Dokument o wyjątkowym fotoreporterze, muzyka Bacha w interpretacji zespołu Teatru Bolshoi, premierowe spotkania literackie i pokazy spektakli online. Polecamy wydarzenia w sieci na wtorek, 21 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu „KulturaWCzasachPandemii”, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na wtorek, 21 kwietnia.

od północy 21 kwietnia – „Sól ziemi” reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders – Mazda i Docs Against Gravity udostępniają przez 24h 

To trzeci film udostępniony w ramach współpracy marki Mazda i Millennium Docs Against Gravity. Jego głównym bohaterem jest Sebastian Salgado, jeden z najważniejszych fotografów-dokumentalistów, który pracuje w technice czarno-białej. Jego zdjęcia są w kolekcjach muzeów na całym świecie (również w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku). Salgado fotografuje kryzys, biedę, a w ostatnich latach - przyrodę. Dokument nakręcony przez jego syna Juliana Riberio Salgado przy współpracy z Wimem Wendersem pokazuje jaki przyroda ma wpływ na człowieka i jak człowiek może jej pomóc. Film dostępny będzie od północy 21 kwietnia przez 24 godziny na platformie cda.pl.

 

godz. 13 - przedpremierowe czytanie książki Edwina Bendyka „W Polsce, czyli wszędzie” 

To kolejne przedpremierowe spotkanie z książką Edwina Bendyka “W Polsce, czyli wszędzie”. Jak można przeczytać w opisie “to opowieść o końcu naszego świata, próba refleksji nad tym, co możemy zrobić, kiedy coraz wyraźniej widzimy zbliżający się zmierzch cywilizacyjnego modelu, który budowaliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat”. A że Bendyk od lat zawodowo zajmuje się nowymi technologiami i ich wpływem na człowieka to snute przez niego teorie nie są tak dalekie od rzeczywistości. Książkę przedpremierowo czytają aktorki Teatru Studio - Halina Rasiakówna i Dominika Ostałowska. Czytanie na fanpage’u Teatru Studio.  

godz. 17 - Bliżej historii LIVE - Anna Malinowska 

W tym tygodniu Dagny Kurdwanowska, prowadząca w Muzeum Spotkania z cyklu Bliżej historii, porozmawia z Anną Malinowską, autorką książki "Komendant. Życie Salomona Morela". Morel w czasie wojny widział brutalny mord na swojej rodzinie, a po wojnie sam stał się oprawcą - był komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach, w którym przetrzymywano w strasznych warunkach, głodzono, gwałcono i torturowano Ślązaków. Spotkanie na żywo odbędzie się na fanpage’u Muzeum Sopotu.  

godz. 18 - “Bach in the Church and at Home” Teatr Bolshoi 

Moskiewski Teatr Bolshoi kontynuuje dzielenie się swoimi zasobami na platformie YouTube. We wtorek premiera koncertu z muzyką Bacha, w którym wzięli udział nowi soliści i praktykanci zespołu operowego oraz nowi soliści orkiestry. Zapis koncertu dostępny będzie przez dobę.  

 

godz. 19 - webinar: Easter Eggs w popkulturze 

Uniwersytet SWPS od początku pandemii prowadzi webinaria z ekspertami swojej uczelni i komentatorami zewnętrznymi. We wtorek spotkanie online o tematyce popkulturowej a dokładnie - Łukasz Muszyński z filmweb.pl opowie o “easter eggs”, czyli ukrytych w filmach, grach, serialach czy muzyce nawiązań do kultury popularnej. Webinar jest bezpłatny, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, aby otrzymać link do transmisji.

godz. 19 - “W poszukiwaniu straconego czasu” reż. Zofia Gustowska - Młodzi w Starym 

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza na spotkanie z młodymi świata teatru. Młodzi w Starym online to kontynuacja cyklu, który odbywał się stacjonarnie, w którym młodzi adepci sztuki teatralnej, dramaturdzy i dramaturżki, reżyserzy i reżyserki, aktorzy i aktorki, mierzą się z kanonem literatury wykorzystując do tego nowe technologie. Zainaugurował go “Dom dzienny, dom nocny” według Olgi Tokarczuk, a jako drugie pokazane zostanie “W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta w reżyserii Zofii Gustowskiej. Premiera na YouTube Narodowego Starego Teatru. 

godz. 19 - Wiktoria Michałkiewicz - “Kraj nie dla wszystkich” 

Od początku pandemii Agencja Autorska Opowieści prowadzi spotkania online z pisarzami i pisarkami w ramach cyklu “Opowieści w czasach zarazy”. Po ponad miesiącu przeszedł czas na premierę przygotowaną wspólnie z Wydawnictwem Poznańskim. Wiktoria Michałkiewicz opowie o swojej książce “Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie”. Transmisja na fanpage’u Agencji Autorskiej Opowieści.  

godz. 19 - “Portret Kobiety w ogniu” - Wirtualne spotkania młodych amatorów kina 

“Portret kobiety w ogniu” to jeden z ważniejszych i głośniejszych francuskich filmów ostatniej jesieni. Opowieść o przyjaźni, zaufaniu, namiętności, kobiecości i o tym, jak bardzo w kobiety w świecie sztuki były niewidzialne. O filmie przed seansem porozmawiają młodzi amatorzy kina z krakowskiego Kina Pod Baranami. Dostęp do spotkania za pośrednictwem platformy Zoom. Film można wypożyczyć w wirtualnej bibliotece Kina Pod Baranami za 15 zł.  

godz. 20 - “Klub miłośników filmu MISJA” reż. Bartosz Szydłowski, Teatr Łaźnia Nowa 

Krakowski Teatr Łaźnia Nowa regularnie udostępnia swoje zbiory w internecie. We wtorek będzie okazja, żeby zobaczyć spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Janem Peszkiem, Krzysztofem Zarzeckim i Radosławem Krzyżowskim - “Klub miłośników filmu Misja”. Jak można przeczytać w opisie spektaklu jest to historia o ideałach, o wolności i hipokryzji, która ją ogranicza. Spektakl wyświetlony będzie bezpłatnie na Facebooku oraz kanale YouTube Teatru Łaźnia Nowa.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem