Podróż autostopem po Australii i Nowej Zelandii, dokument o wokalistce i aktywistce M.I.A, monodram Jacka Kawalca i debata o kulturotwórczej roli klubów. Polecamy wydarzenia w sieci na poniedziałek, 10 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 12 – Debata w koronie: Czy klub może być instytucją kultury? 

Poniedziałek rozpocząć można od wysłuchania debaty o klubach muzycznych w Polsce. A dokładniej o tym, czy kluby mogą być instytucjami kultury. Zaproszenie przyjęli: Agata Diduszko-Zyglewska – (Przewodnicząca Komisji Kultury w Radzie Warszawy), Marek Gluziński (Akcja Kultura, Wrocław), Maja Łapuszyńska (Krakowskie Biuro Festiwalowe), Olivia (Radar, Kraków), Kamil Kraszewski (Jasna 1, Warszawa), Marek Pędziwiatr ( EABS) Qba Janicki i Sławomir Janicki (MÓZG, Toruń). Debatę organizuje portal Poptown.eu i na jego fanpage’u odbędzie się transmisja.  

godz.16 - Shalosh - premiera online

Organizatorki i organizatorzy festiwalu Inne Brzmienia w Lublinie dzielą się swoimi archiwaliami. W poniedziałek na ich fanpage'u dostępny będzie zapis koncertu izraelskiego tria jazzowego Shalosh. Grupa wystąpiła na Innych Brzmieniach w 2019 roku.

godz. 17.30 – Naturalne peelingi – warsztaty online 

Jeśli ktoś chciałby w czasie kwarantanny nauczyć się samodzielnie dbać o urodę, to właśnie ma ku temu okazje. Klub Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na warsztaty z naturalnych peelingów do ciała. Poprowadzi je Alicją Żarkiewicz z MAMYWENE na fanpage’u Plamy GAK na Facebooku.  

godz. 18 - Slajdowisko MultiKulti online - "Ciemność dnia, światła nocy"

Karol Wójcicki, pasjonat astronomii i popularyzator nauki, na zaproszenie MCK w Gorzowie Wielkopolskim opowie o tym, na czym zna się najlepiej, czyli o gwiazdach. W tym wypadku zdradzi jakie są najciekawsze lokalizacje do obserwowania nieba i wszystkich fascynujących zjawisk. Transmisja na fanpage'u MCK Gorzów.

godz. 18 – Nikołaj Rimski-Korsakow „Sadko”, reż. Dmitrij Czerniakow, Teatr Bolszoj 

Co prawda gmachy oper i teatrów są zamknięte, ale opera i teatr, nawet te najbardziej oddalone, mogą przyjść do domu. Tak niemal od początku pandemii robi moskiewski Teatr Bolszoj, który udostępnia swoje spektakle operowe i baletowe. Dziś będzie można zobaczyć operę „Sadko” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Zapis przez dobę dostępny będzie na YouTubie.  

 

godz. 18 – Kultura łączy siły: „MATANGI/MAYA/M.I.A” 

Poniedziałki w Gdyni są bardzo filmowe. W ramach akcji „Gdyńska kulturą łączy siły” można dziś obejrzeć dokument „Matangi/Maya/M.I.A” o lankijsko-brytyjskiej wokalistce i aktywistce M.I.A. Film pokazywany był kilka lat temu na jednej z edycji Millennium Docs Against Gravity i był jednym z najpopularniejszych dokumentów, który świetnie pokazuje historię i motywacje twórcze Mathangi Arulpragasam. Pokaz będzie jednorazowy, transmisja na fanpage’u Gdynia Kulturalna.

 

godz. 18.15 – Przegląd kina francuskiego – online 

Kino Amondo zaprasza na trwający od kilku dni przegląd kina francuskiego. Dziś będzie można obejrzeć ekranizację powieści Pierre’a Lemaitre'a – „Do zobaczenia w zaświatach” w reżyserii Alberta Dupontela. To opowieść, krótko mówiąc, o przyjaźni silniejszej niż śmierć. Bilet należy kupić przed seansem za pośrednictwem strony internetowej. W mailu zwrotnym przesłany będzie link do filmu wraz z hasłem. Link aktywny będzie wyłącznie do 22.  

 

godz. 19 – „Mała syrenka” reż. Mira Mańka, cykl Młodzi w Starym online 

Po scenicznych adaptacjach Tokarczuk, von Goethego czy Prousta w teatralnym cyklu Młodzi w Starym przyszedł czas na „Małą syrenkę”. Etiudę teatralną reżyseruje Mira Mańka a występują w niej Małgorzata Gałkowska, Małgorzata Zawadzka, Mikołaj Kubacki i Krystian Durman. Każda z etiud zostanie wyemitowana na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live

godz. 19.30 - "Przybysz" reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Collegium Nobilium

Teatr Akademii Teatralnej w poniedziałek w mediach społecznościowych (Facebook i YouTube) pokaże rejestrację spektaklu "Przybysz" w reżyserii mistrza sceny musicalowej Wojciecha Kościelniaka. Spektakl powstał na podstawie albumu ilustratora Shauna Tana „The Arrival” i opowiada o drodze tytułowego Przybysza do Nowego Świata. 

godz. 20 – „Ta cisza to ja” – monodram Jacka Kawalca 

Łódzki Art Kombinat zaprasza na pokaz monodramu Jacka Kawalca. To opowieść o trzech nałogach: alkoholowym, miłosnym i aktorskim. Monodram daje do myślenia i chociaż wspomniane nałogi nie dotyczą wszystkich, tak każdy chociaż z jednym z nich może się utożsamić. Pokaz za pośrednictwem strony https://live.artkombinat.pl jest bezpłatny jednak organizatorzy zachęcają do dokonania wpłaty na rzecz instytucji.  

godz. 20 – Autostopem na koniec świata – Australia i Nowa Zelandia 

Podróż do Australii i Nowej Zelandii obecnie wydaje się planem bardzo odległym. Koronawirus na najbliższe miesiące dość mocno pokrzyżował wszystkim plany podróżnicze. Ale od czego są podróżnicze spotkania online? Hania, która wybrała się autostopem na podróż po Australii i Nowej Zelandii, opowie o swojej wyprawie. Dostęp do transmisji po zakupie cegiełki na stronie https://live.wedrowkipub.pl/

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem