- piątek, 28 września 2012
-
Trwa Noc naukowców. Zaprasza Centrum Hewelianum i Experyment
Dziś do godziny 23 warto znaleźć się w pobliżu fortu Góry Gradowej w Gdańsku. W Centrum Hewelianum trwa właśnie ósma edycja Europejskiej Nocy Naukowców. Impreza odbywa się dziś we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
- Wzorem lat ubiegłych, podczas tej jedynej w swoim rodzaju nocy, na gości Centrum Hewelianum czekać będzie całe mnóstwo atrakcji. Nie zabraknie wśród nich akcentów już znajomych: widowiskowych pokazów, warsztatów czy interaktywnych wystaw.
Na tegoroczną edycję przygotowaliśmy także premiery, w tym odsłonięcie wyjątkowego stanowiska interaktywnego na wystawie "Energia, Niebo i Słońce" oraz zaprezentowanie całkiem nowego spojrzenia na historię Góry Gradowej.
Jednak nie tylko te niespodzianki będą atrakcją tegorocznej Nocy Naukowców w Centrum Hewelianum - jedną z gwiazd imprezy będzie niewątpliwie mobilne kino 5D - zapraszają organizatorzy.
Gdyńskie Centrum Nauki Experyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (al. Zwycięstwa 96/98) w ramach Nocy Naukowców udostępnia swoje wystawy także po godz. 19. "Podwodne przygody" rozpoczęły się o 19.15, o 20 można było obejrzeć "Chemiczne niezwykłości", a o godz. 21 będzie można usłyszeć historię "Od piórka do samolotu". O godz. 22 gośćmi zawładnie "Matematyka wszechświata". Wstęp na wszystkie pokazy - w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment (6 zł ulgowy/12 zł normalny). Bilet obejmuje również wstęp na tymczasową wystawę "Kalejdoskop - Przewrotne Oko".
-
Gorbaczow, Wałęsa i Genscher: musimy potrząsać politykami
Historyczne spotkanie w Sopocie - Michaił Gorbaczow, Lech Wałęsa oraz Hans-Dietrich Genscher rozmawiali przy jednym stole o przeszłości i przyszłości świata.
Ta trójka jeszcze się razem nigdy nie spotkała, choć to właśnie te trzy historyczne postacie doprowadziły do zamknięcia ery zimnej wojny. Do Sopotu zaproszono ich na Europejskie Forum Nowych Idei, podczas którego mieli dyskutować w panelu zatytułowanym "Etyczne i ekonomiczne dylematy Europy wobec globalnych wyzwań klimatycznych".
Spotkanie takich trzech pomnikowych postaci, nie mogło obyć się jednak bez wątków historycznych i politycznych, a sprawy ekologii były raczej tłem do rozważań na temat współczesnego świata.
-
Jutro dzień otwarty budowy ECS
Jutro, w dniu urodzin Lecha Wałęsy, Europejskie Centrum Solidarności organizuje dzień otwarty budowy. Będzie to m.in. okazja do zwiedzenia powstającego budynku oraz bezpłatnego wejścia na wystawę "Drogi do Wolności". Dzień otwarty zaplanowano w godz. 10-14. Wejście od placu Solidarności.
- Zaprezentujemy parter budynku, salę multimedialną, ogród zimowy czy sale wystawy stałej oraz salę wypoczynkowo-kontemplacyjną im. Jana Pawła II - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, prowadzącej inwestycję.
O godz. 15 na terenie budowy odbędzie się publiczna debata na temat inwestycji, jej wpływu na rozwój miasta oraz przyszłości terenów postoczniowych.
Budowa Centrum ruszyła jesienią 2010 r. Zakończenie zaplanowano na grudzień 2013 r. Wtedy do budynku wejdzie ekipa ECS-u, która rozpocznie instalację wystawy stałej, poświęconej Solidarności. Zajmie to sześć miesięcy. Niestety ostatnio pojawił się problem z podwykonawcami - zgłasza się coraz więcej firm, które nie otrzymują pieniędzy za wykonaną pracę.
-
Prezydent Adamowicz nagrodzony za Euro 2012
W Światowy Dzień Turystyki Samorząd Województwa Pomorskiego przyznał prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi nagrodę za "znakomite przygotowanie Gdańska do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej".
Nagroda Gryfa Pomorskiego przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, które wpływają na rozwój regionu oraz za zrealizowane projekty o charakterze metropolitalnym.
-
Demonstracja przed domem premiera
Kilkanaście osób wzięło udział w demonstracji przed domem Donalda Tuska w Sopocie przy skwerze Andrzeja Grubby. Demonstranci przynieśli ze sobą transparenty z napisami: „Sopot przeprasza za Tuska”, „Zdrajcy pod sąd”. - Domagamy się dymisji rządu Donalda Tuska i wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jestem przekonany, że walczymy w słusznej sprawie, bo domagamy się prawdy. A rząd nie robi nic, by sprawę katastrofy wyjaśnić - powiedział nam Michał Stróżyk, organizator pikiety.
-
Odwołanie szefowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku
Beata Kryszak została odwołana ze stanowiska w związku z tragiczną śmiercią dwójki dzieci w rodzinie zastępczej. Decyzję taką podjął zarząd powiatu puckiego na wniosek starosty Wojciecha Dettlaffa.
Kontrole przeprowadzone w PCPR w Pucku przez urząd wojewódzki i Biuro Rzecznika Praw Dziecka wykazały wiele uchybień. Centrum umieściło w rodzinie zastępczej C. pięcioro dzieci. Dwoje z nich zmarło wskutek przemocy opiekunów.
Starosta pucki Wojciech Dettlaff poinformował, że "arząd powiatu puckiego zwolnił Beatę Kryszak, zatrudnioną na stanowisku dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Pucku poprzez rozwiązanie z nią stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika", a "przyczyną zwolnienia jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych związanych z zajmowaniem tego stanowiska". Dodał, że w przyszłym tygodniu powinien być ogłoszony konkurs na nowego dyrektora PCPR. Teraz bezpośredni nadzór nad placówką pełni starosta.
-
Trwają poszukiwania 12-letniej Aniki, którą ze szkoły uprowadziła matka
W środę matka uprowadziła ze szkoły córkę po tym, jak sędzia z Malborka nie zgodziła się na deportację dziecka do Irlandii.
Prokuratura Rejonowa w Malborku zdecydowała się wszcząć śledztwo z paragrafu 211 "Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Anika, której rodzice się rozwodzą, chciała spędzać rok szkolny w Polsce, resztę czasu w Irlandii. Nie podobało się to matce, która od kilku lat mieszka w Irlandii, tam zwróciła się o pomoc do sądu. 9 września 2011 r. sędzia Finlay Geoghegan zdecydowała, że dziewczynka będzie rok z mamą w Irlandii, kolejny z tatą w Polsce. Stwierdziła, że skoro rodzice nie potrafią się dogadać, ich córka stanie się pierwszym "międzynarodowym dzieckiem".
Ostatecznie dziecko nie zostało deportowane, Anika ten rok ma spędzić z tatą w Polsce. Od środy szuka jej malborska policja.
-
Zakończył się pogrzeb Anny Walentynowicz. Zostały już złożone wieńce
- Ania jest w niebie. Do dalszej walki potrzebuje naszych rąk, ust, odwagi. Musimy jej to przyrzec - powiedział Andrzej Gwiazda.
- Nigdy nie chciała iść na kompromisy i to sprawiło, że odsunięto ją na drugi plan, zapomniano. (...) Gdy przyjdzie zwycięstwo wielu szuka nagród za swoje zasługi. Ona nie poszła tą drogą. Mogła zostać gwiazdą, korzystać z zasług. A przecież była osamotniona, żyła w wąskim gronie przyjaciół. Cała Polska jeszcze się o niej dowie, jaka była, jak służyła ludziom. Żegnamy wielkiego człowieka - powiedział Jarosław Kaczyński.
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
-
Wczoraj wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu złożył deweloper Alterco. Warszawska firma inwestycje prowadziła także na terenie województwa pomorskiego. Spółka realizowała m.in. budowę obiektu usługowo-handlowy oraz budynki mieszkaniowe Łostowice przy ulicy Wielkopolskiej.
-
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
-
Wzrost liczby bezrobotnych na Pomorzu
Według najnowszych statystyk GUS stopa bezrobocia w sierpniu na terenie województwa pomorskiego wyniosła 12,1 proc.
Stosunek bezrobotnych do cywilnej ludności aktywnej zawodowo na terenie całego kraju w sierpniu ubiegłego roku wyniósł 11,8 proc.
Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (19,3 proc.), kujawsko-pomorskim (16,6 proc.) i zachodnio-pomorskim (16,5 proc.)
-
Trwa pogrzeb Anny Walentynowicz
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
-
-
"Mam wyrzuty sumienia, że nie dobijałem się jednak, by być przy składaniu ciała by to sprawdzić. Zawierzyłem urzędnikom, którzy zapewniali, że będzie wszystko w porządku" - powiedział dziś do dziennikarzy syn Anny Walentynowicz, Janusz.
-
Protokół po kontroli działalności nadzorczej prowadzonej przez prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił dziś do ministra sprawiedliwości - poinformowała PAP rzecznik Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, sędzia Elżbieta Fijałkowska.
Dwaj sędziowie wizytatorzy, specjaliści od spraw karnych z terenu podległego Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu, od 11 września kontrolowali m.in. nadzór nad wykonaniem orzeczeń w postępowaniach karnych wobec szefa Amber Gold Marcina P. Kontrola została zarządzona przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.
-
W mszy żałobnej uczestniczył także Antoni Maciarewicz. Po uroczystości do posła PiS podeszła kobieta i zatroskana powiedziała mu, by na siebie uważał, bo jest zagrożony.
-
Zakończyła się msza pogrzebowa Anny Walentynowicz. Teraz wystawiono trumnę z ciałem Legendy Solidarności w kaplicy cmentarnej na Srebrzysku. Przed kaplicą zgromadził się tłum ludzi.
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
-
Po interwencji wnuczka Walentynowicz mężczyźni trzymający transparent zmienili miejsce i stanęli po lewej stronie ołtarza.
-
Ludzie z transparentami weszli kościoła w Gdańsku. Stanęli w pobliżu ołtarza. Wnuk Anna Walentynowicz poprosił ich o to, żeby się przesunęli.
Fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta
-
W mszy żałobnej w intencji Anny Walentynowicz uczestniczą także Marta Kaczyńska, Jolanta Szczypińska, Anna Fotyga oraz Janusz Śniadek.
Jarosław Kaczyński, wchodząc do kościoła powiedział dziennikarzom, że Anna Walentynowicz to "wielka postać w polskiej historii".
Fot. Dominik Werner
-
Sejm uczcił dziś rano w specjalnej uchwale 90. rocznicę rozpoczęcia budowy portu morskiego w Gdyni. Przyjęta przez aklamację uchwała jest wyrazem hołdu dla budowniczych portu z wicepremierem Eugeniuszem Kwiatkowskim na czele i wszystkich, którzy w kolejnych latach pracowali na rzecz jego rozwoju.
-
Drugi pogrzeb Anny Walentynowicz. Trwa msza święta
Rozpoczęła się już msza w intencji Anny Walentynowicz. Uroczystość żałobna odbywa się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu. Uczestniczą w niej m.in. prezes PiS, Jarosław Kaczyński, posłowie oraz członkowie rodzin ofiar katastrofy Tu-154.
Fot. Dominik Werner
Nie obyło się bez incydentów. Przed kościołem stała grupka ludzi z transparentem, na którym widniał napis: „To był zamach”.
Fot. Dominik Werner
-
Żadna z instytucji nie zadbała o dobro dzieci; w ich pracy było szereg nieprawidłowości - powiedział dziś rzecznik praw dziecka Marek Michalak, przedstawiając wyniki kontroli jego biura przeprowadzonej w Pucku po śmierci dwojga dzieci w rodzinie zastępczej.
Pracownicy biura rzecznika skontrolowali cztery instytucje, które miały informacje na temat dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej C. Kontrola wykazała m.in., że niekompletny był wywiad środowiskowy przy kwalifikacji rodziny C., brak było opinii ze szkoły, opinii pedagoga
i sąsiadów.
Michalak zaznaczył, że 22 maja Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie miało informacje o stosowaniu przemocy wobec dzieci. Tymczasem - jak podkreślił - zespół ds. pieczy zastępczej zebrał się dopiero 31 lipca, choć jedno dziecko zmarło 3 lipca. "Nie było refleksji, że te doniesienia mogą być prawdziwe" - powiedział rzecznik.
-
Piłkarski Gryf Słupsk na skraju upadku - donosi Radio Gdańsk. Dziś po południu zawodnicy mają zdecydować czy chcą jeszcze grać w tym klubie.
Trzecioligowy Gryf Słupsk ma długi wobec zawodników. Nie zapłacił też firmie, które projektowała przebudowę bocznej płyty boiska oraz oświetlenie. Nie ma również pieniędzy na zorganizowanie wyjazdu na mecz.
Dyrektor klubu, Paweł Kryszałowicz, już w czerwcu chciał wycofać Gryfa z rozgrywek, ale władze miasta zapewniły go, że pieniądze dla piłkarzy się znajdą. Teraz samorząd tłumaczy, że sam jest w trudnej sytuacji finansowej.
-
"Wehikuł Czasu" w Twierdzy Wisłoujście już jutro
W czasie "Wehikułu czasu", którego początek zaplanowano na godzinę 10.00 będzie można nie tylko zwiedzać Twierdzę Wisłoujście, ale także obejrzeć m.in. turnieje łucznicze i bojowe czy pokaz musztry i strzelania muszkietów. Podczas imprezy każdy będzie mógł sprawdzić, jak ciężki jest miecz, podejrzeć obóz wojsk napoleońskich czy wziąć udział w zabawach plebejskich z nagrodami.
W celu ułatwienia dojazdu na imprezę ZTM Gdańsk uruchomi w sobotę specjalną linię przyspieszoną 606 na trasie Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Przeróbka – Twierdza Wisłoujście – Westerplatte, która w godzinach 10.00 - 17.00 będzie funkcjonować z częstotliwością co 20 minut.
-
Prezydent Adamowicz spotkał się z Jennifer Lopez
- Jennifer Lopez jest bardzo sympatyczną osobą ale przede wszystkim cieszy mnie, że w Gdańsku odbyła się kolejna impreza tej klasy. Koncert był wspaniałym widowiskiem ;) - czytamy na www.facebook.com/Pawel.Adamowicz
facebook.com/Pawel.Adamowicz
-
O godzinie 8.59 na ulicy Gdańskiej w Wejherowie zderzyły się trzy auta. - Trzy osoby są lekko poszkodowane. Na miejscu są jeszcze dwa nasze zastępy. Ruch odbywa się wahadłowo, ale za kilka minut nie powinno być już tam żadnych utrudnień - poinformował nas dyżurny WSKR w Gdańsku.
-
Na ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni doszło do kolizji. Za zjazdem z Obwodnicy w stronę centrum ciężarówka zderzyła się z samochodem osobowym - podaje Radio Gdańsk.
-
Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Sąd Rejonowy w Gdańsku poinformował, że w sumie jest niemal 16 tysięcy wierzycieli Amber Gold, którym spółka winna około 700 mln zł. Jednocześnie sąd oszacował majątek spółki na ok 105 mln zł.
-
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Z okazji Nocy Naukowców gdańskie Centrum Hewelianum przygotowało kilka specjalnych atrakcji dla zwiedzających. Nie zabraknie wśród nich widowiskowych pokazów, warsztatów np.: „Eksplozja nauki”, „Forteczny lazaret”, „Matematyczny plac zabaw”. Podczas Nocy Naukowców odsłonięte zostanie także nowe stanowisko interaktywne na wystawie „Energia, Niebo i Słońce”. Atrakcją tegorocznej Nocy Naukowców w Centrum Hewelianum będzie również mobilne kino 5D.
Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.
Program imprezy można znaleźć na stronie www.hewelianum.pl
-
Sprawdzamy sytuację na drogach
Dłużej postoimy w Gdańsku na Alei Armii Krajowej u na Trakcie Świętego Wojciecha w kierunku centrum. W Gdyni mamy zator na Estakadzie Kwiatkowskiego w stronę Obwodnicy. Korkuje się także Janka Wiśniewskiego.
-
Śmiertelny wypadek w Tczewie
Na al. Solidarności w Tczewie samochód marki iveco uderzył w pieszą. 38-letnia kobieta zginęła na miejscu. Prawdopodobnie wbiegła na jezdnie. W tej chwili policja wyjaśnia okoliczności wypadku. Droga jest już przejezdna.
-
Ponowny pogrzeb legendarnej działaczki "Solidarności" odbędzie dzisiaj. O godz. 12 odprawiona zostanie msza w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu. Potem, ok. 13.30, nastąpi wystawienie trumny z ciałem w kaplicy cmentarnej na Srebrzysku, a o godz. 14 rozpocznie się pogrzeb.
-
Dzisiaj możemy spodziewać się sporej ilości chmur, ale z biegiem dnia niebo powinno bardziej się przejaśniać. Pocieszeniem jest to, że mimo zachmurzenie padać przez cały dzień nie powinno. Temperatura nie przekroczy 15 st. C, a wiał będzie dość mocny wiatr. Ciśnienie wyniesie 1012 w południe 1012 hPA i będzie rosło.
-
Dzień dobry. Mamy piątek, 28 września. 271 dzień roku. Na imieninowe ciasto zapraszają: Jan, Marek, Tymon, Wacław, Wacława i Wawrzyniec. My życzymy solenizantom wszystkiego najlepszego i zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.
[DZIEŃ NA ŻYWO] Zobacz, co dzieje się w Trójmieście
Ilona Godlewska
Inne
-
Słynne "Bramy" Grzegorza Klamana przeniesione w inne miejsce. Artysta: Czuję się jak śmieć
-
Stare Miasto kulturą silne. Gdańskie instytucje stworzyły sieć partnerską "RadUNIA kultury"
-
Kultowy bar mleczny zamieni się w biurowiec. Nowa inwestycja w Gdańsku-Oliwie
-
Policjanci zatrzymali kompletnie pijaną matkę. Chciała nakarmić 4-miesięczną dziewczynkę piersią
-
Raper Quebonafide zagra w Gdańsku koncert, którego reżyserem jest Grzegorz Jarzyna
-
X Turniej o Puchar Gazety Wyborczej Trójmiasto. Trwa dominacja Portu Lotniczego Gdańsk