Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Pomorskie Sztormy to plebiscyt wyjątkowy, bo tylko w nim poznamy laureatów aż dziewięciu nagród, wyłonionych ze świata pomorskiego biznesu, sportu i kultury. Przez lata "Wyborcza" wręczała w swoim plebiscycie kulturalne Sztormy Roku, jeszcze dłużej - w kolejnym konkursie - nagradzaliśmy Trójmiejskie Gwiazdy Sportu. Ale od zeszłego roku Sztormy w województwie pomorskim mają jeszcze większy zasięg - do świata kultury oraz sportu dołączyliśmy również biznes i to w tych trzech dziedzinach nagradzamy i wyróżniamy kluczowe postaci, wydarzenia i instytucje.

Jakie konkretnie przyznamy nagrody w Pomorskich Sztormach za 2015 r.? W "Biznesie" otrzymają je osoby i instytucje w trzech kategoriach: Inwestycja Roku, Firma Roku i Młoda Firma Roku. W "Kulturze" - Wydarzenie Roku, Człowiek Roku i Odkrycie Roku. A w "Sporcie" - Sportowiec Roku, Drużyna Roku i również, podobnie jak w kulturze, Odkrycie Roku.Czekamy na zgłoszenia

Ale Pomorskie Sztormy nie miałyby swojej wyjątkowości bez udziału mieszkańców województwa pomorskiego i Czytelników "Wyborczej" oraz trojmiasto.wyborcza.pl. Dlatego od wtorku 12 stycznia do niedzieli 17 stycznia czekamy na Wasze zgłoszenia we wszystkich dziewięciu kategoriach. Zgłoszenia swoich faworytów należy przesyłać na adres pomorskiesztormy@gdansk.agora.pl - ilość zgłoszeń jest nieograniczona, każdy może przysłać swojego faworyta lub swoich faworytów w walce o jedną z dziewięciu nagród.

Kiedy dostaniemy już wszystkie zgłoszenia, w każdej dziedzinie obradować będzie specjalna kapituła złożona z dziennikarzy "Wyborczej", przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz niezależnych ekspertów. To właśnie te kapituły wyłonią finałowe 10 nominowanych w dziewięciu kategoriach.

Kapituły plebiscytu wybiorą też od razu najlepszych i nagrodzonych statuetką Pomorskich Sztormów w kategoriach: Firma Roku i Młoda Firma Roku, Człowiek Roku i kulturalne Odkrycie Roku oraz Drużyna Roku i sportowe Odkrycie Roku. W trzech pozostałych kategoriach - Inwestycja Roku, Wydarzenie Roku i Sportowiec Roku, ostateczny wybór będzie należał do naszych Czytelników, którzy w dniach 29 stycznia-14 lutego będą głosować na swoich faworytów na kuponach w "Wyborczej" i w internecie na trojmiasto.wyborcza.pl.Otwartość, pracowitość, pomysłowość

- Cieszę się, że po raz kolejny wspólnie z mieszkańcami i dziennikarzami z regionu wytypujemy te osoby, wydarzenia i inwestycje, które w poprzednim roku wywołały "sztorm" w naszym regionie i szczególnie zasłużyły na statuetkę - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Przedsiębiorczość, innowacyjność, otwartość, pracowitość, pomysłowość - to cechy, które nierozerwalnie związane są z laureatami tego plebiscytu. Ich dostrzeganie i nagradzanie jest niezwykle istotne, zwłaszcza, że przed nami jeszcze jeden istny "sztorm" - blisko 8 mld zł, które Pomorskie ma do wykorzystania w nowej perspektywie unijnej. To ogromna szansa dla naszego województwa i jestem pewien, że oznaczać będzie dalszy rozwój regionu.

Laureatów Pomorskich Sztormów 2015 poznamy na gali 7 marca.

Pełny regulamin plebiscytu znajduje się TUTAJ.

Jak zgłaszać kandydatów?

W dniach 12-17 stycznia czekamy na zgłoszenia mailowe pod adresem pomorskiesztormy@gdansk.agora.pl. Zgłaszać można kandydatów w dziewięciu kategoriach.

W nagrodach biznesowych: Inwestycja Roku, Firma Roku i Młoda Firma Roku.

W nagrodach kulturalnych: Wydarzenie Roku, Człowiek Roku i Odkrycie Roku.

W nagrodach sportowych: Sportowiec Roku, Drużyna Roku i Odkrycie Roku.

Każdy może zgłosić dowolną liczbę kandydatów, w dowolnej liczbie kategorii.

Pomorskie Sztormy 2014 - laureaci

BIZNES. Inwestycja Roku: Europejskie Centrum Solidarności. Firma Roku: Drutex. Młoda Firma Roku: Bioseco.

KULTURA. Wydarzenie Roku: Inicjatywa "Dźwignij Gdańsk - Nie dla burzenia Stoczni". Człowiek Roku: Adam Orzechowski. Odkrycie Roku: Honorata Martin.

SPORT. Sportowiec Roku: Rafał Janicki. Drużyna Roku: RC Lechia Gdańsk. Odkrycie Roku: Paweł Tarnowski.

Lider Funduszy Europejskich: Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej.

Medal Karty Trójmiasta: Paweł Adamowicz, Wojciech Szczurek, Jacek Karnowski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.