W wydaniu z 1 lipca tygodnik „Sieci” zamieścił na okładce wizerunek Aleksandry Dulkiewicz, Donalda Tuska oraz Pawła Adamowicza w otoczeniu flag III Rzeszy oraz pomników na Westerplatte oraz Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności. Wszystko podsumowywał pytaniem: „Czy Gdańsk chce do Niemiec?”.

W środku znalazł się obszerny artykuł opatrzony tytułem "Wojna Gdańska z Polską”. Jego autorzy sugerują m.in., że „to co polskie w Gdańsku nie jest pielęgnowane. Najlepiej obrazuje to przykład Westerplatte, miejsca chwały naszych żołnierzy. Za to niemieckość widać na każdym kroku (...)”.

Aleksandra Dulkiewicz wzywa do przeprosin

Władze miasta od początku nie wykluczały pozwu przeciwko prawicowemu tygodnikowi Jacka i Michała Karnowskich. Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska, poinformował w czwartek o skierowaniu do „Sieci” przedprocesowego wezwania do usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych. Reprezentujący UM prawnicy żądają zaniechania naruszania dóbr gminy miasta Gdańska i zaprzestania publikacji lub rozpowszechniania w jakikolwiek inny sposób nieprawdziwych informacji. Domagają się również od wydawcy "Sieci" przeprosin oraz wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej