"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu „KulturaWCzasachPandemii”, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.
Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na niedzielę, 26 kwietnia.
godz. 11 - “Plastusiowo”, premiera serialu teatralnego dla dzieci
Zespół Teatru na Plaży wraz z artystkami i artystami Teatru Czwarte Miasto przygotował serial teatralny dla dzieci, w którym na nowo zostaną pokazane przygody bohaterów znanych ze spektaklu „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” na podstawie książki "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej. Jak zapewniają twórcy, każdy z odcinków zostanie zrealizowany w innej technice teatralnej, po każdym z nich dzieci poznają tajniki teatralnych technik. Premiera pierwszego odcinka w niedzielę na stronie internetowej Teatru na Plaży, na kanale YouTube i na fanpage’u na Facebooku.
godz. 12 - Masecki z domu
Niedziela bez Marcina Maseckiego i jego wykładu z teorii muzyki jest niedzielą straconą. Pianista, kompozytor i aranżer podczas pandemii przyzwyczaił już słuchaczy do cotygodniowych spotkań z jego berlińskiego domu. W tym tygodniu sonaty Scarlattiego i Schuberta. Transmisja na żywo na fanpage’u Teatru Studio.
godz. 12 - “Jeden gest” reż. Wojtek Ziemilski, Nowy Teatr
Stołeczny Nowy Teatr zaprasza w niedzielę na premierowy zapis rejestracji spektaklu “Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. Spektakl dotyczy dwóch światów: świata osób słyszących i niesłyszących. Jak wygląda komunikacja? Przekazywanie emocji? Jak pokonać granice i niemożności w komunikacji? Link do rejestracji dostępny będzie przez 36 godzin.
godz. 15 - “Kopciuszek”, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu
Radomski Teatr Powszechny w niedzielne popołudnie wyemituje na swoim kanale YouTube spektakl “Kopciuszek” na motywach bajki braci Grimm. Opowieść o dziewczynie, która idzie na bal, poznaje księcia i uciekając, gubi pantofelek, chyba jedna z najbardziej znanych i bajkowych historii miłości, została na scenę przeniesiona przez aktorów i aktorki Teatru Powszechnego oraz lalki ze Sceny Fraszka. Zapis dostępny będzie przez 48 godzin.
godz. 18 - Wirtualna scena Janka Młynarskiego
W niedzielę Janek Młynarski, wokalista, multiinstrumentalista i zapalony fan polskiej i warszawskiej sceny międzywojennej piosenki, zaprasza na muzyczne opowieści. Cykl minikoncertów połączonych z opowieściami Młynarskiego i jego gości, organizowany przez Muzeum Warszawy, przybliży historię warszawskiej sceny muzycznej. Koncerty są częścią obchodów 75. Rocznicy Odbudowy Warszawy. Transmisja na Facebooku Muzeum Warszawy.
godz. 18 – Ul z książkami: Barbara Gawryluk
W Ulu z książkami, pandemicznym cyklu spotkań organizowanym przez Unię Literacką, od poniedziałku do piątku spotykają się pisarze i pisarki tworzący dla dorosłych, a w weekend są spotkania z autorami i autorkami książek dla dzieci. W niedzielę opowie o nich Barbara Gawryluk – autorka książek dla dzieci i tłumaczka z języka szwedzkiego. Transmisja na jej profilu.
godz. 19 - “Woyzeck”, reż. Mariusz Grzegorzek, Narodowy Stary Teatr Kraków
„Woyzeck” to tytuł ostatniej, nieukończonej sztuki niemieckiego dramaturga Georga Büchnera zmarłego w 1837 roku. Dramaturg w sztuce opowiedział historię oskarżonego o morderstwo więźnia, który był obiektem badań naukowych. Pseudonaukowiec-kryminolog próbował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy. W spektaklu występują m.in. Wiktor Loga-Skarczewski, Marta Nieradkiewicz, Mieczysław Grąbka i Krzysztof Zawadzki.
godz. 19 – Akcja “Kulturalna zaraza”
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku przygotowało serię niedzielnych koncertów z cyklu Akcja “Kulturalna zaraza”. Zaproszono do niej twórców związanych z Gdańskiem i regionem, ale wystąpią też muzycy z innych części kraju. Każdej niedzieli emitowane będą trzy koncerty. Na początek MajLo, Immortal Onion i Wowakin Trio. Transmisja na Facebooku NCK.
godz. 19 - Ginczanka na żywo z Big Book Cafe
Twórczość Zuzanny Ginczanki, i sama osoba poetki, są w ostatnim czasie na fali wznoszącej. Pojawiają się wznowienia jej poezji, książki, spektakle na podstawie jej biografii. W niedzielę Big Book Cafe zaprasza na spotkanie towarzyszące premierze książki “Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” Izoldy Kiec. Poza autorką gościnią będzie Magdalena Koleśnik, która zinterpretuje wiersze poetki. Spotkanie poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska. Transmisja na Facebooku Big Book Cafe i Wydawnictwa Marginesy.
godz. 19 - LIVE from studio: Atli Örvarsson - Festiwal Muzyki Filmowej
Kolejny koncert z cyklu “Live from studio” na który zapraszają organizatorki i organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej z Krakowa. Gościem będzie islandzki kompozytor Atli Örvarsson. Zagra z sali koncertowej Menningarhúsið Hof w rodzinnej miejscowości Akureyri. Pojawią się utwory z jego ulubionej ścieżki dźwiękowej - “Barany. Islandzka opowieść”, muzyka z nowego serialu Apple+ “Deffending Jacob” oraz autorskie kompozycje z płyty “You Are Here”. Transmisja na Facebooku Festiwalu Muzyki Filmowej.
godz. 19 - Premiera filmu online „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka”
Mieczysław Karłowicz, patron m.in. szczecińskiej filharmonii, był wybitnym kompozytorem i zapalonym fanem narciarstwa. Podczas jednej ze swoich zimowych wędrówek zginął w Tatrach. Tomasz Knittel w swoim dokumencie przybliża historię tej wybitnej postaci, zarówno dla świata kultury, jak i dla historii polskiego taternictwa. Film został nagrodzony Srebrnym Pegazem 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem. Premiera odbędzie się równolegle na profilu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz na YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze