Legendarny koncert poświęcony pamięci Freddiego Mercury'ego z Wembley, rozmowa o Szwecji z Katarzyną Tubylewicz,"Koty" Andrew Lloyda Webbera i improwizowany, rymowany spektakl komediowy. Polecamy wydarzenia w sieci na piątek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 10 – Okładka i opakowanie – tajemnica sukcesu 

Coś dla projektantów i designerów, czyli kolejny webinar z cyklu Papierowy Design. Gośćmi będą projektantka i wykładowczyni na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Anita Wasik oraz Marcin Dudziak – właściciel drukarni kreatywnej Marceli. Webinar jest bezpłatny, ale obowiązują na niego zapisy.  

godz. 17 – #ReservedForUs – koncerty i warsztaty online 

Marka Reserved przygotowała cykl koncertów i warsztatów mających na celu wsparcie lokalnych artystów, ilustratorów i florystów. Wszystko będzie się odbywać w przestrzeni internetowej, a dokładniej: na instagramowym koncie Reserved.  

godz. 18 – Spotkania z książką online: Katarzyna Tubylewicz 

Spotkania literackie w Muzeum Emigracji powracają w wersji online. Dziś wieczorem będzie okazja do rozmowy z Katarzyną Tubylewicz – pisarką, tłumaczką literatury szwedzkiej oraz publicystką, autorką książek „Moraliści”, „Sztokholm” oraz „Bardzo zimna wiosna”. Tubylewicz swoje życie dzieli między Polskę i Szwecję, od lat mieszka w Sztokholmie, więc spotkanie z nią będzie również okazją do rozmowy o tym, co teraz dzieje się w Skandynawii. Link do transmisji udostępniony będzie w wydarzeniu na Facebooku.   

godz. 19.30 – Krzysztof Kobyliński Piano Solo  

Krzysztof Kobyliński zagrał koncert w pustej Arenie Gliwice. Bez publiczności, bo wiadomo, nie można się gromadzić. Transmisja odbędzie się za pomocą mediów społecznościowych Areny Gliwice.

godz. 20 – koncert Endy Yden 

Endy Yden to songwriter, producent, kompozytor i wokalista z Wrocławia, który na scenie muzycznej obecny jest od kilku lat. Tworzy muzykę filmowa i teatralną, występuje także solo. Koncert odbędzie się w ramach akcji #gramywdomu, która ma na celu wsparcie artystów i artystki w czasie pandemii. Transmisja na fanpage’u akcji.

godz. 20 – Bartosz Weber VTR dla Firleja 

Wrocławski Firlej, jak wiele miejsc kulturalnych w całym kraju, potrzebuje wsparcia. Dlatego w ramach akcji pomocy zaprosił artystki i artystów do zagrania koncertów. W piątkowy wieczór wystąpią Bartosz Weber oraz Wiktor Podgórski. Ten pierwszy odpowiedzialny za muzykę elektroniczną, drugi za oprawę wizualną. Na występ można zakupić wirtualne wejściówki. Transmisja na YouTubie – Firlejclub. 

 

godz. 20 – Koncert Fertile Hump  

Harmonogram wydarzeń online przypomina trochę harmonogram wydarzeń offline: większość koncertów i „dużych” wydarzeń odbywa się w weekendy. Piątek jest dniem koncertów, bo ten zaplanowany przez Fertile Hump jest kolejnym tego wieczoru. Dochód z koncertu przeznaczony będzie na wsparcie lekarzy, część będzie dla zespołu, a część dla klubu Bracka 20. Tym bardziej warto kupić wirtualną wejściówkę. Transmisja na fanpage’u klubu.

godz. 20 – Audycja „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” 

Teatr na Plaży razem z Teatrem Łaźnia Nowa na krótko przed wybuchem pandemii zrealizował spektakl o Zuzannie Ginczance „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Premiera w Sopocie odbyła się 8 lutego, premiera krakowska – 6 marca. Skoro spektakle się nie odbywają, to trzeba ten czas inaczej zapełnić, np. audycją międzymiastową z twórczyniami sztuki: Agnieszką Przepiórską-Frankiewicz i Anną Gryszkówną. Transmisja na kanałach: Facebook oraz YouTube Teatru na Plaży.

godz. 20 – Freddie Mercury Tribute Concert 

Ten koncert przeszedł do historii i jest równie legendarny co Live Aid. 20 kwietnia 1992 roku zespół Queen wystąpił na stadionie Wembley w Londynie. Koncert ten, z udziałem specjalnych gości (David Bowie, Alx Rose, George Michael, Elton John), był uhonorowaniem zmarłego kilka miesięcy wcześniej Freddiego Mercury’ego, wokalisty grupy. Queen udostępni koncert w całości na YouTubie w ramach zbierania środków na walkę z COVID-19. Zapis dostępny będzie przez dwie doby. 

 

godz. 20 – „Koty”, reż. Trevor Nunn, West End

Udostępniania musicali autorstwa Andrew Lloyda Webbera ciąg dalszy. Tym razem prawdziwy klasyk, jeden z najbardziej znanych musicali na świecie – „Koty”. Spektakl swoją premierę miał w 1981 roku na londyńskim West Endzie, później przeniósł się na Broadway, doczekał się kilku wersji filmowych. Przez dwie dobry będzie można ten spektakl zobaczyć bezpłatnie na YouTubie i przy okazji wpłacić datki na walkę z COVID-19. W musicalu wystąpili Elaine Paige, John Partridge, Jacob Brent, Jason Gardiner i Sir John Mills. 

 

godz. 21– Klancyk: Tymczasem gdzieś indziej online 

Improwizowany, rymowany spektakl komediowy w sieci. To Klancyk, który przenosi się do sieci. A dokładniej: na platformę Zoom. Dostęp do spotkania dostępny będzie po zakupie wirtualnego biletu-cegiełki. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem