Koncert największych światowych gwiazd transmitowany na YouTube, spektakle stołecznych teatrów, warsztaty i weekendowa impreza taneczna online. Polecamy wydarzenia w sieci na sobotę, 18 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu „KulturaWCzasachPandemii”, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na sobotę, 18 kwietnia.

godz. 9 - warsztaty Kształty Pomorza NCK (film publikowany na fb) 

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wideo-warsztaty Kształty Pomorza, podczas których dzieci i dorośli będą mogli przygotować własnoręcznie formy nawiązujące do przyrody i kultury regionu. Przed warsztatami należy przygotować ciastolinę (szklanka mąki, pół szklanki soli drobnoziarnistej, łyżeczkę kwasku cytrynowego, szklankę wody w temp. ok. 90 st. Całość wymieszać łyżką i później ugnieść ręką). Wideo warsztatowe opublikowane zostanie na Facebooku.  

godz. 11 – premiera filmu: Kolonia Artystów, archiwum: 2001-2008 

Gdańska Galeria Miejska oraz Kolonia Artystów zapraszają na premierę filmowego archiwum działań fundacji sięgające jej początków na Stoczni Gdańskiej. To właśnie Stocznia na początku nowej dekady była kolebką sztuki niezależnej i awangardowej. W filmie będzie można zobaczyć archiwalne materiały m.in. z koncertów i wystaw, które w latach 2001-2008 miały miejsce na Stoczni. Premiera na YouTube GGM.  

 

godz. 18.00 - monodram "Być jak Charlie Chaplin" 

Off-Północna to przegląd małych form dramatyczno-muzycznych, który od kilku lat odbywa się w Łodzi. Ze względu na pandemię nie odbędzie się i zostaje przeniesiony online. Drugim spektaklem, który będzie można zobaczyć przez kolejne dwie doby, będzie monodram “Być jak Charlie Chaplin” Mateusza Deskiewicza, aktora Teatru Muzycznego w Gdyni. Spektakl dostępny będzie na stronie Teatru Muzycznego w Łodzi. 

godz. 19 - “Król Edyp” reż. Jakub Krofta. Teatr Dramatyczny Online 

“Król Edyp” to jeden z najdoskonalszych dramatów Sofoklesa. Historię o królu Teb, który przez niewiedzę zabija ojca, poślubia matkę i zostaje wygnany, zna każdy. Doczekała się ona licznych inscenizacji teatralnych. Jedną z nich jest ta, którą będzie można zobaczyć w sobotę. To uwspółcześniona inscenizacja w reżyserii Jakuba Krofty z warszawskiego Teatru Dramatycznego. Na scenie m.in. Sławomir Grzymkowski, Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz, Anna Próchniak i Julia Trembecka. Premiera na YouTube Teatru Dramatycznego. 

 

godz. 20 - One World: Together at Home pre-show 

Koncert One World: Together at Home to LiveAid doby koronawirusa. Charytatywny koncert organizowany przez organizację charytatywną Global Citizen i WHO, kuratorowana przez Lady Gagę. Wydarzenie jest tak obszerne, że podzielono ją na dwie części. W ramach pre-show transmitowanym na YouTube wystąpią m.in. Adam Lambert, Hozier, Black Coffee, Ellie Goulding, John Legend, Michael Buble czy The Killers. Transmisja na YouTube

godz. 20 - “Horror Show” reż. Anika Idczak, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku  

Nowy Teatr im. Witkacego zaprasza na zapis techniczny spektaklu “Horror Show” na podstawie książki laureata “Paszportu Polityki” Łukasza Orbitowskiego. Opowieść osadzona jest w kulturze polskiego hip hopu i pełzającego kapitalizmu przełomu wieków. Szczegóły na Facebooku Nowego Teatru w Słupsku. 

godz. 20 - Zostań w domu - DJ Set razy osiem

Ciąg dalszy muzyki z Sopotu. Po zeszłotygodniowym koncercie Piotra Kosewskiego w klubie 3 Siostry przyszedł czas na rozkręcenie sobotniej imprezy w domu z ulubionymi DJ-ami i DJ-ką. Na jednej imprezie transmitowanej na żywo zagrają Czarna, DJ Noz, Sebastian Lipiński, DJ Rabit, Es, MejfuDi, We Have Cookies i Mnow. To wspólna inicjatywa środowiska DJskiego i klubów warszawskich i trójmiejskich. 

godz. 20 - Czesław Śpiewa na żywo 

W sobotni wieczór Czesław Mozil, czyli Czesław Śpiewa, wystąpi na swoim profilu na Facebooku. Chociaż muzyk nie wydał ostatnio nowych utworów, to na kwiecień przypadają dwa muzyczne jubileusze: 12 lat od premiery “Debiutu” i 10 lat płyty “Pop”, dwóch najważniejszych i najciekawszych płyt w jego dyskografii.   

godz. 20.30 - “Sztuka bez tytułu” reż. Agnieszka Glińska, Teatr Współczesny w Warszawie 

Stołeczny Teatr Współczesny w sobotni wieczór wyemituje spektakl na podstawie sztuki młodego Antona Czechowa. Rosyjski dramatopisarz odkrywa w niej pokrętność i małostkowość ludzkiej natury. Na scenie występują m.in. Borys Szyc, Piotr Garlicki, Katarzyna Dąbrowska czy Krzysztof Kowalewicz. Spektakl jest bezpłatny, ale można go wesprzeć kupując elektroniczną wejściówkę. Link do transmisji zostanie umieszczony na stronie internetowej teatru.  

godz. 20.50 - Percival Wild Hunt LIVE  

Polski folkmetalowy zespół powstał pod koniec lat 90. I od początku swojej działalności mocno inspiruje się prozą Andrzeja Sapkowskiego. Grupa z Lublina jest autorami ścieżki dźwiękowej wykorzystywanej w kultowej grze. Ścieżkę dźwiękową z trzeciej części gry zagra w sobotni wieczór online. Transmisja na YouTube.  

 

godz. 2 w nocy – One World: Together at Home koncert główny  

Koncert One World jest tak duży, że został podzielony na dwie części. W tej głównej  wystąpią m.in. Taylor Swift, Camila Cobelo, Alicia Keys, Jennifer Lopez, Lady Gaga, Idris i Sabrina Elba, David i Victoria Beckham, Eddie Vedder, Awkwafina, Billie Eilish i jej brat Finneas. Koncert poprowadzą Steven Colbert, Jimmy Fallon i Jimmy Kimmel. Wszyscy będą w swoich domach, a podczas koncertu będą zbierane środki na walkę z COVID-19. Transmisja live na Facebooku, Instagramie i YouTube. W niedzielę skrótową wersję koncertu będzie można zobaczyć na Canal + (godz. 21), MTV (godz. 20), Paramount Channel (godz. 22.20) i Comedy Central (godz. 23.05).  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem