierwszych pacjentów ma przyjąć już pod koniec tego roku.

W maju zeszłego roku Janusz Jaśkiewicz przeprowadził w gdańskiej klinice Swissmed pierwszą w Polsce operację rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem komórek macierzystych u pacjentki po amputacji z powodu nowotworu. Wykorzystane w nowatorskiej operacji komórki macierzyste zostały wcześniej pobrane pacjentce z fałd tłuszczu nad biodrami, potem poddane skomplikowanej obróbce w specjalistycznej aparaturze, w której w ciągu paru godzin sztucznie hoduje się komórki macierzyste, a na koniec zostały wszczepione w miejsce po amputacji piersi. Była to baza do dalszej rekonstrukcji piersi.

Jak mówi prof. Jaśkiewicz, zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych dają wielką szansę pacjentom po okaleczających zabiegach onkologicznych, a także urazach czy oparzeniach. Przeprowadzona przez niego nowatorska operacja odbiła się szerokim echem w mediach, nie tyko polskich.

Jako dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Koordynacyjnego ?Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi? w Gdańsku prof. Jaśkiewicz od lat włącza się w akcje promujące badania profilaktyczne pod kątem wykrywania nowotworów. - Dzięki takim badaniom wykrywamy co roku kilkaset zmian nowotworowych u kobiet, które zgłosiły się do badania - podkreśla. - Mammografia zawsze wykryje zmianę, a to zmusza kobietę do dalszej kontroli lub leczenia. Dzięki nim ratujemy nie tylko życie, ale też piersi. Z badań profilaktycznych nie wolno rezygnować.

Od 20 lat jest aktywnym członkiem Europejskiej Organizacji ds. Badań nad Leczeniem Nowotworów, autorem lub współautorem wielu badań klinicznych. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 150 pozycji i organizację kilkudziesięciu międzynarodowych konferencji naukowych.

Pozazawodową pasją profesora Jaśkiewicza jest jazda konna i ekstremalne wyprawy w najdalsze zakątki świata. Z gronem kolegów zbudował tratwę i spłynął nią 250 km Jenisejem, podróżował śladami misji katolickich po Zambii, właśnie szykuje się do wyprawy na Syberię.

Wszystkie zdjęcia
  • Kai Bumann. Mieszkanie z widokiem na Bazylikę
  • Henryka Krzywonos. Słowo Solidarność zobowiązuje
  • Mateusz Kusznierewicz. Przywiozę złoty medal - dla Gdańska
  • Marek Kamiński. Wisła może zauroczyć
  • Piotr Myszka. Gdańszczanin z mazurskimi korzeniami
  • Prof. Janusz Jaśkiewicz. W drodze na Syberię
  • Rafał Roskowiński. Człowiek z muralu
  • Prof. Zbigniew Śledziński. O transplantacji trzeba rozmawiać
  • Piotr Soyka. Stocznia to jego życie
  • Zbigniew Gutkowski. Sam opływa świat
-->
Tematy ważne dla Trójmiasta
Wielkanoc
Strajk nauczycieli
Magazyn Kuchnia
Tematy
Miejsca
Edukacja
Więcej tematów - Trójmiasto
Wiadomości z Trójmiasta
Magazyn Trójmiejski
Imprezy w Trójmiescie
Sport w Trójmieście