Spektakle i aktywności dla dzieci online, spotkanie z Martą Sapałą o marnowaniu żywności i ostatni pandemiczny koncert Marcina Maseckiego. Polecamy wydarzenia w sieci na 31 maja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 10 - 60. Krakowski Festiwal Filmowy online 

Równo o godz. 10 w pięciu wirtualnych salach rozpoczną się pokazy filmowe w ramach 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który pierwszy raz w swojej historii odbędzie się online. Filmy dokumentalne, filmy krótkometrażowe, filmy dla dzieci i młodzieży - w ciągu kilku dni trwania imprezy będzie co oglądać. Jak na seanse filmowe przystało do poszczególnych filmów należy wykupić dostęp, można też kupić karnety na 5, 10 lub na wszystkie seanse. Przed zakupem należy założyć konto uczestnika na stronie festiwalu. Wszelkie informacje łącznie z programem dostępne są na stronie internetowej. 

godz. 11 - Dzień Dziecka w Królestwie króla Maciusia  

Chociaż Dzień Dziecka dopiero w poniedziałek to wiele instytucji program przygotowało już na niedzielę. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza na dzień z Królem Maciusiem. Będzie to zabawa dla dzieci i rodzin. Rycerze i rycerki wyruszają w podróż po krainie Maciusia i wykonują zadania związane z jedną z czterech specjalizacji. Wszystko odbywa się za pośrednictwem specjalnie stworzonej strony internetowej www.dziendziecka.polin.pl

godz. 12 - Masecki z domu  

Marcin Masecki po raz ostatni gra dla publiczności online. Cykl, który stworzył Teatr Studio wspólnie z pianistą, dobiega niestety końca. W ostatnim odcinku Masecki opowie o latach 40. W amerykańskiej muzyce jazzowej. Latach, w których popularny i klubowy jazz schodzi do podziemi i zaczyna się rodzić jazz awangardowy i eksperymentalny. Niedzielne południe warto spędzić więc z Maseckim, jazzem, jego grą i opowieściami. Transmisja na fanpage’u Teatru Studio.  

godz. 15 - „Piotruś Pan” reż. Łukasz Kos, Teatr Dramatyczny 

“Piotruś Pan” to chyba jedna z popularniejszych bajek, które znają dzieci pod każdą szerokością geograficzną. Opowieść o chłopcu, który nie chce dorosnąć, który wychowuje się bez rodziców, jest samodzielny i mieszka w Nigdylandii, znana jest z książek, filmów i scenicznych interpretacji. Jedną z nich pokaże Teatr Dramatyczny z Warszawy. Link do spektaklu pojawi się w wydarzeniu na Facebooku, dostępny będzie przez dobę. Spektakl tłumaczony na Polski Język Migowy.  

godz. 16 - „Marysia ma Rysia” reż. Agnieszka Płoszajska, Gdyńskie Centrum Kultury 

Także Gdyńskie Centrum Kultury przygotowało się na Dzień Dziecka. Gdyńska instytucja zaprezentuje online sztukę dla dzieci “Marysia ma Rysia”. To opowieść o dziewczynce, która na urodziny zamiast upragnionej złotej rybki otrzymała w prezencie... glonojada Ryszarda. Więź tej dwójki jest bardzo specyficzna i nie należy na najłatwiejszych. Ale żeby się o tym przekonać, musicie zobaczyć to na własne oczy. Transmisja na YouTube. 

 

godz. 17 -  „Calineczka" reż. Tomasz Man, Teatr Barnaby 

“Calineczka” to jedna z popularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena o malutkiej dziewczynce, która porywana jest przez różne istoty zamieszkujące polanę. Teatr Barnaby przygotował nową odsłonę bajki, w której z pozoru straszni mieszkańcy polany wcale nie są tacy źli i łatwo można się z nimi zaprzyjaźnić. Spektakl dostępny będzie w social mediach klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury. Będzie to jednorazowa transmisja.  

godz. 19 - „Bitwa warszawska 1920" reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej 

To już ostatni spektakl online, którzy widzom i widzkom w internecie pokaże krakowski Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Cykl zamknie pokaz “Bitwy warszawskiej 1920” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. Sztuka miała swoją premierę w 2013 r., a w tym roku wypada jej setna rodzina. W sztuce występują m.in. Marcin Czarnik, Krzysztof Globisz, Małgorzata Zawadzka czy Juliusz Chrząstowski. Spektakl dostępny będzie na kanale YouTube do północy. 

 

godz. 19 - Maria Klassenberg „Choreografie domowe” 

TR Warszawa i Volksbühne Berlin zapraszają na internetowy performance na Zoomie (szczegóły w wydarzeniu). Rozpoczną go Jan Dravnel i Justyna Wasilewska oraz Sarah Franke i Daniel Nerlich. Aby wziąć udział, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Można być też biernym odbiorcą i odbiorczynią tegoż wydarzenia.  

godz. 19 - Olbrzym i Kurdupel w Klubie Desdemona  

Tomasz Gadecki i Marcin Bożek tworzą duet improwizatorski Olbrzym i kurdupel. I właśnie pod tym szyldem poprowadzą lekcje improwizacje do kina niemego. Na początek „The Scarecrow” z 1920 r. Transmisja na Facebooku Kultura na Wynos i Klubu Desdemona

godz. 19 - Akcja Kulturalna Zaraza: MiR, Kapela ze Wsi Warszawa, Adam WItkowski  

To już ostatni koncert w organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury cyklu Akcja Kulturalna Zaraza. Na finał wystąpi duet MiR (Miłosz Pękala i Bartosz Weber), Adam Witkowski i Kapela ze Wsi Warszawa. W ramach koncertu zbierane będą środki na wsparcie akcji charytatywnej #GdańskPomaga. Transmisja koncertów na YouTube NCK. 

 

godz. 20.00 - Obywatel (czy) konsument. Spotkanie z Martą Sapałą 

Marta Spała dla wydawnictwa Czarne napisała świetny reportaż o marnowaniu żywności “Na marne”. W cyklu Klimat Non-Fiction poświęconym zagadnieniom ekologicznym opowie właśnie o tym, jak marnuje się jedzenie, jaki ma to wpływ na klimat i gospodarkę oraz jak można to ograniczyć. Transmisja na fanpage’u InstytutuR.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem