Legendy rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, webinar o rapie w dobie internetu, spektakl na podstawie książki Marcina Wichy i muzyka elektroniczna na żywo. Polecamy wydarzenia w sieci na środę, 15 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu #KulturaWCzasachPandemii, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na środę, 15 kwietnia.

godz. 12 - legendy Indian Ameryki Północnej, Archipelag GAK 

W dniu urodzin Sat-Okh'a, pisarza wywodzącego się z pierwszych narodów kanadyjskich (był synem Polki i wodza plemienia Shawnee), który mieszkał w Gdańsku, klub Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury zainauguruje cykl opowieści online. Opowiadać będą Łowcy Słów na fanpage’u na Facebooku.  

godz. 12 - Webinar o prawie autorskim dla twórców 

Instytut Kultury Miejskiej organizuje dla artystów bezpłatny webinar z zakresu prawa autorskiego. Będzie on dotyczyło negocjowania umów i podzielony będzie na część teoretyczną oraz praktyczną. Poprowadzi go Krzysztof Siewicz. Webinar jest bezpłatny, należy się zapisać przez portal Evenea. Szczegóły zostaną przesłane uczestnikom i uczestniczkom mailowo. 

od godz. 16 – DJ sety z HÖR w Berlinie 

Kluby zamknięte, ale można posłuchać muzyki elektronicznej dzięki licznym live streamom w internecie. Na prowadzenie wychodzą tu kluby niemieckie, w szczególności berlińskie. HÖR zaprosił do występu m.in. londyńską producentkę Ireen Amnes, pochodzącego z Włoch, ale mieszkającego w Berlinie Claudio PRC i Błażeja Malinowskiego, polskiego producenta, DJ-a i dziennikarza mieszkającego od kilku lat w Berlinie. Live stream odbędzie się na Facebooku klubu.  

godz. 17 - Bliżej historii na żywo: Magdalena Kicińska 

W Muzeum Sopotu w środę kolejne spotkanie z cyklu "Bliżej historii", które z realu przeniosło się do wirtualu. Gościnią Dagny Kurdwanowskiej będzie pisarka i dziennikarka, redaktorka naczelna magazynu “Pismo”  Magdalena Kicińska. Pretekstem do rozmowy będzie książka biograficzno-historyczna jej autorstwa “Pani Stefa”, opowiadająca o pedagożce i współpracowniczce Janusza Korczaka Stefanii Wilczyńskiej. Spotkanie transmitowane będzie na fanpage'u Muzeum Sopotu.

godz. 18 - Kwarantanna na: Smolik/Kev Fox

Kolejnymi gośćmi koncertów z cyklu Kwarantanna  odbywających się na fanpage'u Facebook App będą Smolik i Kev Fox. Współpracę zaczęli dziesięć lat temu, później wydali debiutancki album nakładem wytwórni Kayax. Póki co nic nie wiadomo o kolejnej płycie długogrającej, ale oglądanie Smolika i Foxa razem to zawsze sposób na fajne spędzenie czasu. 

godz. 19 – Webinar: Rap a internet. Jak raperzy zmieniają zasady rynku muzycznego 

To, że internet zmienił zasady funkcjonowania rynku muzycznego, wiadomo nie od dziś. Streaming, kupowanie płyt przez portale, a ostatnio organizowanie koncertów za pomocą Facebooka, Instagrama i YouTube. Jak internet wpływa na muzykę, czy można tutaj zarobić i jak się w nim odnaleźć, odpowie producent muzyczny Solar, który na koncie ma współpracę m.in. z Matą czy Janem-rapowanie. Webinar organizuje Uniwersytet SWPS. Udział jest bezpłatny, wymagane są zapisy.  

godz. 19 - czytanki #2: Wojciech Bąkowski czyta "Teorię widzenia" 

Artysta multimedialny, performer, poeta i muzyk Wojciech Bąkowski na profilu Muzeum Sztuki w Łodzi będzie czytał “Teorię widzenia” Władysława Strzemińskiego. Ta książka wpłynęła znacząco na postrzeganie sztuki i rozwój sztuk plastycznych, dziś jest pozycją klasyczną.  

19.25 - “Rzeczy, których nie wyrzuciłem” reż. Łukasz Barczyk. Teatr Jaracza Olsztyn 

Olsztyński Teatr Jaracza uruchomił teatr w wersji online. Przez stronę internetową należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: wybrać spektakl, liczbę “miejsc” i podać adres mailowy, na który zostanie wysłany link do transmisji. A w repertuarze m.in. spektakl na podstawie książki Marcina Wichy “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.  

godz. 20 - “Sztuczki” reż. Sebastian M. Słomiński, Teatr Pijana Sypialnia  

Teatr Pijana Sypialnia w ramach cyklu Teatr w Sypialni zaprasza na spektakl online. “Sztuczki” to komedia omyłek, która swoją premierę miała w 2017 roku w ramach Teatru na Leżakach w poznańskim Starym Browarze. Transmisja odbędzie się na YouTube.  

 

PONADTO

  • godz. 18 – Ul z książkami: Jakub Szamałek; fanpage pisarza
  • godz. 19 - Opowieści w czasach zarazy: Mikołaj Golachowski; fanpage Agencji Autorskiej Opowieści
  • godz. 20 - Zamknięci w Teatrze Słowackiego; nowy odcinek serialu online na fanpage'u Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

30 lat temu Gdynia była pięknie położonym miastem nadmorskim, na którego plażach obowiązywał zakaz kąpieli, bo z braku oczyszczalni od lat wszystkie ścieki z miasta i okolic wpadały wprost do zatoki. Trasa Kwiatkowskiego, najważniejsza arteria łącząca port i północne dzielnice z resztą miasta, urywała się w połowie niczym skocznia. Na hali targowej królowały budki z dykty, a na Świętojańskiej nikogo nie dziwiły łóżka polowe z produktami z berlińskich dyskontów.

Lista sukcesów ostatnich trzech dekad, z których gdynianie są dumni, jest bardzo długa. Są na niej nie tylko spektakularne inwestycje, jak dokończenie, a potem rozbudowa Trasy Kwiatkowskiego, wymiana taboru komunikacji miejskiej na nowy czy budowa Gdyńskiego Centrum Sportu ze stadionami piłkarskim i rugby oraz halą widowiskową. Na liście sukcesów są także wydarzenia i projekty, które od lat składają się na mocną markę miasta, w którym - co wykazują sondaże - mieszkańcom dobrze się żyje. Markę miasta promują gdyńskie wydarzenia o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wśród nich dwa okręty flagowe: muzyczny festiwal Open'er i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem