W tym roku po raz 20. zostanie przyznana Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Troje laureatów wybierze Kapituła, a czwartego - czytelnicy i czytelniczki "Gazety Wyborczej Trójmiasto".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez miasto. Honoruje bowiem najmłodszych (do 35. roku życia) twórców i twórczynie, którzy swoimi działaniami wzbogacają pole gdańskiej kultury i bardzo często rozsławiają miasto poza jego granicami. 

Wyróżnienie przyznawane jest od 2000 roku przez prezydenta miasta Gdańska. Na przestrzeni lat nagrodzeni byli: Dorota Nieznalska, Natalia Cyrzan, Barbara Piórkowska, Grzegorz Kwiatkowski, Szymon Wróblewski, Adam Darski, zespół Algorhythm, Michał Jaros, Kamil Kocurek, Klaudiusz Grabowski, Kamil Piotrowicz, Wojciech Frycz, Krzysztof Komendarek-Tymendorf, a w roku poprzednim: Tomasz Chyła, Piotr Biedroń i Anna Wilczewska.  

W tym roku kapituła nagrody złożona z przedstawicieli urzędu miasta, gdańskich uczelni, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów nominowała ośmioro zdolnych i odnoszących sukcesy Młodych Twórców Kultury. Kapituła nagrodzi troje z nich. Czwartego, w drodze głosowania internetowego, wybiorą czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Głosowanie rozpocznie się w środę (20 listopada) i potrwa do przyszłej środy (27 listopada). 

Głos w plebiscycie oddać można wyłącznie za pośrednictwem panelu do głosowania, znajdującego się na stronie www.trojmiasto.wyborcza.pl. Z jednego adresu IP można oddać tylko jeden głos.

>>> Oddaj głos w plebiscycie Młodzi Twórcy Kultury

Laur, statuetka i nagrody pieniężne w wysokości 10 tysięcy złotych każda zostaną wręczone 29 listopada o godz. 19 w klubie Żak. 

Julia Ciesielska – uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Zdobywczyni tytułu Młodego Tancerza Roku 2019 w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Muzyki i Tańca.  

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Julia Ciesielska
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Julia Ciesielska  materiały prasowe

Magdalena Gorzelańczyk – aktorka teatralna i filmowa, od 2017 roku związana z Teatrem Wybrzeże. Pracowała z takimi reżyserami i reżyserkami jak Adam Orzechowski, Krystyna Janda, Ewelina Marciniak, Marcin Liber czy Jan Klata.  

Magdalena Gorzelańczyk
Magdalena Gorzelańczyk   BARTOSZ BAŃKA

Patryk Hardziej – twórca plakatów, okładek, grafik, kurator, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest autorem identyfikacji wizualnej takich imprez jak Gdańskie Targi Książki, Space! Fest, Narracje czy Octopus Film Festival.  

Patryk Hardziej
Patryk Hardziej  BARTOSZ BAŃKA

Martyna Jastrzębska – artystka intermedialna, absolwentka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zdobywczyni nagrody Woman Art Award 2019 podczas wystawy „Woman’s Essence” towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji. 

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Martyna Jastrzębska
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Martyna Jastrzębska  materiały własne

Aneta Kublik – artystka wizualna, laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w międzynarodowym konkursie na Najlepsze Dyplomy ASP 2018 oraz zdobywczyni Grand Prix w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2018.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Aneta Kublik
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Aneta Kublik  fot. Marta Koniarska

Krzysztof Nowicki – malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zdobywca Grand Prix III Triennale Sztuki w 2019 roku. Jego sztuka wchodzi w dialog ze średniowiecznymi dziełami, często jest nieoczywista i pełna ukrytych znaczeń. 

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Krzysztof Nowicki
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Krzysztof Nowicki  fot. Krzysztof Nowicki

Piotr Pawlak – pianista, kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Młody muzyk koncertował w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych. 

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Piotr Pawlak
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Piotr Pawlak  materiały prasowe

Agnieszka Piasecka – fotografka z Gdańska, absolwentka Roehampton University w Londynie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz programu mentorskiego Sputnik Photos. Brała udział w wystawach w Polsce i Europie. Jest nauczycielką fotografii.  

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Agnieszka Piasecka
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Agnieszka Piasecka  fot. Agnieszka Babińska

>>> Oddaj głos w plebiscycie Młodzi Twórcy Kultury

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem