Ralph Finnes jako Marek Antoniusz, "Don Kichot" w wersji baletowej, wirtualny spacer po Chylonii - polecamy wydarzenia w sieci na czwartek, 7 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 17 - Spotkanie Online: Moda. Skrojona na miarę nowych czasów 

O modzie ekologicznej, odpowiedzialnej, zrównoważonej, „szytej na miarę” porozmawiają wirtualnie eksperci i ekspertki z modą i designem związani: Szymon Machnikowski (Vogue Polska), Bartosz Ladra (Elementy) i Magdalena Płonka. Spotkanie odbędzie się online, należy się na nie zarejestrować za pośrednictwem portalu evenea.  

godz. 17.30 - Kobieta w kulturze mongolskiej 

Jak odbierana jest kobieta w kulturze mongolskiej? Jaka jest jej rola, jaką ma pozycję, problemy? Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego „Orientuj się!” zapraszają na kwietniowe Spotkania z Orientem-Online poświęcone właśnie temu tematowi. Świat mongolskich kobiet przybliży Natalia Greniewska. Spotkanie odbędzie się wirtualnie, link do transmisji udostępniony będzie w wydarzeniu.

godz. 18 - Ziemowit Szczerek „Cham z kulą w głowie” 

Ziemowit Szczerek wraca do prozy. Po wydanych w ostatnich czasach reportażach pisarz wziął się tym razem za… kryminał noir. „Cham z kulą w głowie” to trochę alternatywna wersja historii. II wojny światowej nie było, Warszawa nie została zniszczona, Żydzi swobodnie spacerują ulicami. Ale w tle jest spisek, są trupy bez głowy, jest zbrodnia. Spotkanie z pisarzem poprowadzi dziennikarka Radio Zet Justyna Dżbik-Kluge, transmisja odbędzie się na fanpage’u Empik i będzie tłumaczona na język migowy.  

godz. 18 - „Don Kichot”, Teatr Bolszoj 

Moskiewski Teatr Bolszoj na dobę udostępni zapis „Don Kichota” Ludwiga Minkusa w choreografii Aleksieje Fafiejeczewa. Opowieść o błędnym rycerzu walczącym z wiatrakami, balet w trzech aktach, premierę w Moskwie miał w 2016 roku. Teraz będą ją mogli obejrzeć widzowie na całym świecie za pośrednictwem kanału teatru na YouTubie.  

 

godz. 18 - Święta Góra - od kapliczki po fermę lisów 

Michał Miegoń zabiera na spacer po Gdyni. Online. Przewodnik, muzyk, pasjonat miasta opowie o Chyloni, która 90 lat temu została włączona w granice Gdyni. Miegoń przygotował spacer po Świętej Górze i okolicznym leśnym szlaku zwanym potocznie „Rogalem”, podczas którego z pewnością podzieli się ciekawymi historiami. Transmisja odbędzie równolegle na kilku kanałach: na facebookowych profilach Gdynia Kulturalna i Inne Szlaki oraz na YouTubie Gdyni Kulturalnej.  

godz. 18.15 - Studio Konsulat 

Studio Konsulat to projekt Konsulatu Kultury w Gdyni. Dziś w programie atrakcje dla różnych grup wiekowych. O 18.15 zdalna wersja gry „Państwa i Miasta”, o godz. 19 spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim przy okazji 25 rocznicy zdobycia biegunów, a o godz. 20, na zakończenie dnia, koncert Agnieszki Skawińskiej i Piotra Łyszkiewicza pt. „Leszczoteka”. Transmisja na fanpage’u Studio Konsulat na Facebooku.  

godz. 19 - Nowa Muzyka w Starym Ratuszu ONLINE  

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu to cykl regularnie prowadzony przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Z wiadomych powodów pandemicznych spotkania w Ratuszu Staromiejskim odbywać się nie mogło. Z pomocą przychodzi internet. Na pierwszym koncercie wystąpią: Edward Sielicki, Bożena Boba-Dyga, Lorenzo Brusci, Krzysztof Gawlas, Henrik von Coler, Mehmet Can Özer i Dariusz Mazurowski. Artyści i artystki wykonają premierowy materiał, który zostanie udostępniony na YouTubie.

godz. 19 - „Psy ras drobnych” Olgi Hund czyta Sylwia Góra 

To drugie performatywne czytanie online realizowane przez Art Inkubator Goyki 3 w czasie kwarantanny. Sylwia Góra, aktorka związana z Sopotem, przeczyta nagradzany esej Olgi Hund „Psy ras drobnych” traktującą o depresji. Transmisja na fanpage’u Goyki 3.  

godz. 19 - Kino Żak w domu

Klub Żak po pandemicznym zastoju wyszedł do swoich miłośników i miłośniczek z ofertą kina online. W majowy weekend można było zobaczyć „Ojca”, od dziś do piątku dostępny będzie „Żegnaj mój synu”, a w weekend: „Obrazy bez autora”. Zasady udziału są proste: do godz. 17 kupuje się bilet za pośrednictwem strony internetowej Klubu Żak, w mailu zwrotnym będzie link do projekcji aktywowany na krótko przed jej rozpoczęciem. Film zaczyna się o godz. 19.  

godz. 19 - Spotkanie online z Larsem Berge  

Lars Berge, szwedzki dziennikarz i scenarzysta, za swoją powieść „Dobry wilk” otrzymał nominację do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki. Dzięki internetowi możliwe będzie spotkanie online z pisarzem, który opowie o książce. Spotkanie poprowadzi Rafał Hetman, tłumaczyć będzie Ewa Kanigowska-Gedroyć. Transmisja na profilu ambasady I cóż, że ze Szwecji oraz na wydarzeniu na Facebooku.  

godz. 20 - „Antoniusz i Kleopatra” reż. Simon Godwin, National Theatre Live 

Po zeszłotygodniowym „Frankensteinie” przyszła kolej na następną bardzie ciekawa i głośna propozycję od National Theatre. To „Antoniusz i Kleopatra” według Szekspira w reżyserii Simona Godwina. W role władców i osławionych kochanków wcielają się Sophie Okonedo i Ralph Fiennes. Spektakl dostępny będzie na YouTubie przez tydzień.  

 

godz. 20 - Jak w przedwojennym kabarecie - Teatr Żydowski 

Stołeczny Teatr Żydowski rozpoczyna nowy cykl mający przybliżyć twórczość kabaretową polskich pisarzy i poetów żydowskiego pochodzenia. Pierwszy odcinek wypełnią teksty Antoniego Słonimskiego, Emanuela Schlechtera, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota i Juliana Tuwima. Transmisja na kanałach YouTube, Vimeo i na Facebooku.

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem