Spektakle taneczne z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, debaty o przyszłości kultury oraz spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami. Podpowiadamy, co w środę zrobić w internecie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” połączyła siły z Martą Szadowiak, autorką hashtagu „KulturaWCzasachPandemii”, i Markiem Rogalą, twórcą kulturalnych kwadratów Eskaem.pl.

Przedstawiamy propozycje kulturalnych aktywności w sieci na środę, 29 kwietnia. 

godz. 11 – Międzynarodowy Dzień Tańca z Sopockim Teatrem Tańca 

Na 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Sopocki Teatr Tańca jednego dnia organizuje dwa wydarzenia. Pierwsze to zaplanowana na godz. 11 dwugodzinna sesja Q&A z aktorami i aktorkami STT. Drugie to premiera online spektaklu „Przedmiot Nieocenionej Wartości”, który o godz. 18 będzie można zobaczyć na profilu Sopockiego Teatru Tańca, Teatru na Plaży, a także na profilu „Mistrzowie Polskiego Tańca” na Facebooku oraz na kanale STT na YouTubie. Spektakl będzie dostępny do końca dnia.  

godz. 18 – „Katarzyna Izmajłowa”, Dymitr Szostakowicz, Teatr Bolszoj  

Teatr Bolszoj dba o miłośników i miłośniczki opery. Kolejnym spektaklem, który udostępni na swoim kanale YouTube na 24 godziny, będzie opera w czterech aktach Dymitra Szostakowicza „Katarzyna Izmajłowa”. Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Rosji, a główną bohaterką jest tytułowa Katarzyna Izmajłowa, która morduje z miłości. 

 

godz. 18 – „Nie/dogadanie”: premiera Zeszytu Solidarności Codziennie 

Niedogadanie, nieporozumienie, niedopowiedzenie – czym to wszystko jest, jak można rozwiązać problem, w jakim kierunku zmierza aktywność obywatelska i jak zmieniła ją pandemia? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzą twórcy i twórczynie Zeszytu Solidarności Codziennie. Gościniami premierowego spotkania będą facylitatorka i badaczka społeczna Agata Urbanik oraz dziennikarka, reporterka Hanna Łozowska. Spotkanie odbędzie się na platformie ClikMeeting.  

godz. 18.45 – „Nicland”, Anna Burzyńska, Teatr przy polskim stole online 

Kameralną sztukę o małżeństwie „Nicland” Anny Burzyńskiej przeczytają Julia Ostaszewska i Marek Puchowski. Czytanie reżyseruje Piotr Jankowski. Transmisja na fanpage’u Stowarzyszenia „Słowem Kulturalni”.

godz. 19 – Ludowa Historia Polski: Mówiona historia transformacji  

Socjolożki Joanna Wawrzyniak i Aleksandra Leyk wraz z zespołem zebrały opowieści osób o transformacji ustrojowej. Głównie w kontekście zmian przemysłowych i wejścia na polski rynek kapitału zagranicznego. Niektóre z nich opisały w książce „Cięcia. Mówiona historia transformacji” wydanej w sierpniu minionego roku. Spotkanie odbędzie się na platformie zoom.us. Chętni są proszeni o wysłanie e-maila z chęcią uczestnictwa na adres alaborkowska@gmail.com. 

godz. 19 – Agnieszka Grzelak – LIVE Wydawnictwa MG  

Wydawnictwo MG zaprasza na spotkanie ze swoją autorką, powieściopisarką specjalizującą się w książkach dla dzieci – Agnieszką Grzelak. Pisarka opowie o swojej twórczości, o pisaniu książek dla dzieci, a także o najnowszej książce – „Niemożliwym manuskrypcie”. Spotkanie na żywo na fanpage’u wydawnictwa MG

godz. 19 – „Burza” Williama Szekspira, Teatr Wielki Opera Narodowa 

W Międzynarodowy Dzień Tańca Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie zaprasza do obejrzenia baletu „Burza” na podstawie dramatu Williama Szekspira z choreografią Krzysztofa Pastora. Twórca zaprosił do współpracy parę artystów wizualnych urodzonych w Iranie – Shirin Neshat i Shoję Azari. Jego „Burza” jest inna niż wszystkie. Spektakl premierę miał na deskach TW-ON w 2016 r., a w środę będzie dostępny na VOD instytucji

godz. 19.30 – debata: „Produkcja czy przetrwanie? Przyszłość kultury w mieście”  

Dużo się mówi o przyszłości. Przyszłości samorządów i przyszłości kultury. Bo nie ma chyba osoby związanej ze światem sztuki i rozrywki, która nie zastanawia się, co dalej. W debacie organizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie udział wezmą: Agata Diduszko-Zyglewska – działaczka społeczna, dziennikarka i radna Warszawy, Katarzyna Góra – artystka i współzałożycielka Ogólnopolskiego Forum Sztuki Współczesnej, Artur Jóźwik – dyrektor Biura Kultury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy,  dr Katarzyna Kasia – wykładowczyni warszawskiej ASP w Katedrze Teorii Kultury, Aldona Machonowska-Góra – koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy oraz Franciszek Orłowski, artysta wizualny. Transmisja na fanpage’u MSN.  

godz. 20 – Instytut Reportażu nadaje: Szabłowski 

Witold Szabłowski napisał ostatnio książkę o tym, co jedzą dyktatorzy. Jednak „Jak nakarmić dyktatora” nie jest zbiorem opowieści kulinarnych i ulubionych przepisów najgroźniejszych i najbardziej brutalnych rządzących. To opowieść o władzy, o strachu, o autorytarnych rządach. Pretekstem do spotkania jest wydanie jej przez największego światowego wydawcę: nowojorski Penguin Random House. Spotkanie z Witoldem Szabłowskim na fanpage’u Instytutu Reportażu poprowadzi Kamil Bałuk.  

godz. 20 – „Żmija”, monodram Doroty Stalińskiej  

Ten monodram to przebój. Bo jak inaczej nazwać spektakl Doroty Stalińskiej, który na scenie jest od 43 lat i doczekał się 4 tys. wystawień? ArtKombinat Scena Monopolis zaprasza na jednorazowy pokaz w formule Live Studio. Transmisja dostępna na stronie live.artkombinat.pl, dostęp kosztuje 16 zł. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem