Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Gjewu, czy jak was tam zwa patryjoty, przestancie pisacm co Niemiec zbudowal, bo jeszcze sie wolska dowie, ze pod tym pruskim "zaborem", to Wielkopolska, Pomorze i Slask przezywaly rozkwit! A za takie "poglady" to Prezydent D. i jego zwierzchnik na K. godnie i sprawiedliwie do wiezienia beda wsadzac!
  @freud1 Ten rozkwit był taki jak teraz w Polsce. Niby wzrost gospodarczy ale miliony wybierają emigrację. Dziś kilkadziesiąt milionów Amerykanów ma niemieckie korzenie. Z drugiej strony trwała ostra polsko-niemiecka rywalizacja ekonomiczna. Niemcy mieli wsparcie państwa, Polacy organizowali się sami(towarzystwa przemysłowe, pożyczkowe, ruch spółdzielczy). I co ciekawe to Polacy bardzo często wygrywali tę rywalizację.
  już oceniałe(a)ś
  10
  6
  @talbor73 Daj spokój. jak się człowiek dowie, że w XIX wieku OstPreussen miały endemiczny deficyt, który musiał być finansowany przez resztę państwa a ludzie masowo, aż do likwidacji tego tworu, emigrowali do Niemiec i dalej, to nie zaśnie w nocy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Zdjęć poprzedniczki Stoczni Gdańskiej niewiele.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  A Hitler U-Boty. To były cacka techniczne!
  @janboden49 cacka pokryły dno Atlantyku wraz z dziesiątkami tysięcy użytkowników cacek.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tak ogolnie to byl okres wyjatkowo pokracznych okretow
  już oceniałe(a)ś
  13
  11
  W Szczecinie to nie tylko esarstwo budowało okręty ale również Rzesza. A dzisiaj opcja gdańsko-warszawska zniszczyła ten przemysł w Szczecinie. Niszczy również infrastrukturę kolejową. Wystarczy popatrzeć na przedwojenne mapy, jak gęsta jest siatka połączeń kolejowych w zachodniopomorski, a jak rzadka w przedwojennej Polsce. Dlatego istnieje potrzeba zmiany monopolu warszawsk-gdańskiego na rząd, który zdemonopolizuje te nepotyvzne układy i zdecentralizuje urzędy. Obudźcie się to nie jest PRL. Może młodzi ludzie wreszcie przejrzą na oczy.
  @kruczkr Nie chlaj tego g... tyle bo wyraźnie ci szkodzi.
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @kruczkr "Duziście, a dupaście".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Miałeś chamie złoty róg...
  już oceniałe(a)ś
  7
  7
  Zaborca przyłączył Gdańsk do Prus. Potem miasto zmilitaryzowano. A co nas to obchodzi. Nie nasze małpy, nie nasz cyrk. Zachwyty, że tam gdzie jest ściernisko była pruska czy hitlerowska stocznia mają chyba zaciemnić fakt że nie ma tam, albo wkrótce nie będzie nic. Równie dobrze możemy czcić i wspominać prusacką brygadę czarnych huzarów i samych królów Prus. pruskich.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Byla Stocznia im. I.Lenina i to w niej produkowalo sie ilosc statkow pozwalajaca byc w swiatowej czapie producentow. Nie mieli w niej nic do powiedzenia: Sniadki-posladki, Dudy z huty czy Guzikiewicze. Nowa historia pomija fakty a przywoluje wzorce niemieckie, no ale jak sie chce, wg J.Kaczynskiego, zbudowac w Polsce Bawarie lat 30tych Ä.H z "noca dlugich nozy", no to tak bedzie. Nikt nie wspomnial "o dwoch co zburzylo stocznie" o A,Jaworskim bigocie i Rydzyku, co "skrecil"swiadectwa udzialowe".
  już oceniałe(a)ś
  4
  5