Kilka debat o kulturze, spotkania podróżnicze i literackie. Co zrobić w sieci w środę? Mamy kilka propozycji!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 12 – Debata: Odmrażanie kultury w praktyce: muzea i galerie 

Od 4 maja możliwe jest otwieranie bibliotek, muzeów i galerii sztuki. Ale co to właściwie oznacza? Jak muszą zabezpieczyć się dyrektorzy i dyrektorki takich instytucji, czy wszyscy się otwierają i w jakim zakresie? O tym porozmawiają uczestnicy i uczestniczki debaty Going.talks reprezentujący Hydropolis (Wrocław), Centrum Nauki Kopernik (Warszawa), EC1 Łódź - Miasto Kultury (Łódź), Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Warszawa), Muzeum Śląskie (Katowice) i Spotkania Kultur (Lublin). Debatę na fanpage’u Going poprowadzi Lach Podhalicz.  

godz. 18 – Debata: Kultura czyni człowieka 

W ostatnich tygodniach można zaobserwować znaczący wzrost liczby debat o stanie kultury. Dziś takich spotkań odbywa się kilka. Jedną z nich jest ta organizowana przez Przystanek Idea i RMF FM. Udział w niej wezmą Katarzyna Janowska (redaktorka naczelna działu kultura, Onet.pl), Krystyna Janda (aktorka, prezeska Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury), Krzysztof Materna (aktor, reżyser i producent) oraz Robert Piaskowski (pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury). Spotkanie prowadzone przez dziennikarkę kulturalną RMF FM Katarzynę Sobiechowską-Szuchtę transmitowane będzie na YouTube Open Eyes Economy oraz na fanpage’u RMF FM 24 na Facebooku.  

 

godz. 18 - Ten Typ Mes - premiera online książki  

Piotr Schmidt od lat pracuje ze słowem. Jest raperem, tekściarzem i debiutuje jako powieściopisarz. O książce „Dwa psy przeżyły” opowie na spotkaniu online, które transmitowane będzie na facebookowym profilu Empik. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy 

godz. 18 - Gdynia Kulturalna: warsztaty Mozi 

Na Facebooku i YouTube Gdyni Kulturalnej grupa projektantów i konstruktorów Mozi pokaże, jak wykonać ochronne przyłbice. Warsztaty odbywają się w ramach programu “Gdyńska kultura łączy siły”.  

godz. 18 - Adam Szostek "Wesołe historie podróżnicze" 

Z powodu braku możliwości podróżowania na czas bliżej nieokreślony, do przestrzeni internetowej przeniosły się spotkania z podróżnikami i podróżniczkami. Dla wielu z nich czas kwarantanny to najdłuższy czas, kiedy musieli zostać w domu bez możliwości zwiedzania innych krajów. W takiej sytuacji znalazł się Adam Szostek, który w czasie izolacji opowie o swoich międzynarodowych podróżach. Transmisja na fanpage'u GAK Plama, na portalu YouTube i na fanpage’u Kultura na Wynos.

godz. 18 - Forum ECS: Kultura (od)nowa 

Trzecia tego dnia debata o kulturze. Tym bardziej organizowana i potraktowana bardziej lokalnie. W debacie Europejskiego Centrum Solidarności udział wezmą Joanna Cichocka-Gula (Art Inkubator w Sopocie, Literacki Sopot), Arkadiusz Hronowski (Klub B90, SPATiF, Soundrive Festival) i Honorata Martin (artystka wizualna). Urozmaiceniem spotkania będzie pokaz etiudy tanecznej w wykonaniu tancerzy Opery Bałtyckiej: Sayaki Haruny-Kondrackiej i Bartosza Kondrackiego z muzyką Beniamina Baczewskiego. Transmisja na fanpage’u ECS na Facebooku i na stronie gdansk.pl. 

godz. 19 - “Żywopłoty”. Spotkanie online z Marią Karpińską 

“Żywopłoty” Marii Karpińskiej określa się jako “jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących debiutów tego roku”. Zanim zadebiutowała, pisała opowiadania i recenzje pod pseudonimem Sokołowska dla „Res Publica Nowa”, „Czasu Kultury”, „Teatru”, „Znaku”, „Nowych Książek” i „Twórczości”. Spotkanie na fanpage’u Spółdzielni Ogniwo poprowadzi Marcin Wilk.  

godz. 19 - Wietnam bez tajemnic, spotkanie online 

Podróż do Wietnamu w najbliższym czasie wydaje się niemożliwa. Ale o kraju tym można posłuchać. Na spotkaniu online opowie o nim pilot wycieczek mieszkający w Wietnamie od roku. Będzie prowadzone jako transmisja live w poście na wydarzeniu na Facebooku

godz. 19.30 - “Replika”, reż. Józef Szajna, Teatr Studio online 

Teatr Studio od początku pandemii obecny jest online, zarówno z nowymi treściami, jak i z archiwaliami. Tym razem udostępni zapis jednego z najbardziej legendarnych spektakli w swojej historii - “Repliki” w reżyserii Józefa Szajny. Prapremiera spektaklu odbyła się w 1973 roku, natomiast rejestracja telewizyjna pochodzi z 1988 roku. Transmisja za pośrednictwem kanału YouTube Teatru Studio.  

godz. 20 - Instytut Reportażu nadaje: Paweł Goźliński 

Paweł Goźliński, pisarz i redaktor literacki, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, opowie Juliannie Jonek-Springer o bracie Józefa Piłsudskiego – Bronisławie, bohaterze książki „Akan”. Transmisja spotkania na Facebooku InstytutR

godz.20 - “Zielono mi”, odcinek 1 "Serce i pazur"  

“Zielono mi” to nowy cykl Big Book Cafe stworzony na wiosnę, w ramach którego czytane będą fragmenty książek poświęconych przyrodzie. Jako pierwsza Marta Malikowska przeczyta “Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt” Simony Kossak. Towarzyszyć jej będzie ścieżka dźwiękowa grana na żywo przez Leskiego. Transmisja na kanałach w mediach społecznościowych: na YouTube i Facebooku

godz. 21 - Iggy Pop w Royal Albert Hall 

Zanim wrócimy do koncertów, może upłynąć trochę czasu. W internecie regularnie pojawiają się nowe koncerty artystek i artystów nagrane w izolacji, bądź archiwalne zapisy występów. Z okazji czwartych “urodzin” płyty “Post Pop Depression” Iggy Pop podzieli się koncertem z Royal Albert Hall w Londynie. Był to jeden z lepszych koncertów w jego karierze zagrany przy pełnej sali. Transmisja na YouTube. 

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem