Godz. 9.30 – XIII Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych
Dzień gdyńskich Hal Targowych tym razem musi się odbyć w sferze wirtualnej. Ale program jest bogaty i jak nazwa wskazuje – kreatywny. Będzie o koszach piknikowych i przekąskach od Atelier Smaku i Trafik Jedzenie i Przyjaciele, będzie pokaz filmu dokumentalnego „Podróż za jeden uśmiech” (pokaz bezpłatny, obowiązują zapisy), będą warsztaty z szycia worka żeglarskiego i opowieści o podróżach autostopem w PRL. Transmisja na fanpage’u Hal Targowych Gdynia.
Godz. 10 – „Zabawa w chowanego”, reż. Tomasz i Marek Sekielscy
To film zapowiadany co najmniej od pół roku, kontynuacja głośnego dokumentu „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele katolickim. Tym razem twórcy skupiają się na dwóch osobnych historiach ofiar i dwóch oprawcach oraz całej masie osób tuszujących i ukrywających prawdę. Premiera na YouTubie.
Godz. 11 – Dzień Otwarty Online Warszawska Szkoła Filmowa
Uczelnie nie mogą fizycznie organizować dni otwartych z uwagi na pandemię. Dlatego takie wydarzenia odbywają się wirtualnie. Warszawska Szkoła Filmowa poza spotkaniem ze swoją kadrą pokaże filmy krótkometrażowe swoich studentek i studentów: Nataszy Przymies, Mary Tamkovich, Tadeusza Łysiaka i Konrada Blocha. Spotkania i wykłady będą transmitowane na YouTubie.
Godz. 17 – „Zmierzch bogów”, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr Wybrzeże
„Zmierzch bogów” Luchina Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego swoją premierę miał w 2009 r. Sztuka o upadku niemieckiego rodu von Essenbecków w międzywojennych Niemczech w cieniu rodzącego się faszyzmu została zarejestrowana w 2011 r. W spektaklu występują: Dorota Kolak, Mirosław Baka, Mariusz Bonaszewski, Piotr Domalewski, Krzysztof Gordon, Sylwia Góra-Weber, Michał Kowalski, Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Maciej Szemiel i Jarosław Tyrański. Spektakl będzie dostępny na YouTubie do 14 czerwca.
Godz. 19 – Wojtek Mazolewski & Joanna Duda
Mazolewski i Duda znają się od lat, od lat razem występują w kwintecie sygnowanym nazwiskiem tego pierwszego. W sobotni wieczór wystąpią w ramach cyklu Muzyka dla SPATiF-u powered by Mazda. Koncert nagrany w warszawskim klubie jest co prawda bezpłatny, ale można na niego zakupić wirtualne wejściówki – bilet wsparcia, który pomoże przetrwać zarówno klubowi, jak i artystom. Transmisja na fanpage’u Mazda Polska.
Godz. 19 – „Trzy siostry”, reż. Małgorzata Bogajewska, Teatr Dramatyczny
Teatr Dramatyczny zaprasza na komediodramat na podstawie sztuki Antona Czechowa – „Trzy siostry” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Tytułowe trzy siostry, Olga, Masza i Irina, marzą o ciekawym życiu, pracy z sensem i miłości, ciekawych ludziach i odkrywaniu świata. Żyją jednak z dala od Moskwy, w prowincjonalnym mieście gubernialnym. W rolach tytułowych trzech sióstr występują Agnieszka Warchulska, Anna Szymańczyk i Anna Gajewska. Transmisja sztuki na YouTubie.
Godz. 19 – Kino w domu: „Parasite”
Kina studyjne ratują się w czasie pandemii organizowaniem pokazów online. Zasady są proste: na film należy kupić wejściówkę i włączyć go punktualnie, bez spóźnień, bo powtórek i powracania do sztuki nie będzie. Od kilku tygodni takie pokazy organizuje Klub Żak. W ten weekend zaprasza na oscarowego zwycięzcę – film „Parasite”.
Godz. 19 – Klub Filmowy w domu: „Błąd systemu”
Również gdyński Klub Filmowy zaprasza do swojej wirtualnej sali na pokaz niemieckiego filmu „Błąd systemu”. Debiutancki film Nory Fingscheidt to trudna opowieść o zbuntowanej i agresywnej dziewięcioletniej Benni, która robi wszystko, by znowu być z ukochaną matką. Ta jednak wolałaby ułożyć sobie życie na nowo. W końcu na Benni trafia opiekun, „Micha”, któremu udaje się trafić do dziewczynki. Aby móc obejrzeć film, należy zakupić wirtualną wejściówkę.
Godz. 20 – „RIP KORE – finał / #agon_na_olimpie”, reż. Katarzyna Minkowska, TR Warszawa
To będzie wydarzenie bardzo nietypowe, bo mocno odnosi się do internetu i życia w sieci. To trochę teatralny matrix. „Streamerka @korexanax01 nie spodziewa się, że może trafić do królestwa zmarłych. Jest współczesną e-girl. Chce dalej nagrywać piosenki i spotykać się z poznanymi online ludźmi, w tym z neurotycznym @narkissos_the_boy. Nie wie, że o jej życie toczy się boska gra” – to fragment opisu sztuki, która swoją premierę online i na żywo będzie miała 16 maja. Transmisja na Facebooku. Po spektaklu planowane jest spotkanie z twórcami i twórczyniami sztuki.
Godz. 20 – Lena Piękniewska, „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”
Koncert „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to spotkanie z muzyką i poezją młodych poetów i poetek z getta: Abrahama Koplowicza, Zuzanny Ginczanki, Janki Hescheles, Abrahama Cytryna. Lena Piękniewska występuje przy akompaniamencie pianina i saksofonu. Koncertowi towarzyszy projekcja archiwalnych fotografii społeczności żydowskiej, wykonanych przed 1939 r. Na koncert należy zakupić bilet, transmisja na stronie live.artkombinat.pl.
Godz. 21 – „Zryw”
Kolejny koncert nagrany w klubie Desdemona w Gdyni w ramach gdyńskiego programu wsparcia kultury „Falochron dla kultury”. „Wolność Kosmos Improwizacja” to cykl koncertów improwizowanych z udziałem trójmiejskich artystów. W ramach najbliższego z nich, „Zrywu”, wystąpią: Michał Miegoń, Piotr Pawłowski, Adam Piwkosz, Marcin Lewandowski, Dariusz Dudziński oraz Zuzanna Dolega. Transmisja na fanpage’ach: Kultura na Wynos, Wolność Kosmos Improwizacja i Gdynia Kulturalna.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze