Marcin Kącki opowiada o Oświęcimiu, Deborah Feldman o ucieczce ze społeczności ortodoksyjnych nowojorskich Żydów, a aktorzy i aktorki z National Theatre organizują pub quiz online. Polecamy wydarzenia w sieci na poniedziałek, 25 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

cały dzień - HER Docs 

14 dni, 14 reżyserek, 14 filmów dokumentalnych dostępnych bezpłatnie w serwisie ninateka.pl. To festiwal HER Docs, który odbył się co prawda w marcu, zaraz przed wybuchem pandemii, a teraz organizatorzy robią “dogrywkę” w internecie i zbierają środki na przyszłoroczną edycję. Każdego dnia organizatorki i organizatorzy w wydarzeniu na Facebooku polecają zobaczyć jeden z dostępnych filmów.  

cały dzień - Wirtualne Targi Książki Nexto 

Maj to miesiąc, w którym odbywają się jedne z największych, jeśli nie największe Targi Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ale w tym roku, jak wiele tego typu wydarzeń, nie mogą się odbyć. Więc w internecie pojawia się coraz więcej inicjatyw wirtualnych. Wirtualne Targi Książki Nexto.pl są jednymi z nich. Wirtualna księgarnia internetowa, we współpracy z wydawnictwami, przygotowała specjalne promocje. Dziś po niższej cenie można kupić pozycje z katalogu SQN. 

godz. 11 - Wiosenna rozbiegówka 

Teatr na Plaży zaprasza na poranną gimnastykę razem z aktorkami Sopockiego Teatru Tańca. Poranna rozbiegówka to cykl zajęć łączących w sobie elementy gimnastyki i jogi. Bazą do zajęć będą taniec współczesny oraz elementy techniki tańca jazzowego. Chociaż kierowane są one do dzieci, to dorośli też znajdą w nich coś dla siebie. Zajęcia live na Facebooku oraz YouTube Teatru na Plaży

godz. 17.30 - Czy krytyk krytykuje? Warsztaty krytyki filmowej 

Klub Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na warsztaty z krytyki filmowej. Bo co oznacza “krytykować” i czym się różni, o ile się różni, od “recenzować”? Warsztaty online poprowadzi Patrycja Mucha – doktorantka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego, autorka bloga Filmowe odloty, animatorka kultury, krytyczka filmowa i przede wszystkim wielka pasjonatka kina. Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem kanału Plama GAK na YouTube

godz. 18 – spotkanie online: Deborah Feldman 

Deborah Feldman jest aktywistką, bohaterką dokumentów, autorką książki biograficznej “Unorthodox”, na podstawie której Netflix stworzył serial pod tym samym tytułem. Udało jej się to, co do tej pory nie udało się nikomu: Feldman uciekła od społeczności ortodoksyjnych chasydzkich Żydów. Uciekła z synem z Nowego Jorku do Berlina, narażając się na wieczne wygnanie i potępienie. Spotkanie z autorką transmitowane będzie na Facebooku Empik, poprowadzi je Anna Dziewit-Meller.   

godz. 19 - wykład online: Polska szkoła plakatu 

O Polskiej Szkole Plakatu mówi się bardzo dużo i ma ona swoje specjalne miejsce w historii polskiej sztuki najnowszej i projektowaniu. To również kategoria bardzo pojemna, bo dotyczy zjawiska od lat 50. do 70. XX wieku. Później oczywiście były nowe nurty i nawiązania, można je obserwować szczególnie współcześnie, ale ikoniczne były prace z początku drugiej połowy XX wieku. Do dziś PRL-owskie grafiki robią furorę na świecie, a liczne polskie wersje plakatów do wielkich hollywoodzkich filmów uznawane są za ciekawsze od oryginalnych. Wykład poprowadzi Anna Palacz-Brzezińska na platformie Zoom. Link do spotkania w wydarzeniu.  

godz. 19 - “Dziki Zachód” - czytanie otwarte 

Agnieszka Wosińska i Mateusz Weber przeczytają sztukę Anny Wakulik w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz w ramach Laboratorium Dramatu w Teatrze Dramatycznym. To kameralny dramat rodzinny o rozstaniu, emigracji i odmienności poglądów. Czytają Agnieszka Wosińska i Mateusz Weber. Czytanie odbędzie się za pośrednictwem fanpage’a na Facebooku i dostępne będzie przez 12 godzin.  

godz. 20 - Premiery w FDK: Marcin Kącki  

Marcin Kącki w Faktycznym Domu Kultury online opowie o swojej najnowszej książce, reportażu “Oświęcim. Czarna zima”. To poruszająca i trudna książka opowiadająca o tym, jak żyje się w mieście naznaczonym przez ogromną zbrodnię. Spotkanie poprowadzi reporterka Olga Gitkiewicz, transmisja na fanpage’u InstytutR

godz. 20 - Official National Theatre at Home Quiz 2 

National Theatre udostępnia już nie tylko swoje produkcje na YouTube, ale pokazuje, że ma do siebie dystans. Londyński teatr, jeden z najlepszych i najbardziej znanych, w każdy ostatni poniedziałek miesiąca w czasie pandemii organizuje wirtualny... pub quiz. Poprowadzą go aktorzy i aktorki związani z National Theatre: Imelda Staunton i Jim Carter, Lucian Msamati, Meera Syal, Simon Callow, Tamsin Greig, Indira Varma i Jessie Buckley. Transmisja na YouTube. 

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem