Krzysztof Globisz w poruszającej roli, dokument o nurku pływającym z delfinami, spotkanie z gdańską pisarką i joga. Polecamy wydarzenia kulturalne w sieci na wtorek 14 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu #KulturaWCzasachPandemii, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na wtorek 14 kwietnia.

Od północy 14 kwietnia – pokaz dokumentu „Człowiek delfin”  

W ramach drugiego wspólnego seansu Mazda Polska i Millennium Docs Against Gravity dostępny będzie poruszający dokument „Człowiek delfin” o free diverze Jacques’u Mayolu, nurku pływającym bez butli tlenowej na głębinach. Historia jego życia zainspirowała twórców filmu „Wielki błękit”, a francusko-grecki dokument jest wzruszającą historią więzi człowieka z naturą. Dokument przez dobę będzie udostępniony bezpłatnie w portalu cda.pl. 

godz. 16 – Joga z Oddziałem Etnografii MNG 

Joga w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku była regularnym i popularnym wydarzeniem. Muzeum jest zamknięte, a zajęcia jogi przeniosły się do internetu. Filmy z jogą online będą umieszczane co wtorek na profilu facebookowym MNG.

godz. 17 – Spotkanie z Basią Piórkowską  

Instytut Kultury Miejskiej bardzo sprawnie odnalazł się w nowej, internetowej rzeczywistości i zamknięcie instytucji nie stoi na drodze organizowaniu wydarzeń. We wtorek o swojej najnowszej książce – powieści „Kraboszki” – opowie Barbara Piórkowska, gdańska pisarka i poetka. Internetowe spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska na kanale YouTube IKM.  

godz. 18 – kina warszawskie przed 1939 r. 

Jerzy Majewski na profilu facebookowym Zodiaku Warszawskiego Pawilonu Architektury poprowadzi wykład o historii warszawskich kin przed wybuchem II wojny światowej. Jak podkreśla prowadzący, nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja kin po pandemii, ale należy pamiętać, że kina w Polsce przeszły już niejedno. Wykład towarzyszy wystawie „Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich” w warszawskim Zodiaku Pawilonie Architektury, której otwarcie zostało przesunięte. 

godz. 18 – „To jest wojna” – fragmenty książki Klementyny Suchanow czyta Karolina Micuła  

We wtorek i w środę na fanpage’u Wydawnictwa Agora odbędzie się czytanie fragmentów najnowszej książki Klementyny Suchanow, specjalistki od Gombrowicza i działaczki społecznej. W książce „To jest wojna” Suchanow pisze o sytuacji kobiet w Polsce od 2016 r., o próbach przeforsowania ustaw antyaborcyjnych, o upolitycznianiu i uprzedmiotawianiu ich oraz o demonizowaniu roli edukacji seksualnej. Fragmenty książki przeczyta wokalistka, aktorka i aktywistka Karolina Micuła.  

godz. 18 – premiera „Non-fiction – nieregularnika reporterskiego”

Premiera najnowszego numeru „Non-Fiction – nieregularnika reporterskiego” odbędzie się tym razem internetowo i będzie podzielona na dwie części. W pierwszej z nich, wtorkowej, reporterki Kasia Gandor, Weronika Rozbicka i Magdalena Moskal porozmawiają o fake newsach, edukacji medialnej i social mediach. Spotkanie odbędzie się na żywo na Instagramie (@nonfictionmag).  

godz. 19.30 – Grażyna Torbicka i Martyna Harland rozmawiają o filmie „The Florida Project” 

Niezależny film Seana Bakera o utraconym dzieciństwie i dorastaniu w motelu udającym zamek księżniczki, „The Florida Project”, kilka lat temu był jednym z szerzej dyskutowanych filmów. Można go zobaczyć za symboliczną opłatę 4,90 zł na vod.pl. O tym obrazie na fanpage’u M2 Films porozmawiają Grażyna Torbicka i Martyna Harland.  

godz. 20 – „Wieloryb The Globe”, reż. Eva Rysova, Teatr Łaźnia Nowa 

„Wieloryb the Globe” to ważny spektakl dla Krzysztofa Globisza. Nie tylko gra w nim tytułową rolę wyrzuconego na brzeg wieloryba, ale tekst jest dedykowany jemu. Globisz, który przeszedł udar mózgu i na jego skutek doznał afazji (utraty zdolności mowy), porusza widzów do reszty. Spektakl Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie został uhonorowany nagrodą specjalną miesięcznika „Teatr” za sezon teatralny 2016/2017. Spektakl będzie można zobaczyć na YouTubie i na fanpage’u teatru. Ponadto trwa zbiórka na powstanie filmu dokumentalnego o Globiszu i jego pracy nad spektaklem.  

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem