Festiwal filmów dokumentalnych online jako rozgrzewka przed jesienną edycją, spektakl o politycznym buncie, Marcin Wicha i książki dla dzieci oraz studenci śpiewający Toma Waitsa. Polecamy wydarzenia w sieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cały dzień – Docs Against Isolation 

Piąty dzień wirtualnej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która właśnie w tym czasie miała się odbywać w Warszawie i kilku innych miastach Polski, także w Gdyni. Filmem dnia będzie dokument Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” (bezpłatnie dostępny na portalu Ninateka), któremu będzie towarzyszyć spotkanie z reżyserem (Q&A na Facebooku), oraz pokazywany na zeszłorocznej edycji „Kto zabił Sekretarza Generalnego ONZ?” (płatny dostęp na VOD), po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem Madsem Brüggerem (wydarzenie na Facebooku). Dochód z filmów udostępnionych płatnie będzie przeznaczony na organizację jesiennej edycji festiwalu. Pełen program dostępny na stronie internetowej festiwalu.  

 

Godz. 17 – Internetowy Klub Czytelniczy: „Serotonina” 

Czy izolacja motywuje do czytania? Część na pewno tak. Wydawnictwo W.A.B wyszło z inicjatywą stworzenia wirtualnego klubu czytelniczego, który ma być motywatorem do sięgnięcia po książkę. Wtorkowe spotkanie będzie dotyczyć „Serotoniny” Michela Houellebecqa, najnowszej książki francuskiego pisarza wydanej w 2019 r. Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy zoom.us. Link do spotkania zostanie udostępniony w wydarzeniu na Facebooku.

Godz. 18 – spotkanie autorskie online z Jakubem Żulczykiem 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze zaprasza na wirtualne spotkanie z Jakubem Żulczykiem organizowane z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Pisarz, felietonista, recenzent, komentator kultury masowej i życia codziennego opowie m.in. o swojej twórczości literackiej, najnowszej książce „Czarne słońce” oraz o pracy scenarzysty. Spotkanie odbędzie się na kanale YouTube Biblioteki Norwida w Zielonej Górze. 

 

Godz. 18.30 – Zostań w domu z ATB! Piosenki Toma Waitsa 

Studenci i studentki białostockiego oddziału Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza zapraszają na pokaz archiwalnego spektaklu dyplomowego „Kuchnia bez pokoju. Piosenki Toma Waitsa” zrealizowanego pod opieką Wojciecha Kościelniaka. Jak można się domyślić, kanwą sztuki są piosenki autorstwa amerykańskiego artysty. Link do spektaklu będzie opublikowany w mediach społecznościowych (post w wydarzeniu i na fanpage’u na Facebooku) oraz na stronie atb.edu.pl. Spektakl będzie dostępny do obejrzenia do 31 maja.  

Godz. 19 – Paulina Pankiewicz. „Być jak Paul Cézanne” – wernisaż online  

Warszawska Zachęta zamknięta jest do środy, dlatego Paulina Pankiewicz o swoim projekcie konceptualnym „Być jak Paul Cezanne” opowie podczas wernisażu online. Dzieła na wystawę powstały w wyniku doświadczenia wymagającego biegu górskiego Trail Sainte Victoire oraz towarzyszących mu prób cielesno-duchowych. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku.  

Godz. 19 – „Kochanowski”, reż. Piotr Froń, „Młodzi w Starym online” 

Ostatnią etiudą w pierwszej części cyklu „Młodzi w Starym” organizowanym przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie będzie spektakl „Kochanowski” w reżyserii Piotra Fronia z bardzo obiecującą obsadą. Wystąpią: Dorota Segda, Krzysztof Globisz, Dorota Pomykała, Zbigniew W. Kaleta, Radosław Krzyżowski i Krzysztof Zawadzki. Zapis teatralnej etiudy będzie dostępny na kanale YouTube Narodowego Starego Teatru.  

Godz. 19 – Marcin Wicha: Łysol i Strusia 

Jak wtorek, to premiera na fanpage’u Agencji Autorskiej Opowieści. Marcina Wichę większość zna jako eseistę, autora „Jak przestałem kochać design” i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Ale Wicha zaczynał jako autor książek i opowiadań dla dzieci. Bohaterowie jego książki, Łysol i Strusia, powracają do czytelników i czytelniczek z nowymi przygodami. Spotkanie z Wichą na poprowadzi Wojciech Szot, autor bloga Zdaniem Szota.  

Godz. 20 – „Fuck. Sceny buntu”, reż. Marcin Liber, teatr Łaźnia Nowa w Krakowie 

Wtorkowy wieczór z teatrem? Czemu nie! Na wirtualną widownię zaprasza teatr Łaźnia Nowa w Krakowie. Marcin Liber przygotował spektakl o politycznym buncie, do udziału w którym zaprosił „ludzi szczególnie naznaczonych doświadczeniem buntu”. Spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych. Bezpłatny pokaz sztuki będzie dostępny za pośrednictwem Facebooka i YouTube’a. Instytucję można wesprzeć, kupując wirtualne wejściówki.  

Godz. 21 – Maja Miro-Wiśniewska  

W sobotę na terenach Stoczni Cesarskiej, dokładnie w WL4, Maja Miro-Wiśniewska zagrała koncert dla przechodniów. Wydarzenie to zostało zarejestrowane i we wtorek wieczorem będzie można je obejrzeć na kanale artystki na YouTubie.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem