Koncert filharmoników berlińskich, premiera musicalu "Duma i uprzedzenie" i warsztat mistrzowski z reżyserem i scenarzystą Alexandre Philippe'em. Polecamy wydarzenia w internecie na sobotę, 11 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu #KulturaWCzasachPandemii, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na sobotę, 11 kwietnia. 

godz. 15 "Duma i uprzedzenie", TheatreWorks 

Musical "Duma i uprzedzenie" na podstawie powieści Jane Austin, z muzyką nominowanego do nagrody Tony Paula Gordona w reżyserii Roberta Kelleya swoją premierę miał w grudniu 2019 r. w TheatreWorks w Dolinie Krzemowej. W świąteczną sobotę będzie go można zobaczyć w ramach specjalnej premiery online na Facebooku What’s On Stage

godz. 16 "Kopciuszek", Mercury Theatre Colchester 

"Kopciuszek" z Mercury Theatre z Colchester to barwna propozycja dla dzieci i dorosłych. Opowieść o królewnie, która ucieka z balu i gubi pantofelek, jest znana wszystkim pod każdą szerokością geograficzną. Tym razem spektakl będzie zagrany w technice pantomimy.  

 

godz. 18 Warsztat Mistrzowski: Alexander O. Philippe 

Odbywający się jesienią Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach w przedświąteczną sobotę zaprasza na wykład mistrzowski ze szwajcarskim reżyserem i scenarzystą Alexandre Philippe'em. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a organizatorzy zachęcają do wysyłania pytań online. Udział za pośrednictwem Facebooka

godz. 18 – "Human to Human", koncert charytatywny. Wystąpią m.in. Jewel, Sam Nelson Harris, Skylar Grey 

Od południa do północy czasu amerykańskiego, czyli od 18 do 6 czasu Polskiego, w Stanach odbędzie się kolejny charytatywny występ, który ma na celu zebranie środków na walkę z koronawirusem. Wystąpią m.in. Alec Bejanim, Hunter Hayes, Jensen McRae, Jewel, Nicolas Petricca z Walk The Moon, Sam Nelson Harris z X Ambassadors czy Skylar Grey.  

 

godz. 19 - "Kilka scen z życia" w reż. Anny Gryszkówny, Teatr Dramatyczny online 

Warszawski Teatr Dramatyczny swoją e-scenę zainauguruje pokazem "Kilku scen z życia" według "Płatonowa" Antona Czechowa w reżyserii Anny Gryszkówny. Premiera spektaklu o pewnym przyjęciu sylwestrowym u bogatej wdowy i o Płatonowie otoczonym kobietami miała miejsce 1 marca 2019 r. Spektakl dostępny będzie do północy. 

 

godz. 19 - Justyna Sobolewska czyta opowiadanie Kornela Filipowicza na swoim FB 

Dziennikarka Justyna Sobolewska w sobotni świąteczny wieczór na swoim profilu w mediach społecznościowych będzie czytała opowiadanie Kornela Filipowicza, powieściopisarza i nowelisty, przyjaciela Szymborskiej i Przybosia.  

godz. 19 - "Sylvia", Opera Wiedeńska na żywo w domu  

Zapis baletu "Sylvia" z Opery Wiedeńskiej będzie dostępny od sobotniego wieczoru na stronie internetowej instytucji. Balet jest klasyczny, a jego fabuła odnosi się do mitologicznego świata bogów i bogiń, wśród głównych bohaterów pojawiają się m.in. bogini łowów i przyrody Diana, bóg Orion i Eros.  

godz. 19 - Filharmonicy berlińscy na święta  

W świątecznym odcinku cyklu koncertów z Filharmonii Berlińskiej wystąpią Herbert Blomstedt i Tugan Sokhiev, którzy mieli dyrygować orkiestrą podczas wielkanocnego festiwalu w Baden-Baden. Jak wiadomo, jest to niemożliwe, więc w zamian można obejrzeć, jak prowadzą orkiestrę do utworów Prokofjewa, Ravela czy Mozarta.  

JUŻ DOSTĘPNE 

  •  "Cosi fan tutte", Royal Opera House dostępne do 10.05 

Brytyjskie Royal Opera House w piątek udostępni zapis opery "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta. To opera komiczna, w której głównym wątkiem fabularnym jest miłość i wierność. Zapis dostępny będzie na dedykowanej stronie internetowej Opera Vision przez miesiąc

  • "Peleas i Melisandra" Komische Oper Berlin dostępne do 8.07 

Opera z librettem i muzyką Claude’a Debussy’ego, która swoją premierę miała w 1902 r. w Paryżu, a dokładnie sto lat później można ją było zobaczyć w warszawskim Teatrze Wielkim. Akcja dzieje się w okresie wczesnego średniowiecza, zachowaniami bohaterów kieruje lęk, a fabuła obraca się wokół starożytnego pojęcia fatum. Dostępna na platformie Opera Vision wersja pochodzi z berlińskiej Komische Oper.

  • "Hamlet" Szekspira z The Globe, dostępne do 19 kwietnia

Brytyjski The Globe Theatre to jeden z najsłynniejszych teatrów na świecie, w którym swoje sztuki wystawiał William Szekspir. Do dziś jego duch jest tu obecny, a regularnie grane są szekspirowskie dramaty na elżbietańskiej scenie pod gołym niebem. W okresie pandemii teatr podzielił się swoimi zasobami i do 19 kwietnia na portalu YouTube dostępny jest szekspirowski "Hamlet". W tytułowej roli występuje aktorka Michelle Terry. 

 
  • "Kwiaty dla pani Harris", Chichester Festival Theatre, dostęp do 8 maja 

Sceniczna adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści autorstwa Paula Gallico o londyńskiej sprzątaczce, która za cel stawia sobie podróż do Paryża i zakup wieczorowej sukni Diora. Brytyjski "The Guardian" napisał o spektaklu, że jest to "jeden z najbardziej podnoszących na duchu brytyjskich musicali powstałych w ostatnich latach". Warto spędzić z nim święta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem