Organizatorką manifestacji „W rękach rządu jest nasza matura!” jest Kaja Kędzioł, maturzystka z XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku. W organizację włączyli się również inni uczniowie i uczennice z XX LO: Olga Barczewska, Mikołaj Flis i Ada Baranowska. Wydarzenie wspiera na Facebooku ponad 1 tys. osób z całej Polski. Liczba zainteresowanych i tych, którzy deklarują wzięcie udziału, z dnia na dzień rośnie.

Kaja, Olga, Mikołaj i Ada uczą się w klasie IIID. Jest to klasa interdyscyplinarna – uczniowie i uczennice sami wybierają przedmioty, których chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym. W XX LO strajkuje większość nauczycieli i nauczycielek.

– Walczą w słusznej sprawie! Chcemy sprowokować rząd, żeby podjął rozmowę z nauczycielami – przyznaje Kaja. – My, maturzyści, którzy weźmiemy udział w manifestacji, wspieramy nauczycieli, zgadzamy się z ich postulatami. Chcemy, żeby strajk zakończył się dla nich owocnie. Chcemy wywrzeć presję na rząd, by to on rozpoczął negocjacje – sensowne, choć w jakimkolwiek stopniu uwzględniając postulaty nauczycieli. Do tej pory mogliśmy oglądać negocjacje, które były fiaskiem.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej