Fot. Paweł Kozioł / Agencja Wyborcza.pl
1 z 11
Miejsce uczelni zależy od liczby cytowań
Tygodnik "Polityka" po raz trzeci opublikował ranking naukowy akademickich szkół wyższych w Polsce, na podstawie analizy indeksu Hirscha dla poszczególnych uczelni.
Na wymyślony 10 lat temu przez argentyńskiego fizyka pracującego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego Jorge'a E. Hirscha indeks składa się liczba publikacji naukowych ogłoszonych przez dany ośrodek i ich naukowa istotność mierzona liczbą cytowań w innych publikacjach.
- Indeks Hirscha to nie jest miernik jakości kształcenia, ale jakości publikacji i to przede wszystkim z dziedziny nauk ścisłych - wyjaśnia dr Olaf Maron z Uniwersytetu Zielonogórskiego, twórca tegorocznego zestawienia. - IH ocenia jakość naukową. Pokazuje, czy uczelnia się rozwija albo czy utrzymuje swój poziom. Ranking na podstawie IH jest jednak również informacją dla przyszłych studentów tych uczelni, ponieważ za jakością nauki idzie jakość kształcenia, w akademickich szkołach wyższych, które są na tej podstawie wysoko oceniane, można spotkać wybitnych nauczycieli akademickich, którzy skupiają wokół siebie zespoły naukowe.
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl
2 z 11
10. Uniwersytet Medyczny w Łodzi + WAM
Najlepszą dziesiątkę uczelni w Polsce otwiera Uniwersytet Medyczny w Łodzi wraz z Wojskową Akademią Medyczną.
W zestawieniu uczelni medycznych znalazł się na 2. miejscu.
Wartość indeksu Hirscha osiągnięta przez uczelnie w ubiegłym roku wyniosła 96 - o siedem punktów więcej niż w 2013 roku.
3 z 11
9. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2014 r. osiągnął wartość indeksu Hirscha na poziomie 97 - o sześć punktów więcej, niż dwa lata temu.
W zestawieniu samych uniwersytetów zajął 6. miejsce.
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl
4 z 11
8. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
W zestawieniu wszystkich szkół wyższych Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się na 8. miejscu, w zestawieniu uczelni technicznych - na 2.
Wartość indeksu Hirscha 2014 wyniosła 98 punktów, 2013 - 98.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
5 z 11
7. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
7. miejsce w rankingu naukowym uczelni akademickich tygodnika "Polityka" zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 5. w zestawieniu uniwersytetów.
UMK osiągnął wartość indeksu Hirscha na poziomie 101 punktów - o 6 punktów więcej niż w 2013 roku.
Fot. Rafał Malko / Agencja Wyborcza.pl
6 z 11
6. Uniwersytet Gdański
UG - największa uczelnia na Pomorzu - zajęła 6. miejsce w zestawieniu ogólnym i 4. w zestawieniu uniwersytetów. Indeks Hirscha 2014 wynosi 105 punktów.
- Wysoki wynik w naukowym rankingu Polityki to sukces kadry naukowo-dydaktycznej UG, szczególnie nauk eksperymentalnych, które mają silną naukową pozycję i dużą liczbę cytowań - mówi prof. Bernard Lammek, rektor UG.
I dodaje: - Dobre notowania naukowe - zwłaszcza liczba publikacji - przekładają się na wysoką ocenę parametryczną, a wysoka ocena parametryczna oznacza z kolei więcej pieniędzy na badania naukowe. Poza tym nauka i dydaktyka zawsze idą w parze - bez interesujących badań naukowych nie ma dobrej dydaktyki.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
7 z 11
5. Uniwersytet Wrocławski
Lepszy od Uniwersytetu Gdańskiego według indeksu Hirscha okazał się Uniwersytet Wrocławski z liczbą cytowań na poziomie 107 punktów.
Wśród uniwersytetów UWr zajął 3. miejsce.
SŁAWOMIR KAMIŃSKI
8 z 11
4. Warszawski Uniwersytet Medyczny
Tuż poza podium znalazł się Warszawski Uniwersytet Medyczny, który w 2014 roku osiągnął wartość indeksu Hirscha na poziomie 109 punktów.
W zestawieniu uczelni medycznych WUM uplasował się na 1. miejscu.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 11
3. Politechnika Warszawska
Pierwsza trójka bez niespodzianek - otwiera ją Politechnika Warszawska z indeksem Hirscha 2014 na poziomie 128 punktów.
PW okazała się najlepszą uczelnią techniczną w rankingu Polityki.
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
10 z 11
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
W rankingu naukowym uczelni akademickich UJ zajął 2. miejsce, podobnie wypadł w zestawieniu uniwersytetów.
Wartość indeksu Hirscha 2014 - 173, 2013 - 163.
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
11 z 11
1. Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski od lat jest bezkonkurencyjny w zestawieniach najlepszych szkół wyższych w kraju. W rankingu Polityki znalazł się na 1. miejscu zarówno wśród wszystkich uczelni, jak i uniwersytetów.
UW osiągnął wartość indeksu Hirscha 2014 na poziomie 205 punktów, o osiem punktów więcej niż w roku 2013.
Wszystkie komentarze