Są pełni pasji i świeżych pomysłów, a ich talent może stać się przepustką do międzynarodowej kariery. Znamy już nazwiska 19 twórców, którzy zostali nominowani do prestiżowych Nagród Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jednego z laureatów wybiorą, jak co roku, czytelnicy ?Gazety Wyborczej Trójmiasto?.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przyznawana od 2000 r. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury to jedno z najważniejszych lokalnych wyróżnień artystycznych. Otrzymują ją ci, którzy, mimo młodego wieku, zdążyli już zaistnieć w świadomości odbiorców kultury, prezentując swój talent w dowolnej dziedzinie twórczości: sztuk plastycznych, aktorstwa, muzyki, tańca czy popularyzowania działań kulturalnych. W trakcie 15 edycji uhonorowano już 96 artystów, wśród nich między innymi: Barbarę Piórkowską, Dorotę Nieznalską, Joannę Dudę, Wojciecha Mazolewskiego, a w zeszłym roku: 69 duo: Szymona Jabłońskiego i Marcina Kozioła, Annę Miller ze stowarzyszenia Arteria oraz Ewę Juszkiewicz.

Laureatów poznamy 27 listopada

Nazwiska tegorocznych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia poznamy 27 listopada w Klubie ŻAK. Nagroda przyznawana jest czterem spośród nominowanych kandydatów. Trzech wybiera kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele lokalnych władz i instytucji kulturalnych, czwartego zaś wskazują czytelnicy "Gazety" w specjalnym SMS-owym plebiscycie, który rozpoczął się 19 listopada.

Jak głosować? Wystarczy wysłać SMS pod numer 71466 z kodem wybranego kandydata. Cena SMS-a - 1,23 zł brutto. Głosować można od 19 do 26 listopada do godz. 23.59. Regulamin konkursu jest dostępny na trojmiasto.wyborcza.pl i w siedzibie "Gazety Wyborczej" w Gdańsku, ul. Tkacka 7/8. Organizatorem plebiscytu jest Agora SA.

Oto wszyscy nominowani twórcy:

1. Beniamin Baczewski - SMS o treści MTK.01 na numer 71466

Beniamin Baczewski
Beniamin Baczewski  fot. Ireneusz Skąpski

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie klarnetu, student klasy kompozycji i kompozycji muzyki teatralnej i filmowej. W 2014 r. zdobywca I miejsca (ex aequo) na Konkursie muzycznym dla kompozytorów EU Play przez Muzykę do Zjednocznonej Europy w Genui, za utwór na sopran, flet, skrzypce, gitarę i fortepian "My Homeland". Latem 2014 r. zajął I miejsce w XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim 2 Agosto w Bolonii za muzykę do filmu niemego "Le Spectre Rouge".

2. Michał Ciesielski - SMS o treści MTK.02 na numer 71466

Michał Ciesielski
Michał Ciesielski  mat. prasowe

Pianista, studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2013 r. ukazał się jego solowy album "Black&White", a w roku 2014 "How to steal a Piano?" tria Confusion Project, oba z jego autorskimi kompozycjami. Twórczość pianistyczna przyniosła mu wiele nagród i wyróżnień, m.in. II miejsce w VIII konkursie kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy za "Jazz Concerto for piano&big-band".

3. Katarzyna Dałek - SMS o treści MTK.03 na numer 71466

Katarzyna Dałek
Katarzyna Dałek  mat. prasowe

Aktorka Teatru Wybrzeże, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Za kreację Isabele Archer, w spektaklu "Portret Damy" " Henry`ego Jamesa, w reżyserii Eweliny Marciniak, została nominowana do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. Za kreację Abigail Williams, w spektaklu "Czarownice z Salem" Arthura Milera w reżyserii Adama Nalepy oraz Soni w spektaklu "Płatonow" Antona Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, zdobyła w 2014 r. Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego oraz nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

4. Ewelina Damps - SMS o treści MTK.04 na numer 71466

Ewelina Damps
Ewelina Damps  mat. prasowe

Autorka wydanej w 2015 r. książki "Historia Teatru Miejskiego w Gdańsku (1801-1841)", która jest cennym źródłem informacji o początkach teatru instytucjonalnego w Gdańsku. Wystąpiła w monodramie w reżyserii Marka Branda pt. "Wodwy"; jest autorką spektaklu "www.nie_sen.pl", wystawionego w Klubie Plama w Gdańsku. Prowadzi Teatr Seniora, z którym wystawiła w 2013 r. spektakl "Sanatorium". W Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury organizuje również "Seniorskie pogaduchy"; z grupą seniorów Alternatywa XXL przygotowała spektakl oparty na "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.

5. Filip Ignatowicz - SMS o treści MTK.05 na numer 71466

Filip Ignatowicz
Filip Ignatowicz  Filip Ignatowicz

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa dyplomowa "Produkcja, komercjalizacja i HYPE- czyli o konsumowaniu sztuki" przyniosła mu Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Publiczności na Wystawie Najlepszych Dyplomów w 2014 r. Aktualnie jest słuchaczem reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej, rozwija projekty video, które będzie prezentować między innymi na festiwalu "Liquid Cities NYC".

6. Michał Jaros - SMS o treści MTK.06 na numer 71466

Michał Jaros
Michał Jaros  mat. prasowe

Aktor Teatru Wybrzeże, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ostatnią wybitną kreacją Michała Jarosa jest postać młodego Broniewskiego, którą tworzył we współpracy z Robertem Ninkiewiczem. Stworzony przez aktorów obraz został doceniony przez miesięcznik "Teatr", a sam aktor nominowany do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza oraz wyróżniony Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2015 r.

7. Piotr Jędrzejczyk - SMS o treści MTK.07 na numer 71466

Piotr Jędrzejczyk
Piotr Jędrzejczyk  www.atjart.pl

Student klasy kompozycji oraz dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Autor zwycięskiej kompozycji dla linii lotniczej Eurolot. W 2015 r. drukiem ukazały się jego dzieła: "Trzy słowa najdziwniejsze na skrzypce, akordeon i perkusję" oraz "Toccata nr 1 na akordeon solo". W tym roku zdobył również nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na akordeon solo lub na akordeon i orkiestrę kameralną, organizowanym w Poznaniu.

8. Duo del Gesu: Arnaud Kamiński i Krzysztof Komendarek-Tymendorf - SMS o treści MTK.08 na numer 71466

Duo del Gesu
Duo del Gesu  mat. prasowe

Krzysztof Komendarek-Tymendorf jest absolwentem klasy altówki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od roku 2013 jest prezesem Stowarzyszenia Artystów "Zdolni do Wszystkiego", był dyrektorem artystycznym 1. Viva Viola Festivity oraz koordynatorem Festiwalu Kultury Białoruskiej.

Arnaud Kamiński ukończył Konserwatorium Paryskie oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku. Jest autorem monografii Ivry Gitlisa.

Muzycy tworzą duet "Duo del Gesu". W 2015 r. otrzymali I nagrodę w kategorii muzyki kameralnej w 25. Young Musician International Competition "Citta di Barletta". Ich wspólnym projektem, rozwijanym prężnie od kilku lat, jest Eurochamber Music Festiwal. Podczas festiwalu w Gdańsku poza klasycznymi koncertami muzyki kameralnej organizują koncerty w szpitalach, hospicjach i domach dziecka. W 2015 r. zapoczątkowali również Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych.

9. Rafał Kłoczko - SMS o treści MTK.09 na numer 71466

Rafał Kłoczko
Rafał Kłoczko  Basia Kramczynska

Dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2015 r. zdobył II nagrodę w międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W Gdańsku prowadził opery "Weksel małżeński" Gioacchino Rossiniego i "Gianni Schicchi" Giacomo Pucciniego w Operze Bałtyckiej, a także "Płaszcz" i "Siostrę Angelikę" Giacomo Pucciniego w Centrum św. Jana. W 2014 r. prezentował trzyaktową operę "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka oraz "Francescę da Rimmini" Siergieja Rachmaninowa. Jednym z ważniejszych jego występów w 2015 r. była premiera "Erosa i Psyche" Ludomira Różyckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

10. Maciej Kułakowski - SMS o treści MTK.10 na numer 71466

Maciej Kułakowski
Maciej Kułakowski  mat. prasowe

Wiolonczelista, student Hochschule für Musik im. Franza Liszta w Weimarze oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Już w 2013 r. wystąpił jako solista w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W 2015 r. został laureatem pierwszej nagrody oraz nagrody specjalnej za wykonanie "Wariacji Sacherowskiej" Witolda Lutosławskiego w X. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Był również finalistą Konkursu Felixa Mendelssohna w Berlinie.

11. Julia Kurek - SMS o treści MTK.11 na numer 71466

Julia Kurek
Julia Kurek  mat. prasowe

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tytuł doktora uzyskała w 2015 r. na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Performerka, autorka wideo i instalacji. W samym 2015 r. wzięła udział w kilkunastu międzynarodowych festiwalach performance, do których dostała się w drodze konkursu, zajęła II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Wideo "Now&After" w Moskwie. Jej prezentacje są odważne, nie boi się poruszać wątków autobiograficznych, ale i tematów politycznych, jak w Kaliningradzie, gdzie stojąc na krawędzi budynku Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej, puszczała papierowe samoloty z opisami ostatnich tragicznych zdarzeń na świecie. Performance o podobnej sile przekazu prezentowała przed Pałacem Prezydenckim w Meksyku, w centrum Istambułu, na Placu Czerwonym w Moskwie.

12. Ewelina Marciniak - SMS o treści MTK.12 na numer 71466

Ewelina Marciniak
Ewelina Marciniak  MAGDA-HUECKEL

Absolwentka europeistyki i dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii dramatu na PWST w Krakowie. W listopadzie 2014 roku wystawiła w Teatrze Śląskim w Katowicach adaptację "Morfiny" Szczepana Twardocha. Spektakl został nagrodzony Grand Prix 55. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Ostatnim jej spektaklem, wystawionym w Teatrze Wybrzeże, jest "Portret Damy"Henry`ego Jamesa, za który otrzymała nominację do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego.

13. Honorata Martin - SMS o treści MTK.13 na numer 71466

Honorata Martin
Honorata Martin  mat. prasowe

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jedną z jej słynniejszych akcji było "Wyjście w Polskę" w 2013 r. Dwumiesięczna piesza wędrówka z Gdańska do Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku, obserwacje zanotowane w formie szkiców z podróży, zwróciły uwagę wielu środowisk, od tego momentu zdobywa kolejne laury: pierwsze miejsce w rankingu "Obiegu" na najlepiej zapowiadającego się artystę w Polsce w 2014 r., w 2015 r. została laureatką plebiscytu "Polacy z werwą" oraz otrzymała nagrodę "Sztorm Roku" w kategorii Kultura-Odkrycie Roku.

14. Michał Miegoń - SMS o treści MTK.14 na numer 71466

Michał Miegoń
Michał Miegoń  mat. prasowe

Muzyk, producent, animator trójmiejskiego życia muzycznego. Założony przez niego zespół Kiev Office, to jedna z prężniej działających formacji alternatywnych w Trójmieście. Aktualnie gitarzysta, kompozytor i producent The Shipyard, z którym otrzymał Grand Prix Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie za najlepszą interpretację autorską piosenek Republiki. Od 2013 roku prowadzi własne studio nagrań Sound 8 .

15. Szymon Morus - SMS o treści MTK.15 na numer 71466

Szymon Morus
Szymon Morus  mat. prasowe

Skrzypek, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, pomysłodawca "Gdańskich Impresji Muzycznych". W sezonie artystycznym 2014/2015 był rezydentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W 2013 r. prowadził orkiestrę Sinfonietta Consonus, z którą nagrał album Jordana Rudessa "Explorations for keyboard and orchestra" nominowany w roku 2014 do nagrody Grammy.

16. Maciej Moskwa - SMS o treści MTK.16 na numer 71466

Maciej Moskwa
Maciej Moskwa  mat. prasowe

Fotoreporter, wielokrotnie nagradzany za reportaże z różnych stron świata - miejsc ogarniętych kryzysem wojny i konfliktami wewnętrznymi. W 2015 r. w konkursie Grand Press Photo otrzymał nagrodę Zdjęcie Roku oraz II miejsce w kategorii "Wydarzenia - fotoreportaż" za zdjęcie wykonane na pograniczu turecko-syryjskim. Otrzymał również Grand Prix Gdańsk Press Photo 2015. W konkursie BZWBK Press Foto został nagrodzony za fotoreportaż z okupowanej Palestyny.

17. Piotr Smoliński - SMS o treści MTK.17 na numer 71466

Piotr Smoliński
Piotr Smoliński  mat. prasowe

Przygotował do druku, opracował i opatrzył komentarzem spuściznę literacką i plastyczną po gdańskim malarzu i poecie Mieczysławie Czychowskim. Zorganizował cykl wystaw i wykładów dotyczących poetów XX wieku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach. Do 2014 r. redagował i wydawał kwartalnik literacki "Światło i Cień". Jako najlepszy doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał stypendium dla wybitnych doktorantów, w 2014 r. był również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18. Anna Wilczewska - SMS o treści MTK.18 na numer 71466

Anna Wilczewska
Anna Wilczewska  mat. prasowe

Dyrygentka, uhonorowana medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Dyryguje chórem kameralnym 441 Hz, który w 2014 r. wydał płytę: "Modern Choral Masterpieces". Zespół pod jej dyrygenturą koncertuje i zdobywa liczne nagrody, jak Złoty Dyplom II miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat 46" w 2015 r. Wykonania Chóru chwalone są za prezentację współczesnych kompozycji, świeże podejście i niekonwencjonalne rozwiązania muzyczne.

19. Ignacy Wiśniewski - SMS o treści MTK.19 na numer 71466

Ignacy wiśniewski
Ignacy wiśniewski  Maja Wiśniewska

Kompozytor, pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował również w Hochshule für Musik, Theater und Medien Hannover w Niemczech oraz Academie Musicale de Villecroze we Francji. Skomponował muzykę do spektakli: "Tuwim or not Tuwim", "Każdy przyniósł, co miał najlepszego", "Do niezobaczenia się z Panem" w reżyserii Marka Branda, sprawował kierownictwo muzyczne, instruktaż wokalny, przygotował aranżacje do spektaklu "Odlot. Szopka pomorska za 2014 rok" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem