„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu „KulturaWCzasachPandemii”, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.
Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na wtorek, 28 kwietnia.
cały dzień - „Duch Bauhausu” reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch
Kolejnym filmem w cyklu "Kino. W Twoim stylu" organizowanym przez Mazda Polska i Millennium Docs Against Gravity jest dokument "Duch Bauhausu". Film o fenomenie niemieckiej szkoły i jej wpływie na twórców i twórczynie można było oglądać w ramach zeszłorocznej edycji festiwalu kina dokumentalnego. Przez cały wtorek, do północy, będzie go można bezpłatnie obejrzeć online.
godz. 11 - "Papety: z ostatniej chwili", serial teatralny
To naprawdę wiadomość z ostatniej chwili, z dnia na dzień nawet. O godz. 11 na fanpage'u Teatru Miniatura swoją premierę będzie miał trzeci odcinek serialu teatralnego "Papety: z ostatniej chwili". Było już o podstawowych zasadach higieny, o tym dlaczego należy zostać w domu i ograniczyć wychodzenie do niezbędnego minimum, a w trzecim odcinku widzowie i widzki dowiedzą się czym jest kwarantanna i dlaczego należy jej przestrzegać. Premiera na YouTube o 11.15.
godz. 16 - Michał Oleszczyk - Video Masterclass ze scenariuszopisarstwa
Michał Oleszczyk, filmoznawca, krytyk, były dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ze sztuką filmową związany jest od wielu lat. Stowarzyszenie FilmForum zaprasza dziś o godz. 16 do obejrzenia wykładu Oleszczyka na temat budowy scenariusza filmowego. Wideo opublikowane będzie na fanpage’u FilmForum Edu.
godz. 17 - Klub Podróżnika Online
Podróżować teraz można co najwyżej palcem po mapie albo zgłębiając tajniki map Google. Można też wziąć udział w spotkaniu online z podróżnikami. Taką propozycję na wtorek ma Miejski Dom Kultury Koszutka w Katowicach, który na swoim fanpage’u organizuje spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem. Opowie on o Afryce, o afrykańskich górach i wyspach i magii ukrytej w tym kraju.
godz. 18 - Kultura łączy siły - „Małe matczyzny”
Jak wtorek, to na fanpage’u Gdyni Kulturalnej dzień z literaturą. Wieczorem na profilu udostępniony zostanie archiwalny zapis spotkania z zeszłorocznej edycji Festiwalu Miasto Słowa. Z poetką Małgorzatą Lebdą i prozaikami Zytą Rudzką i Waldemarem Bawołkiem rozmawiały wtedy dziennikarki Monika Ochędowska i Justyna Sobolewska.
godz. 18 - Kulturalna Kwarantanna: Tydzień Fotograficzno-Filmowy
Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej przygotował cykl działań kulturalnych w sieci. Motywem przewodnim spotkań będzie fotografia i film. Materiały publikowane będą codziennie o godz. 18 w wydarzeniu na Facebooku, a następnie udostępniane na fanpage’u SSPG. Cykl potrwa do 4 maja.
godz. 18 - Architektura kryzysu klimatycznego. Polskie realizacje
“Architektura kryzysu klimatycznego” to cykl spotkań organizowany w Warszawie przez Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP, Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego oraz Zodiak Warszawski Pawilon Architektury. Normalnie spotkania te odbywają się w realu, ale z powodu pandemii dzisiejsze spotkanie przeniesione zostało do wirtualu. O polskich realizacjach architektonicznych w dobie kryzysu klimatycznego opowiedzą Andrzej Truszczyński (TK Holding), Anna Zawadzka i Jan Dowgiałło (MECH.build), Łukasz Nowacki (Fundacja TRANSFORMACJA) oraz Marcin Stelmach i Tomasz Pyszczek. Transmisja na YouTube Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.
godz. 19 - “Niezastane miasta” reż. Małgorzata Jakubowska, Narodowy Stary Teatr
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza na spotkanie z młodymi świata teatru. Młodzi w Starym online to kontynuacja cyklu, który odbywał się stacjonarnie, w którym młodzi adepci sztuki teatralnej, dramaturdzy i dramaturżki, reżyserzy i reżyserki, aktorzy i aktorki mierzą się z kanonem literatury, wykorzystując do tego nowe technologie. Była już etiuda na podstawie Olgi Tokarczuk i Marcela Prousta, była interpretacja klasyki romantyzmu, a dziś przyszedł czas na kolejną sztukę nawiązującą do osób Bruno Schulza, Brunona Jasieńskiego, Bolesława Prusa i Waltera Benjamina. Transmisja na kanale YouTube Narodowego Starego Teatru.
godz. 19 - Sparing na powieści - w narożnikach Barbara Piórkowska i Salcia Hałas
Jedno spotkanie, dwie wyraziste pisarki. Barbara Piórkowska, autorka wydanych niedawno “Kraboszek”, i Salcia Hałas, autorka “Pieczeni dla Amfy” i “Potopu”, spotkają się w sieci. “Sparing na powieści” organizuje Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Ale spokojnie, nie będzie to żadna literacka bitwa, a dyskusja za pomocą fragmentów tekstów. Na żywo na fanpage’u Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
godz. 19 - Rowerem z Patagonii na Alaskę - live z Piotrem Strzeżyszem!
Kolejne spotkanie z podróżnikiem, tylko dotyczące innego kontynentu. Piotr Strzeżysz jest podróżnikiem, laureatem Kolosa i kilku innych podróżniczych laurów. Ma dwie wielkie pasje – rower i podróże. To właśnie na tym środku transportu przejechał obie Ameryki, Tybet i kilka innych krajów. “Zaistnienia” to książka jego autorstwa, która niedawno ukazała się na rynku. Strzeżysz opisuje w nim swoją podróż od Alaski po Patagonię. Oczywiście na rowerze. Spotkanie z autorem poprowadzi Szymon Szwajger na fanpage’u wydawnictwa Bezdroża.
godz. 19.30 - Czytelnia POLIN: Anne Applebaum "Matka Polka"
Dziennikarka i pisarka, laureatka Pulitzera Anne Applebaum w ramach Czytelni Polin online opowie o swojej najnowszej książce “Matka Polka”. To wywiad rzeka, którą z autorką przeprowadził były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. Spotkanie z Applebaum poprowadzi Piotr Kraśko. Transmisja na Facebooku Muzeum Polin.
godz. 20 - “Postacie” reż. Magdalena Kizinkiewicz; Warszawska Szkoła Filmowa
“Postacie” to spektakl w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz z muzyką barda “Solidarności”, laureata Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”, kompozytora i wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej Przemysława Gintrowskiego. Sztuka, z udziałem absolwentów i absolwentek aktorstwa WSF, łączy w sobie nowatorskie wizualizacje multimedialne, rozbudowaną choreografię, aranżację świetlną i przede wszystkim - kultową i ponadczasową muzykę Gintrowskiego. W spektaklu występuje też córka zmarłego w 2012 roku artysty – Julia Gintrowska. Transmisja na YouTube Warszawskiej Szkoły Filmowej.
godz. 20 - “Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką” reż. Iga Gańczarczyk, Teatr Łaźnia Nowa
Tytuł brzmieć może trochę prowokacyjnie. Bo w sumie taki ma być. “Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką” to społeczno-artystyczny projekt Igi Gańczarczyk dla dziewczynek. Ma opowiadać o historii z perspektywy kobiet i dziewcząt, a inspiracją do jego powstania były eseje Virginii Woolf. Spektakl wyświetlony zostanie wieczorem na kanale YouTube Teatru Łaźnia Nowa oraz na Facebooku.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze