Archiwalny koncert The Rolling Stones, "Zbrodnia i kara" na scenie Teatru Bagatela, wirtualne kino Klubu Żak czy rozmowa o sztuce? Polecamy kulturalne wydarzenia w sieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 11 - Sztuka od kuchni: Ed Ruscha 

Artystyczna Podróż Hestii w sobotnie przedpołudnie zaprasza na spotkanie z cyklu “Sztuka od kuchni”, której bohaterem będzie Ed Ruscha. Był on autorem pierwszego w historii art booka o przydrożnych stacjach benzynowych Kalifornii i Teksasu. Spotkanie z jego sztuką to podróż po Ameryce lat 60. Spotkanie poprowadzi Anna Palacz-Brzezińska w aplikacji Microsoft Teams.  

godz. 19 Domówka z Dwójką: Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala 

Duet Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala przejmują fale radiowej Dwójki. W sobotni wieczór zagrają specjalny, bardzo osobisty koncert ze swojego mieszkania. Będzie go można posłuchać zarówno na antenie radia, jak i w mediach społecznościowych: na YouTube i Facebooku.

godz. 19 - Sza-Za gra do niemych filmów animowanych 

Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski w sobotni wieczór zagrają ze stołecznego klubu Spatif do niemych filmów animowanych. Cykl przygotowany we współpracy z Mazda Polska ma kilka nadrzędnych celów: po pierwsze umożliwia artystom pozostanie w kontakcie z widownią, po drugie: środki z zakupu wirtualnych biletów zostaną przeznaczone na wsparcie artystów i klubu w trudnym czasie. Transmisja na fanpage’u Mazda Polska.  

godz. 19 - “Obrazy bez autora” Kino Żak 

Kino Żak zaprasza do wirtualnej sali. A w niej przedpremierowy pokaz filmu “Obrazy bez ojca”. Bohaterem filmu jest Kurt Barnert, malarz, który uciekł do Zachodnich Niemiec. Tu powstają jego słynne rozmyte obrazy, których źródłem były rodzinne lub gazetowe zdjęcia, i które w niezwykły sposób splatają losy sprawcy i ofiary. Zasady “udziału” są proste: do godz. 17 kupuje się bilet za pośrednictwem strony internetowej Klubu Żak, w mailu zwrotnym będzie link do projekcji aktywowany na krótko przed jej rozpoczęciem. Film zaczyna się o godz. 19. 

godz. 20 - “Rechnitz. Opera” reż. Katarzyny Kalwat, TR Warszawa  

Teatr Warszawa udostępni zapis spektaklu “Rechnitz. Opera - Anioły zagłady” na podstawie tekstu Elifrede Jelinek w reżyserii Katarzyny Kalwat. Tekst noblistki jest brutalną historią zagłady a głównym tematem jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holocaustu. Spektakl będzie pokazywany jednorazowo, a po nim, o godz. 22.30, spotkanie z twórcami. Występują: Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Agnieszka Żulewska oraz zespół Cellonet w składzie: Andrzej Bauer, Magdalena Bojanowicz, Bartosz Koziak, Marcin Zdunik. Spektakl będzie udostępniony z polskimi i angielskimi napisami na Vimeo oraz na Facebook Live (polskie napisy)

godz. 20 - “Zacznijmy jeszcze raz” reż. Tomasz Sapryk, Gdyńskie Centrum Kultury  

“Zacznijmy raz jeszcze” to spektakl omyłek opowiadający o ludziach w kryzysie. Spektakl otrzymał Nagrodą Publiczności na 11. Katowickim Karnawale Komedii, a Tomasz Sapryk za reżyserię odebrał Nagrodę Prezydenta Gdyni przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018. "Zacznijmy jeszcze raz" będzie można odpłatnie zobaczyć w sobotę wieczorem. Bilet należy zakupić przez internet.  

godz. 21 - Lastryko livestream from Desdemona 

Koncerty w zamkniętym klubie Desdemona to jeden z projektów dofinansowanych w ramach gdyńskiego Falochronu dla kultury. W cyklu realizowanym przez Kultura na Wynos wystąpi trójmiejski zespół Lastryko w składzie Jacek Rezner, Wojciech Lacki, Artur Bieszke i Maciej Szkudlarek. Transmisja na fanpage’u Kultura na Wynos i YouTube Gdynia Kulturalna

godz. 21 - Fearless At Home - Interactive Livestream Event 

Kolejny z wielu cykli koncertowych w internecie. Tym razem z muzyką alternatywną. Będą akustyczne występy, sesje Q&A, ekskluzywne materiały i inne ciekawostki. Cały dochód z donacji zostanie przekazany na rzecz Crew Nation, globalnego funduszu na rzecz osób pracujących przy produkcji wydarzeń live. Wystąpią As It Is, Plain White T’s czy The Pretty Reckless. Transmisja na YouTube Fearless Records.  

 

godz. 21 - The Rolling Stones Extra Licks 

The Rolling Stones kwarantannę spędzają aktywnie. Wzięli udział w koncercie kuratorowanym przez Lady Gagę i udowodnili, że chociaż są już muzykami wiekowymi, to znają się na technologiach i potrafią z nich korzystać lepiej i sprawniej niż znacznie młodsze pokolenie. Udostępnili też nowy utwór, a co sobotę na swoim kanale YouTube dzielą się specjalnymi materiałami archiwalnymi. Dziś premiera koncertu Havana Moon.

 

cały dzień - “Zbrodnia i kara” Teatr Bagatela  

Do 17 maja można oglądać “Zbrodnię i karę” Teatru Bagatela. Spektakl na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego o Raskolnikowie i konsekwencjach jego zbrodni to oczywiście kanon literatury europejskiej, ale też głęboka psychologiczna powieść. Spektakl miał swoją premierę w 2007 roku i trwa dwie godziny. Sztukę wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz. Występują: Wojciech Leonowicz, Marek Bogucki, Anna Rokita, Piotr Różański, Przemysław Redkowski, Bogdan Grzybowicz, Marcin Kobierski oraz Michał Kościuk. Nagranie dostępne na YouTube Teatru Bagatela. 

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem