Spotkanie literackie poświęcone Kanadzie, wernisaż wystawy fotografii, koncert Moniki Brodki i wideoart z Berlina. Polecamy wydarzenia w sieci na piątek, 24 kwietnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu „KulturaWCzasachPandemii”, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na piątek, 24 kwietnia. 

godz. 12 - Wernisaż wystawy "Then & Now [Wczoraj i dziś] 2020. Wystawa alternatywnych technik fotografii" 

Wernisaż wystawy w Gdańskiej Galerii Fotografii miał się odbyć w marcu, ale z wiadomych przyczyn nie doszedł do skutku. Jest to możliwe dopiero teraz, w dodatku w formie wirtualnej. "Then & Now [Wczoraj i dziś]" to wernisaż prac, które wzięły udział w konkursie fotografii alternatywnej. Na konkurs nadesłano prace z Polski, Czech, Litwy, Turcji, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii czy Korei. Na wystawie znalazło się ponad 80 prac w technikach alternatywnych. Wernisaż odbędzie się na Facebooku Gdańskiej Galerii Fotografii.

godz. 18 - Kwarantanna na na – Brodka 

Kolejną gościnią cyklu internetowych koncertów online organizowanych we współpracy z wydawnictwem Kayax będzie Monika Broda. Wokalistka, która przeszła drogę od komercyjnego i tradycyjnego popu do popu alternatywnego, zagra dla fanów i fanek ze swojego mieszkania. Całość transmitowana będzie na fanpage’u Facebook App. Podczas koncertu będą zbierane środki na rzecz Szlachetnej Paczki. 

godz. 18 - Ul z książkami - Jakub Żulczyk  

Gościem piątkowego spotkania Unii Literackiej będzie pisarz i autor scenariuszy Jakub Żulczyk. Jego "Ślepnąc od świateł", opowieść o dilerze z Warszawy i nocnym życiu stolicy, HBO Polska przerobiło na popularny serial, a ostatnia powieść "Czarne słońce" ukazała się jesienią minionego roku i zbiera wiele pochlebnych recenzji. Live z Żulczykiem odbędzie się na jego fanpage’u na Facebooku.  

godz. 19 - Charity Live Concert

W piątek na kanałach Fundacji "Wrocławskiego hospicjum dla dzieci", Sky Tower i Vertigo Jazz Club & Restaurant odbędzie się charytatywny koncert jazzowy. Wystąpią trzy duety. Każdy z nich zaśpiewa "Fly Me to the Moon" Franka Sinatry oraz wybrany przez siebie klasyk jazzowy. W trakcie koncertu zbierane będą pieniądze na pomoc wrocławskiemu hospicjum dla dzieci: na refundację leków i innych środków medycznych oraz zakup płynów dezynfekujących. 

godz. 19 - Polska przydrożna. Spotkanie online z Piotrem Mareckim 

Piotr Marecki, kulturoznawca i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybrał się w lato 2019 r. w podróż po Polsce. Ale nie po tej znanej i turystycznej, ale po Polsce powiatowej, krainie "kebabów, pizzerii i nieczynnych barów". Rozmawia z ludźmi, fotografuje szyldy knajp i CPN-ów. Tak powstała jego książka "Polska przydrożna", o której opowie na żywo. Transmisja na fanpage’ach Spółdzielni Ogniwo i Wydawnictwa Czarne

godz. 19 - Opowieści w czasach zarazy - Joanna Gierak-Onoszko 

Szkoły z internatem dla rdzennej ludności kanadyjskiej to ogromna rysa na kryształowym obrazie Kanady. Głodzenie, gwałcenie, znęcanie się psychiczne i fizyczne nad dziećmi. Tych, którzy przeżyli, nazywa się dziś Ocaleńcami. Joanna Gierak-Onoszko opisała to w swoim reporterskim debiucie "27 śmierci Toby’ego Obeda", który jest na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Live z reporterką odbędzie się na Facebooku Agencji Autorskiej Opowieści.  

godz. 19 - Anna Lan - koncert online

Internet dał wielu artystom możliwość pokazania się szerszej publiczności. A że wszyscy siedzą w domach, w dużej mierze spędzają czas przed monitorami komputerów, to początkujący muzycy to wykorzystują. W piątek na występ online zaprasza wokalistka, pianistka i autorka tekstów - Anna Lan. Transmisja odbędzie się na jej fanpage'u. 

godz. 20 - Slam pandemiczny online - Teatr Powszechny  

Teatr Powszechny zaprasza na spotkanie ze slamem, które odbędzie się online na platformie Zoom (należy ją wcześniej zainstalować na komputerze, link do slamu umieszczony zostanie w wydarzeniu). Tematem przewodnim będą zamknięcie, izolacja, emocje temu towarzyszące czy też wpływ pandemii na społeczeństwo i państwo.  

godz. 20 - "Love Never Dies" - Andrew Lloyd Webber 

Od kilku tygodni Andrew Lloyd Webber, mistrz sceny musicalowej, na kanale na YouTubie The Show Must Go On na 48 godzin udostępnia swoje najbardziej znane tytuły. Był "Jesus Christ Superstar", w miniony piątek był "Upiór w Operze", a dziś jego kontynuacja stworzona w 2010 r. - "Love Never Dies". Upiór z paryskiej opery przenosi się na pełne dziwolągów Coney Island, gdzie może spotkać się z większym zrozumieniem. Jednak jego miłość do Christine nie słabnie.  

 

godz. 20 - Hubert Zemler live 

Wrocławski Firlej - Ośrodek Działań Artystycznych jak wiele miejsc związanych z kulturą organizuje wydarzenia mające na celu z jednej strony utrzymanie kontaktu z odbiorcami, a z drugiej zebranie środków na dalsze działania. Ma w tym pomóc m.in. internetowy koncert Huberta Zemlera, jazzowego perkusisty i kompozytora, który przedstawi materiał projektu "Voyeur Music". Transmisja na YouTubie Firleja

godz. 20 - "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" - premiera kroniki TnP 

Teatr na Plaży zaprasza na premierę kroniki teatralnej. W kolejnym odcinku będzie można zobaczyć materiały dotyczące spektaklu zrealizowanego we współpracy z teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa - "Ginczanka. Przepis na prostotę życia". Spektakl wyreżyserowała Anna Gryszkówna, na scenie występuje Agnieszka Przepiórska. Premiera wideo na fanpage’u Teatru na Plaży.  

godz. 20 - Berlin Video Art Festival 

Berlinische Galerie razem z Videoart at Midnight zapraszają na spotkanie z videoartem. Na stronie internetowej Berlinische Galerie w specjalnych cyklach będzie można zobaczy prace wideo od 2010 r., które znalazły się w programie berlińskiego kina Babylon, kina kultowego, które lubuje się w arthousie. W programie prace wideo Hiwy K, Antje Majewski, Shingo Yoshidy czy, tak jak w piątek, Moniry al Qadiri, Filipa Césara i duetu Korpys/Löffler. Premiera o godz. 20. 

godz. 21 - DigiMuz: archiwalny zapis spotkania

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na swój profil na Facebooku. Na nim udostępniony zostanie archiwalny zapis spotkania roboczego grupy DigiMuz, muzealnej grupy ds. digitalizacji. Ponadto na profilu facebookowym MNG kolejna odsłona artystycznego zadania dla dzieci. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem