Filmy dokumentalne w sieci, Młynarski grający piosenki przedwojenne i Masecki w repertuarze jazzowym. Podopowiadamy, co zrobić w sieci w niedzielę 10 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

cały dzień - Docs Against Isolation

Trzeci dzień wirtualnej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity wypełniony jest atrakcjami. Filmem dnia jest dokument o francuskim szefie kuchni Alainie Ducasse’ie oraz towarzyszące pokazowi warsztaty kulinarne. Dodatkowo wieczorem na kanale YouTube pokaz bezpłatny dokumentu „Badjao. Duchy z morza” oraz późniejsze Q&A z twórcami Elizą Kubarską i Piotrem Rosołowskim. Dzień z dokumentami zakończy się wieczornym pokazem dokumentalnej twórczości laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego. Część dokumentów bezpłatnie dostępna jest na Ninatece, odpłatna część dostępna jest w serwisie VOD (dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na jesienną, stacjonarną edycję festiwalu), a wydarzenia dodatkowe odbywają się w wydarzeniu na Facebooku. Pełen program dostępny na stronie internetowej.

godz. 11 - "Plastusiowo", odcinek 3 

Teatr na Plaży razem z Teatrem Czwarte Miasto tworzy serial dla dzieci, w którym na nowo zostaną pokazane przygody bohaterów znanych ze spektaklu „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” na podstawie książki „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Trzeci odcinek poświęcony będzie teatrowi cienia, o którym opowiedzą Hanka Łubieńska i Jakub Piorowski. Odcinek animuje Martyna Janczewska. Premiera odcinka w niedzielę na stronie internetowej Teatru na Plaży, na kanale YouTube i na fanpage’u na Facebooku

godz. 12 - Masecki z domu  

Fanki i fani muzyki Marcina Maseckiego czekali na kolejną serię minikoncertów połączonych z wykładami z historii muzyki. W pierwszej serii pianista opowiadał o muzyce klasycznej, a kolejny cykl poświęcony będzie złotej erze amerykańskiego jazzu. Miejsce pozostaje niezmienne: Masecki gra ze swojego berlińskiego mieszkania, a transmisja odbywa się na żywo na fanpage’u Teatru Studio w niedzielne południe.  

godz. 12 - "Henrietta Lacks", reż. Anna Smolar, Nowy Teatr, premiera rejestracji 

Nowy Teatr zaprasza na kolejny spektakl, który nieodpłatnie udostępni na 36 godzin. To „Henrietta Lacks” w reżyserii Anny Smolar. Spektakl trudny, opowiadający historię Amerykanki Henrietty Lacks, u której zdiagnozowano raka szyjki macicy. Pobrane od niej komórki dały początek pierwszej linii nieśmiertelnych ludzkich komórek HeLa. Nigdy nie uzyskano zgody Henrietty ani jej rodziny na hodowanie ich. Spektakl Smolar jest próbą rozprawienia się z etyczno-finansowymi sprawami związanymi z postępem nauki. Link do transmisji będzie dostępny na stronie wydarzenia

godz. 17 - Teatr Barnaby "Baśń o rycerzu bez konia" - spektakl on-line 

Klub Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na lalkowy spektakl online. „Baśń o rycerzu bez konia” Teatru Barnaby autorstwa Marty Guśniowskiej to opowieść o samotnym „błędnym rycerzu”, który poszukuje swojego konia. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec. Pokaz na fanpage’u na Facebooku i kanale na YouTube będzie jednorazowy.  

godz. 18 - Wirtualna scena Janka Młynarskiego  

W niedziele Janek Młynarski, wokalista, multiinstrumentalista i zapalony fan polskiej i warszawskiej sceny międzywojennej piosenki, zaprasza na muzyczne opowieści. Cykl minikoncertów połączonych z opowieściami Młynarskiego i jego gości, organizowany przez Muzeum Warszawy, przybliży historię warszawskiej sceny muzycznej. Koncerty są częścią obchodów 75. Rocznicy Odbudowy Warszawy. Transmisja na Facebooku Muzeum Warszawy

godz. 19 - Aleksandra Kurzak Live for Studio 

Aleksandra Kurzak, światowej sławy śpiewaczka operowa, jak wiele artystów i artystek aktualnie zamknięta jest w domu bez możliwości występowania przed szeroką publicznością. Śpiewaczka wystąpi jednak online na zaproszenie Teatru Studio. Akompaniować jej będzie pianistka Morgan Fauchois-Prado, a w konferansjera wcieli się Mariusz Szczygieł. Streaming na Facebooku jest bezpłatny, ale można wesprzeć instytucję, kupując wejściówkę-cegiełkę bądź przelewając darowiznę. 

godz. 19 - Akcja Kulturalna Zaraza 

Gośćmi trzeciej odsłony cyklu Akcja Kulturalna Zaraza, który przygotowało Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, będą: Paweł Szamburski i Hubert Zemler (zaprezentują nowy projekt), producent Hatti Vatti i skrzypek Stefan Wesołowski. Podczas koncertów, które transmitowane są na YouTube, zbierane są środki na wsparcie akcji pomocowych. Pieniądze z niedzielnego koncertu przekazane zostaną na rzecz akcji Artyści dla Medyków (trójmiejscy artyści robią przyłbice dla lekarzy). 

 

godz. 19 - Astroteatr - Scena Spatif 

Tego chyba w przestrzeni internetu w czasie pandemii jeszcze nie było. Elżbieta Czerwińska, aktorka współpracująca m.in. z Teatrem Polonia i Teatrem Powszechnym, przygotowała autorski cykl astrologiczny, w ramach którego opowie o planetach w znakach zodiaku i przybliży najważniejsze pojęcia. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie planecie Wenus, która uchodzi za symbol kobiecości. Transmisja na YouTube. 

 

godz. 19 - "Idiota", reż. Igor Gorzkowski, Teatr Soho 

Wieczór to dobry czas na spotkanie z teatrem. Teatr Soho przygotował pokaz „Idioty” na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego. W spektaklu występują: Magdalena Czerwińska, Agata Buzek, Marek Kakareko, Eryk Lubos i Joanna Osyda. Transmisja na Facebooku.  

godz. 19 - Jazzpospolita, Filharmonia Szczecin Online

Filharmonia Szczecińska obecna jest mocno w sieci i zaprasza na kolejny z cyklu niedzielnych koncertów. Tym razem będzie to nowocześnie jazzująca Jazzpospolita. W ich muzyce łączą się wpływy freejazzu, post-rocka i elektroniki, tworząc eklektyczną i intrygującą mieszankę, która sprawdza się świetnie na koncertach na żywo. Internet da tego tylko namiastkę, ale mimo wszystko – warto. Transmisja na fanpage’u Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 

godz. 20 - Spektakl "wysokie C" premiera LIVE 

Dwie aktorki, dwa pomieszczenia, jeden spektakl. To „Wysokie C” przygotowane przez Joannę Grabowiecką. To fikcja autobiograficzna, inspirowana osobistą historią autorki Olgi Kordys-Kozierowskiej, ale i historiami kobiet, które spotkała na swojej drodze zawodowej i osobistej. To sztuka od kobiet dla wszystkich, którzy za czymś tęsknią. W spektaklu występują Olga Kozierowska i Magdalena Górska, które będą w dwóch osobnych pomieszczeniach i nie będą siebie widzieć. Transmisja na YouTube i na fanpage’u Sukces Pisany Szminką. 

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem