Autorkami listu poparcia dla strajkujących nauczycieli są Julia Łoś oraz Martyna Rogacka - uczennice II Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie. Maturzystki apelują do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o niezwłoczne rozpatrzenie postulatów protestujących pedagogów. Pod listem podpisało się już 560 osób.

List otwarty do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej

Dzisiaj, my, maturzyści, zabieramy głos. Jako świadomi obywatele Polski stanowczo mówimy NIE poczynaniom rządu RP i  popieramy strajk nauczycieli.

Jesteśmy zaniepokojeni, jak w rozwiniętym, demokratycznym kraju postępuje się z nauczycielami - osobami, które wśród społeczeństwa, uchodzą za autorytety, mające  rzeczywisty wpływ na kształtowanie młodych obywateli RP.

Nasze zdumienie budzi postawa Minister Edukacji Narodowej, Pani Anny Zalewskiej, której bierność i obojętność są nie do zaakceptowania. Nie chcemy siedzieć bezczynnie i przyglądać się, jak nauczyciele przegrywają z powodów czysto prozaicznych - braku środków do życia. Ta ignorancja ze strony rządu uderza nie tylko w naszych mentorów. Uderza także w cały system edukacji, a przede wszystkim w nas. Chcemy, aby nauczyciele, którzy przekazują nam podstawowe wartości i wiedzę na temat świata, a także wpływają na to jakimi ludźmi będziemy w przyszłości, zarabiali godne pieniądze i z dumą wypowiadali się na temat swojego zawodu. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej