Pokaz spektaklu "Jane Eyre", spotkanie literackie o Himalajach, wielkanocna rozmowa z księdzem Niedałtowskim. Polecamy wydarzenia online na czwartek 9 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

“Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu #KulturaWCzasachPandemii i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na czwartek 9 kwietnia.

Godz. 11 – Bliżej siebie LIVE – rozmowa z ks. Krzysztofem Niedałtowskim 

Fundacja Hospicyjna organizuje spotkanie online z księdzem Krzysztofem Niedałtowskim, duszpasterzem środowisk twórczych z Gdańska. Rozmowa będzie dotyczyła zbliżającej się Wielkanocy, którą większość z nas spędzi w izolacji. O tym jak ją spędzić w izolacji, jak pielęgnować bliskość, zadbać o duchowość i wyjść z pandemii wzmocnionym. Spotkanie odbędzie się na Facebooku.

Godz. 11 – Leszek Cichy, Piotr Trybalski – #wtrybieczytania 

Wydawnictwo Literackie na czwartek zaplanowało pierwsze spotkanie ze swoimi twórcami. Gośćmi będą autorzy książki "Gdyby to nie był Everest..." - Leszek Cichy i Piotr Trybalski. Chociaż za oknem wiosna w rozkwicie, to słuchanie o górach wysokich i pokonywaniu własnych lęków ma dość uniwersalny wymiar. Spotkanie odbędzie się na Facebooku.

Godz. 19 – “Komedianci” - Teatr Żydowski online  

Kolejny spektakl z archiwum warszawskiego Teatru Żydowskiego. Tym razem możemy zobaczyć “Komediantów” w reżyserii Stefana Szlachtycza. To opowieść o wędrownej żydowskiej trupie teatralnej, która wystawia w pewnym galicyjskim miasteczku spektakl „Dwaj Kuni Lemel” Goldfadena. Spektakl zarejestrowano na potrzeby telewizji w 1976 roku i nigdy nie pokazano. Będzie to więc premiera dostępna na YouTube.  

 

Godz. 19 – Domowa Akademia Polskiego Filmu Łukasza Maciejewskiego 

Łukasz Maciejewski jest dziennikarzem filmowym, którego co roku można spotkać na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie prowadzi konferencje prasowe z udziałem twórców. Maciejewski zaprasza na internetową odsłonę swojego autorskiego cyklu “Domowa Akademia Polskiego Filmu” realizowanego przy współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa. Dziennikarz na YouTube i Facebooku opowie o filmach, które pomagają mu przetrwać.  

Godz. 19 – Terytoria online: Mira Marcinów 

Gdańskie wydawnictwo Słowo/obraz terytoria oraz Fundacja Terytoria Książki zaprasza na pierwsze spotkanie online. Gościnią będzie Mira Marcinów - filozofka i psycholożka, autorka wielu książek z zakresu psychologii. 15 kwietnia nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się jej nowa książka "Bezmatek”. Spotkanie na profilu facebookowym Słowo/obraz terytoria.  

Godz. 20 – Gdynia Kulturalna, koncert Adama Piórkowskiego  

Gdynia Kulturalna w czwartek jest muzyczna. Koncert na profilu na Facebooku odbędzie się o godz. 20, a zagra Adam Piórkowski, pianista od lat związany z Trójmiastem. Transmisja odbędzie się na Facebooku, a później zapis trafi na kanał Gdynia Kulturalna na YouTube

Godz. 20 –  “Jane Eyre” National Theatre At Home – spektakl online 

Londyński National Theatre co czwartek udostępnia swoje zbiory i zaprasza do wspólnego oglądania swoich sztuk. Losy Jane Eyre, bohaterki powieści Charlotte Bronte na scenę Bristol Old Vic przeniosła Sally Cookson. Spektakl będzie można zobaczyć na Facebooku. Dostępny będzie do 16 kwietnia.  

 

Godz. 20.15 - Męskie Granie #wdomu – Daria Zawiałow 

Kolejny koncert z cyklu Męskie Granie #wdomu. Zainaugurowali Sorry Boys, był Bass Astral i Igo, Król, a teraz pierwsza dziewczyna – Daria Zawiałow. Koncert odbędzie się w domu, Daria zagra swoje największe przeboje. W trakcie koncertu zbierane będą środki na rzecz walki z COVID-19. Transmisja za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku. 

Godz. 21.30 - Rozmowy o fotografii w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Archiwalny zapis wykładu profesora Witosława Czerwonki o początkach, krótkim życiu i końcu trwania gdańskich galerii autorskich GN, AUT i sopockiej OUT oraz o realiach wymiany artystycznej w końcu lat 70-tych. Wykład niezyjącego już malarza i rysownika, artysty intermedialnego odbył się w 2012 roku i towarzyszył wystawie Józefa Robakowskiego "Istota Idei". Wykład dostępny będzie na Facebooku Muzeum Narodowego

Ponadto:

 • godz. 13-15 oraz 19-22 - Actus Humanus Resurrectio 2017: "Marc-Antoine Charpentier: Chant joyeux du temps de Pâques", Les Arts Florissants, William Christie – dyrygent; Actus Humanus Resurrectio 2019: "François Couperin / Marc-Antoine Charpentier: Leçons de Ténèbres", Les Talens Lyriques, Christophe Rousset – kierownictwo artystyczne, pozytyw, klawesyn. Transmisja w Drugim Programie Polskiego Radia.
 • Ok. godz. 16 – SzekspirON - Edu; kolejna odsłona edukacyjnego cyklu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wideo pojawi się na Facebooku.
 • godz. 18 i 20 – Misteria Paschalia: Cipriano de Rore “Passio Domini nostri Jesu Christi secundum Johannem” koncert z 2015 roku w Drugim Programie Polskiego Radia; “Messe des morts” koncert z 2017 roku, Muzzo.tv i Facebook.
 • godz. 18 – Adam i Dyba Lach z domowej pracowni. Transmisja na Facebooku
 • godz. 18 – Ul z książkami: Julia Fiedorczuk. Transmisja na Facebooku Unii Literackiej.
 • godz. 19 – Opowieści w czasach zarazy – Karolina Przewrocka-Aderet. Transmisja na Facebooku Agencji Autorskiej "Opowieści"
 • godz. 19.00 – Kino MSN #2 „Czuwanie II” i „Homo Sapiens”, pokaz dokumentów. Link do filmów w wydarzeniu na Facebooku.
 • godz. 19.30 - "La Boheme" reż. Jerzy Grzegorzewski. Spektakl online Teatru Studio
 • godz. 20 – VHS Drama Live. Pokaz performance'u z muzyką na żywo, transmisja na Facebooku
 • godz. 20 - Sfinks Live Stream - Vacos Retro Vinyl Set. Transmisja na Facebooku i YouTube
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem