Golum czyta "Hobbita" przez 12 godzin, Krzysztof Garbaczewski robi spektakl w wirtualnej rzeczywistości, Tomek Makowiecki gra "Moizm", a Millenium Docs Against Gravity przenosi się do sieci. Polecamy wydarzenia online na piątek, 8 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 11 - Andy Serkis czyta “Hobbita” 

Andy Serkis, Golum z filmowej wersji “Władcy pierścieni”, przeczyta "Hobbita”, od deski do deski. Szacuje, że zajmie mu to 12 godzin. W tym czasie będzie zbierał środki na wsparcie brytyjskich fundacji Best Beginnings  i NHS Charities Together. Link do streamingu będzie udostępniony na stronie zbiórki. 

godz. 18 - Nordic Talking Festival  

Pierwsza odsłona festiwalu kultury nordyckiej online. To śmiały i ciekawy ruch ze strony organizatorek i organizatorów, bo jednak większość imprez jest odwoływana lub przenoszona. Ale nie Nordic Talking, który w nieznacznie okrojonej formie odbędzie się w sieci. W ciągu trzech dni jego trwania odbędą się spotkania z podróżnikami i podróżniczkami, warsztaty językowe i koncert. Pełen program dostępny jest w wydarzeniu na Facebooku, transmisja odbywać się będzie przez weekend na fanpage’u Nordic Talking Festival.  

godz. 18 “Era Komputera”, wystawa wirtualna  

Galeria Studencka Start związana z gdańską Akademią Sztuk Pięknych zaprasza na wirtualny wernisaż wystawy “Era komputera”. Wystawa dostępna będzie przez dobę, link do niej będzie opublikowany w wydarzeniu na Facebooku

godz. 19 - “Wojna na trzecim piętrze” - czytanie performatywne, Teatr Żydowski 

Po autobiograficznym spektaklu o Andzie Rottenberg, czytaniu poezji w jidysz i rzucie oka na twórczość kabaretową polsko-żydowskich pisarzy przyszedł czas na czytanie performatywne. “Wojna na trzecim piętrze” to tragikomedia czeskiego dramaturga Pavla Kohouta o manipulacji jednostki w systemie totalitarnym. Czytanie reżyseruje Karolina Kirsz, występują: Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Izabella Rzeszowska, Rafał Rutowicz. Transmisja na Facebooku, YouTube i Vimeo Teatru Żydowskiego

 

Godz. 19 - “Boska komedia 2.2” reż. Garbaczewski, Teatr Powszechny  

Krzysztof Garbaczewski jest rewolucjonistą teatru i jednym z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia. We współpracy z Teatrem Powszechnym i założonym przez siebie laboratorium artystycznym Dream Adoption Society zrealizuje spektakl w wirtualnej rzeczywistości. W specjalnie zaprojektowanej i wygenerowanej komputerowo przestrzeni wirtualnej spotkają się aktorzy, reżyser, kompozytor, autor zdjęć filmowych i inne osoby będące częścią ekipy. Każdy z posiada „cyfrowe ciało” w formie awatara, dzięki czemu może poruszać się, gestykulować oraz dotykać i przesuwać trójwymiarowe obiekty. Dzięki cyberpróbom zespół przygotowuje spektakle, które finalnie transmitowane są na żywo w sieci. Link do spektaklu dostępny będzie w wydarzeniu na Facebooku oraz na fanpage’ach Dream Adoption Society i Teatru Powszechnego

godz. 20 - Docs Against Isolation 

W tym tygodniu w Warszawie, a w kolejne dni w innych miastach w Polsce, również w Gdyni, miała się zaczynać kolejna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Imprezę przesunięto na wrzesień, a teraz organizatorzy i organizatorki przygotowali specjalne 10-dniowe wydarzenie wypełnione filmami. Część tytułów można obejrzeć bezpłatnie w serwisie Ninateka, druga część udostępniona będzie płatnie, a środki te zostaną przeznaczone na organizacje jesiennej edycji. Poza dokumentami dostępnymi na Ninatece bezpłatnie udostępniony będzie pokaz „Liczby i marzenia" z 2006 roku. Transmisja filmu otwarcia odbędzie się o godz. 20 na YouTube. Pełen program dostępny jest na stronie internetowej.

godz. 20 - “Ferdydurke” reż. Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz - transmisja online - Teatr Provisorium, Kompania Teatr 

Centrum Kultury w Lublinie pokaże transmisję wspólnego dzieła Teatru Provisorium i Kompanii Teatr - “Ferdydurke” Gombrowicza w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza. Ich interpretacja została uznana za “jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90” oraz za “najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza”.  

godz. 19 - Sufin/Młynarski: Rzeczy, których nie mówię swojemu terapeucie 

Michał Sufin i Bartosz Młynarski zapraszają na improwizowany spektakl fabularny, który rodzić się będzie w miarę rozwoju akcji. Tego, jak on się zakończy, nie da się przewidzieć. Występ jest biletowany: należy kupić wejściówkę online za pośrednictwem strony Klubu Komediowego. Po zakupie biletu uczestnicy i uczestniczki dostaną dostęp do wirtualnej widowni na platformie zoom.us.  

godz. 20 - Ania Szarmach Trio  

Jazzowy wieczór z Anią Szarmach w ramach akcji Gramy w Domu. Wystąpi w towarzystwie producenta Macieja “Envee” Golińskiego i Grzegorza “Jabco” Jabłońskiego. Streamingowi na fanpage’u Gramy w Domu towarzyszyć będzie zrzutka.  

godz. 20 - Michał Górczyński dla Firleja 

Jak piątek to koncert na rzecz wsparcia wrocławskiego Firleja. Tym razem wystąpi Michał Górczyński, klarnecista (specjalizuje się w grze na klarnecie basowym), improwizator, autor muzyki do spektakli. Transmisja występu nagranego wcześniej specjalnie dla klubu odbędzie się na kanale YouTube. 

 

godz. 20 - “By Jeeves” Andrew Lloyd Webber 

Udostępniania sztuk sir Andrew Lloyd Webbera ciąg dalszy. Po “Upiorze w Operze” i “Jesus Christ Superstar” przyszedł czas na trochę mniej znane, nie mniej lubiane i uznane, “By Jeeves” na podstawie krótkich opowiadań P. G. Wodehouse’a. Fabuła opiera się na przygodach bogatego gentlemana Bertie Woostera i jego wiernego lokaja Jeevesa. Zapis dostępny będzie przez dwie doby na kanale Show Must Go On na YouTube.  

 

godz. 20 - Tomek Makowiecki gra Moizm online 

Tomek Makowiecki miał zagrać “Moizm” w realu. Pierwotnie w marcu, później w maju. Jednak póki co fanom i fankom musi wystarczyć wirtualny koncert wokalisty. Poza “Holidays in Rome” i “A Summer Sale” będą też premierowe nowe kompozycje. Transmisja online na Facebooku i YouTube Teatru na Plaży.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem