Performatywne czytanie opowiadań, "Wyspa skarbów" w kobiecej wersji z Wielkiej Brytanii, spotkanie z Magdą Grzebałkowską i Krystyną Chwin oraz koncert Meli Koteluk. Polecamy wydarzenia w sieci na czwartek, 16 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu #KulturaWCzasachPandemii, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na czwartek, 16 kwietnia.

godz. 12 - Webinar o prawie autorskim dla twórców 

Instytut Kultury Miejskiej organizuje dla artystów bezpłatny webinar z zakresu prawa autorskiego. Będzie on dotyczył negocjowania umów i podzielony będzie na część teoretyczną oraz praktyczną. Poprowadzi go Krzysztof Siewicz. Webinar jest bezpłatny, należy się zapisać przez portal Evenea. Szczegóły zostaną przesłane uczestnikom i uczestniczkom mailowo. 

godz. 17 - „Odbudowa Warszawy, odbudowa Gdańska”. Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem i Jackiem Friedrichem 

Instytut Kultury Miejskiej organizuje wykład dwóch ekspertów od historii i architektury, którzy opowiadać będą o powojennych odbudowach miast. Pretekstem do spotkania jest niedawno wydana książka Grzegorza Piątka, architekta i historyka architektury, „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, który opowie o tym, jak odbudowywano po wojnie stolicę. Dr Jacek Friedrich, historyk sztuki i dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, autor książki „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960" opowie z kolei o perspektywie gdańskiej. Spotkanie odbędzie się na kanale YouTube IKM

godz.18 - Ul z Książkami: Krystyna Lars  

Przed tygodniem gościem Unii Literackiej w pandemicznej serii „Ul z książkami” był pisarz Stefan Chwin, a w czwartek z widzami i widzkami, czytelnikami i czytelniczkami spotka się jego żona, również pisarka, Krystyna Chwin. Tomy poetyckie wydawała pod pseudonimem Krystyna Lars. Autorka proponuje wysłuchanie rozmyślań na temat duszy, ciała i tego, co obecnie jest najważniejsze. Transmisja na profilu facebookowym autorki.  

godz. 18 - Kultura Łączy Siły: wykład „Ucieczka w kosmos” dr Piotr Stankiewicz 

W czwartek na Gdyni Kulturalnej jest dzień z wykładami. Tym razem dr Piotr Stankiewicz opowie o tym co w niebie i na niebie, jaki jest kosmos, co się tam znajduje i dlaczego te ucieczki w kosmos są tak bardzo pociągające. Transmisja równo o 18 na Facebooku.  

godz. 19 - czytanie LIVE opowiadania „Agencja” Sarah Hall  

Art. Inkubator Goyki 3 i Literacki Sopot zapraszają na performatywne czytanie opowiadania „Agencja” Sarah Hall, jednej z zeszłorocznych gościń festiwalu literackiego w Sopocie. Czytać będzie aktorka telewizyjna i teatralna związana ze Starym Teatrem w Krakowie, a później z Teatrem Wybrzeże (do 2012 roku) - Marta Kalmus-Jankowska. Czytanie odbędzie się na żywo na facebookowym profilu Art. Inkubatora.

godz. 19 - Opowieści w czasach zarazy: Wojtek Moskwa

Agencja Autorska Opowieści zaprasza w czwartek na spotkanie z fotoreporterem Wojtkiem Moskwą. W książce-albumie „Sansara” opisał podróż do Nepalu, a „Kraina” jest efektem wędrówki po wschodniej części Mazur. Fotoreporter i pisarz opowie o swojej pracy, o podróżach i o tym, czy za dobrym kadrem trzeba jechać daleko. Transmisja na Facebooku

godz. 19 - Spotkanie z piosenką żydowską 

Warszawski Teatr Żydowski zaprasza na spotkanie z piosenką. Artyści i artystki zaprezentują repertuar twórców żydowskiego pochodzenia, m.in. Juliana Tuwima, Emanuela Schlechtera, Władysława Szlengela i Jerzego Jurandota. Wystąpią Henryk Rajfer i Izabella Rzeszowska, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej. Transmisja na YouTube Teatru Żydowskiego i Vimeo.  

 

godz. 20 – Kulturalny zestaw Magdy Grzebałkowskiej na czas kwarantanny  

W czwartek dziennikarka i reporterka Magda Grzebałkowska będzie gościnią Strefy Kulturalnej Wydawnictwa Agora, dla którego pracuje nad nową książką o dzieciństwie wojennym. Grzebałkowska opowie o kulturalnym zestawie przetrwania na czas kwarantanny. Oczywiście transmisja na Facebooku Wydawnictwa Agora.  

godz. 20 - National Theatre at Home - „Wyspa skarbów”/„Treasure Island” 

W tym tygodniu w cyklu National Theatre at Home dostępna będzie transmisja spektaklu „Wyspa skarbów” na podstawie książki Roberta Louisa Stevensona w adaptacji Bryony Lavery i reżyserii Polly Findlay. To spektakl inny niż wszystkie, bowiem role płciowe zostają tu odwrócone, a główną bohaterką jest dziewczynka Jim, która wraz z piratami wyrusza na poszukiwanie skarbu. Spektakl dostępny będzie na YouTube przez tydzień.  

 

20.15 - Męskie Granie: Mela Koteluk 

Kolejną artystką, która wystąpi w cyklu Męskie Granie #wdomu jest Mela Koteluk. Artystka niejednokrotnie stawała na scenie podczas rockowej trasy koncertowej, a tym razem zagra „Fastrygi”, „Melodię ulotną” i „Żurawie origami” z własnego domu. Stream na Facebooku Męskiego Grania i na Onet.pl 

Ponadto w czwartek Gdański Teatr Szekspirowski na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikuje kolejny odcinek z cyklu edukacyjnego „SzekspirON: Edu”. Z kolei Muzeum Narodowe w Gdańsku w dalszym ciągu przybliża swoje zbiory. Tym razem o fotografii Romana Joachimowskiego „Lincz” opowie Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka. Na dzieci na profilu MNG będzie po południu czekało kolejne zadanie twórcze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem