Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jakoś nie zauważyłem dworca PKP, mają tam superzajefajny dworzec, polecam jego objerzenie
  @bardzospokojny
  Ten dworzec który jest teraz w Gdyni to nie jest przedwojenny dworzec, oczywiście te podcienie i część dworca podmiejskiego pochodzą sprzed wojny, ale główny dworzec został trafiony bombą lotniczą podczas blitzkiregu. Tamten gdyby przetrwał wojnę w nienaruszonym stanie i tak byłby przebudowany, nie pomieściłby takiego ruchy jaki odbywa w wakacje. Choć zgadzam się z przedmówcą że ten dworzec jest teraz superfajny, odsłonili wszystkie mozaiki które Ja pamiętam z dzieciństwa.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @bardzospokojny
  Przyłączam się do poleceń ;-) Ale obecny dworzec w Gdyni wybudowano w latach 1950-1959; przedwojenny został prawie całkiem zniszczony podczas walk w 1945 i zachowało się z niego tylko kilka reliktów.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @tomo79
  to prawda
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @kapitan.kirk
  zgadza się
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Zdjęcie nr. 5. Raz skautem, zawsze skautem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Gdynia nie jest miejscem dla biednych ludzi...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A na zdjęciu nr 12 to nie jest aby szkoła? Bo z takim podpisem krąży w sieci...
  @bubu2016
  Nie to jest poczta do dzisiaj stoi
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @bubu2016
  To jest poczta, a szkoła też mieści się przy ul. 10 lutego tyle że jest trochę dalej, na lewo od poczty.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Kiedy tak oglądacie zdjęcia pięknej Gdyni, podpisane jako "dziecko i symbol II RP", pamiętajcie, że powstała ona w największym stopniu z kasy wyciągniętej z Górnego Śląska, który Polska traktowała i traktuje jak typową kolonię. Zabrali autonomię (to dzięki niej przedwojenne autonomiczne woj. śląskie stało w tak dobrej kondycji finansowej), do dzisiaj nie zwrócili zaciągniętych pożyczek ze Skarbu Śląskiego, eksploatowali i eksploatują tą krainę niczym Katangę, nie zwracają przy tym najmniejszej uwagi na zrównoważony rozwój i na jej odrębną tożsamość.
  @mariuszbieda1 Od kilkudziesięcu lat zwraca cały kraj te pożyczki pamiętam jak na śląsku były sklepy tylko dla górników , do tego barburki itd za komuny Śląsk to był inny świat... do którego się wiecznie dopłaca bo kobita w domu do roboty nie pójdzie, a fedrować trza czy wungiel potrzebny czy nie
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @gleen_666 Kilka lat temu wykonano analizy i wyszło, że stosunek funduszy płynących do centrali z Górnego Śląska do tych, które z centrali wracają, wciąż jest na korzyść Polski o około kilkanaście %. Zresztą, jakby było inaczej, to dlaczego centrala by się bała tak panicznie autonomii fiskalnej Górnego Śląska, gdzie należy dokonywać rozliczeń w sposób uczciwy i transparentny?
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @mariuszbieda1 zależy jak liczyć, Stocznia upadła, a Śląsk kopie dalej — m.in. za trzynastki i czternastki, o ktorych Pomorze już dawno zapomniało
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @mariuszbieda1 kierunek zmian: www.biznes.onet.pl/wiadomosci/energetyka/brytyjczycy-przezyli-dzien-bez-wegla-ale-nie-dzieki-oze/brt4ve
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @centauryda Przede wszystkim zdecyduj się, czy mówisz o Śląsku, czy o Górnym Śląsku - a są to dwie różne rzeczy. Po drugie, jeżeli ktoś uważa, że Górny Śląsk to tylko pieniądze z węgla (produkowane lub tracone - nieistotne), to znaczy, że nic nie wie o Górnym Śląsku. I to nie ja liczyłem. Górny Śląsk poprzez swoje autonomiczne dążenia domaga się przede wszystkim transparentności w rozliczeniach z Polską, a co ma do ukrycia ta druga, skoro tego nie chce?
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @
  Węgiel ze śląska mógł być wysyłany przez jedyny niezależny port... w Gdyni. Ruskiemu trollowi; mariuszbieda1, dziękujemy.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @mariuszbieda1
  Autonomię zniesiono w 1945 r. Pomyliły ci się epoki ;-)

  PS. Dalibyście już spokój z tym twardochowaniem. Najwięcej na Polskę psioczą ci, którym najbardziej się na Śląsku nie udało. Ci, którzy skończyli studia i zdobyli jakąś pozycję zawodową i społeczną traktują tą waszą gwarę albo jako coś wyjątkowo zabawnego (jako krakus też to tak traktuję), albo się tego wstydzą. Może zamiast płakać nad tym jaka to Polska niedobra czas dostrzec, że od ponad 30 lat jesteście kowalami własnego losu i to nie ta zła Polska nie pozwala Śląskowi na rozwój, bo nawet Łódź, która wszak przemysłem stała, zaczyna iść do przodu. a wam ciągle źle i próbujecie się ślizgać na kompleksach części Polaków, którzy skłaniając głowę w geście przeprosin podświadomie mogą poczuć radość, że oto Polska doszlusowuje do mitycznego Zachodu, bo też miała swoje kolonie ;-)
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  bez przesady z tą ewolucją - wieś to nadal to jest
  @syndawidowy Zazdraszczasz?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @syndawidowy Czyli historia zakreśliła koło - ze wsi na wieś :-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @agalik ..od tych pol zielonych szeroko nad blekitnym....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @syndawidowy Słoma ci z butoof wyłazi, kmiotku!
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @syndawidowy ale do warwsiowy jej daleko............
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @syndawidowy
  Chętnie bym na tej wsi zamieszkał.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @Misieq
  No a ileż to roboty?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  i wszystko to zniszczyła żydo-komuna do spółki z niemieckimi faszystami.. co za patologia, jedni wprowadzali komunizm drudzy faszyzm.
  @zov07 Styropianoza to ciężka choroba.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @zov07
  Kolega przewrażliwiony i rozedrgany intelektualnie:(
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zov07
  Conspiracy theorist?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @zov07
  IDIOTA pisze
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zov07
  Gdy słyszę, że ktoś używa "terminu" żydokomuna, zastanawiam się czy jesteśmy wszyscy w 21.wieku...
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @zov07
  Co dokładnie zniszczyła? Gdynia dalej stoi, a w niej dziesiątki (jak nie setki) przedwojennych gmachów i kamienic.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0