5 marca sędzia Dorota Zabłudowska z gdańskiego sądu rejonowego odebrała pismo od zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Michała Lasoty. Wzywa on Zabłudowską do złożenia pisemnego oświadczenia w sprawie „możliwego przewinienia dyscyplinarnego w postaci uchybienia godności urzędu poprzez przyjęcie od Prezydenta Gdańska Gdańskiej Nagrody Równości”.

CZYTAJ TAKŻE: II Gdańska Nagroda Równości. Troje nagrodzonych, w tym sędzia Dorota Zabłudowska protestująca w obronie sądów

Nie jest to pierwsze pismo, jakie dostała od rzecznika dyscyplinarnego. Wcześniej zażądano od niej wyjaśnień „w sprawie uchybienia godności urzędu” poprzez zamieszczenie wpisu na Facebooku po śmierci Pawła Adamowicza. Napisała wówczas: „Tak się kończy mowa nienawiści”.

Sędzia Dorota Zabłudowska Gdańską Nagrodę Równości otrzymała za to, że „swoją postawą promuje zasadę równości sprawiedliwości społecznej i poszanowania praw człowieka, w szczególności prawa do niezależnego i niezawisłego sądu”. Uroczystość odbyła się 9 grudnia 2018 ECS, w przeddzień Europejskiego Dnia Praw Człowieka. Nagrodę wręczył prezydent Paweł Adamowicz.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej