Kolejne biurowe wieże w Oliwie: Alchemia Neon i Olivia Prime B

1/6

BARTOSZ BAŃKA

Najbardziej widoczne zmiany w krajobrazie Trójmiasta będą widoczne za sprawą nowych biurowców, które powstają nie tylko w Oliwie - głównym zagłębiu biurowym Gdańska - ale też w innych częściach aglomeracji. W 2019 zakończy się też duża część inwestycji mieszkaniowo-hotelowych na Wyspie Spichrzów, a także kilka inwestycji drogowych, które usprawnią transport w mieście.

Zakończenie budowy kompleksu Alchemia będzie z pewnością jedną z najważniejszych wiadomości na polskim rynku biurowym. Spółka Torus buduje obecnie ostatnią wieżę o nazwie Alchemia Neon, która ma być gotowa we wrześniu. Tym samym zakończy się trwająca 10 lat budowa kompleksu, który walnie przyczynił się do wywindowania Trójmiasta na czołową pozycję w klasyfikacji regionalnych rynków biurowych w Polsce (ma obecnie ma 800 tys. m kw. przestrzeni biurowych, po Krakowie i Wrocławiu jest trzecim rynkiem).

alchemia, argon, neon, gdansk, oliwa, biurowce, biurowiec
mat. prasowe

W Alchemii siedziby otworzyło ponad 30 firm, które zatrudniają łącznie ponad 7 tys. osób (w Neonie pracę znajdzie kolejnych 2-2,5 tys.). Często są to nowi mieszkańcy i mieszkanki Gdańska, którzy przyjechali tutaj za pracą.

Równolegle, po drugiej stronie al. Grunwaldzkiej, trwają prace przy Olivii Prime B - kolejnej wieży największego kompleksu biurowego północnej Polski, czyli Olivia Business Centre. Pierwsza wieża Prime jest już ukończona, a druga - Prime B, wraz z łącznikiem pomiędzy nimi - ma być gotowa za kilka miesięcy i będzie nieco mniejsza: pierwsza wniosła na rynek 35 tys. m kw. powierzchni biurowej, a kolejna wniesie 25 tys.

olivia, prime, gdansk
mat. prasowe

Wszystkie zdjęcia
  • Kolejne biurowe wieże w Oliwie: Alchemia Neon i Olivia Prime B
  • Powstaną też mniejsze biurowce: Officyna, Rajska, LPP
  • Wiadukt Biskupia Górka i Nowa Bulońska
  • Wyspa Spichrzów. Deo Plaza, Granaria i nowa kładka
  • System roweru metropolitalnego MEVO
  • Gdynia. Park Centralny i woonerf na Abrahama