2. Muzeum II Wojny Światowej

5/6

RENATA DĄBROWSKA

 

To przedsięwzięcie, które wzbudza duże emocje. Ostatnio głównie za sprawą ministra kultury Piotra Glińskiego, który wbrew  decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, chce połączyć placówkę z Muzeum Westerplatte.
Dyskusje trwają też nad odważną architekturą obiektu. 40-metrowa wieża mocno odznaczyła się w panoramie historycznej części miasta.
Wystawa stała, umieszczona 14 metrów pod ziemią, zajmie ok. 5 tys. m kw. i będzie jedną z największych na świecie wystaw historycznych. W części naziemnej znajdą się biblioteka, pomieszczenia edukacyjne i stanowiska pracy naukowców, a w wieży restauracja i kawiarnia z widokiem na Gdańsk.
Prace nad wystawą stałą podtrwają do końca stycznia. Placówka zostanie otwarta w 2017 roku. Dokładny termin nie jest jeszcze znany. Ministerstwo nie przyznało bowiem muzeum wystarczającej kwoty na otrzymanie obiektu.
Budowa pochłonęła 450 mln zł.

To przedsięwzięcie, które wzbudza duże emocje. Ostatnio głównie za sprawą ministra kultury Piotra Glińskiego, który wbrew decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, chce połączyć placówkę z Muzeum Westerplatte.

Dyskusje trwają też nad odważną architekturą obiektu. 40-metrowa wieża mocno odznaczyła się w panoramie historycznej części miasta.

Wystawa stała, umieszczona 14 metrów pod ziemią, zajmie ok. 5 tys. m kw. i będzie jedną z największych na świecie wystaw historycznych.  Opowie ona o wojnie z perspektyw nie tylko wielkiej polityki, ale przeżyć zwykłych ludzi.

W części naziemnej znajdą się biblioteka, pomieszczenia edukacyjne i stanowiska pracy naukowców, a w wieży restauracja i kawiarnia z widokiem na Gdańsk.

Prace nad wystawą stałą potrwają do końca stycznia. Placówka zostanie otwarta w 2017 roku. Dokładny termin nie jest jeszcze znany. Ministerstwo nie przyznało bowiem muzeum wystarczającej kwoty na utrzymanie obiektu.

Budowa pochłonęła 450 mln zł.

15.09.2016 Gdansk , Muzeum II Wojny Swiatowej . Spacer po budowie Muzeum . Ukonczona czesc wystawy .
Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta 
SLOWA KLUCZOWE:
budowa muzeum Muzeum II Wojny Swiatowej II Wojny Swiatowej Gdansk spacer wystawaJAN RUSEK

Wszystkie zdjęcia
  • 6. Kładka na Ołowiankę
  • 5. Olivia Star
  • 4. Forum Gdańsk
  • 3. Most na Wyspę Sobieszewską
  • 2. Muzeum II Wojny Światowej
  • 1. Nowe przystanki PKM