Koncerty z poprzednich edycji festiwalu Primavera w Barcelonie, rozmowa o legendzie Leopolda Tyrmanda, ostatnie czytanie w ramach Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Polecamy wydarzenia w sieci na piątek, 5 czerwca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

godz. 14 - Zaprojektowano w Gdyni. O twórczości Wiesława Oyrzanowskiego 

Agnieszka Drączkowska z Muzeum Miasta Gdyni opowie o architekcie, designerze, teoretyku sztuki i publicyście Wiesławie Oyrzanowskim. Nowatorskie projekty jego autorstwa intrygowały i wyróżniały się na tle tego, co było dostępne w okresie II Rzeczpospolitej. Transmisja na Facebooku i YouTube Muzeum Miasta Gdyni.  

godz. 17 - Primavera Sound Life

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem uczestniczki i uczestnicy festiwalu Primavera Sound w Barcelonie od wczoraj bawiliby się od popołudnia do rana przy dźwiękach muzyki w Parc del Forum. Byłby to festiwalowy początek sezonu. Jednak festiwale w tym sezonie, a przynajmniej te muzyczne, zostały w znakomitej większości odwołane. Organizatorki i organizatorzy Primavery postanowili jakoś wynagrodzić brak ich imprezy i udostępniają archiwalne koncerty. Dziś m.in. Caribou, Christine & The Queens czy Sharon van Etten. Dostęp przez platformę www.onps.life/es/pslife.

godz. 18 - Gdyńska kultura łączy siły: Tropical Soldiers in Paradise 

Tropical Soldiers in Paradise to nowy zespół, którym opiekuje się gdyńska wytwórnia niezależna Costline Northern Cuts. Pochodzą co prawda z Mazowsza, grają połączenie jazzu, dubu i elektroniki, ale Trójmiasto jest im bliskie. W dniu premiery debiutanckiego krążka wystąpią w ramach projektu Gdyńska kultura łączy siły. Transmisja na fanpage’u Gdynia Kulturalna. 

 

godz. 18 - Joanna Duda z Bemowskiego Centrum Kultury 

Pochodząca z Trójmiasta Joanna Duda zagra koncert ze swoim trio dla Bemowskiego Centrum Kultury. Występ jazzowo-elektronicznej grupy transmitowany będzie w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube) Bemowskiego Centrum Kultury i Dwóch Jelonków.  

 

godz. 18 - #EmpikTalks: Mery Spolsky, Barbara Wrońska, Michał Szpak  

Empik inicjuje serię rozmów o różnorodności, równości i tolerancji. Porozmawiają o tym Michał Szpak, Mery Spolsky i Barbara Wrońska. Punktem wyjścia będzie wydany album „Music 4 Queers & Queens”, który powstał dzięki zaangażowaniu artystów i artystek z czołówki polskiej sceny muzycznej. Transmisja na fanpage’u sieci Empik

godz. 18 - Legenda Leopolda Tyrmanda - Izabelińskie Spotkania z Książką 

W dniach 6-7 czerwca miały się odbyć Izabelińskie Spotkania z Książką, które się jednak nie odbędą z uwagi na pandemię. Ale jest internet. Na czwartek organizatorzy i organizatorki przygotowali spotkanie wokół Leopolda Tyrmanda i jego twórczości. O pisarzu porozmawiają jego biografowie: Agata Tuszyńska, Mariusz Urbanek i Marcel Woźniak. Transmisja na Facebooku Izabelińskich Spotkań z Książką oraz stronie internetowej Festiwalu: planetaizabelin.pl

godz. 19 - Debata: Zielony ład, wyobraźnia i technooptymizm 

Przy okazji fizycznego otwarcia wystawy “Wiek półcienia” Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje debatę wokół ekologii. Uczestniczki debaty, prof. dr hab. Ewa Bińczyk oraz Izabela Zygmunt, przybliżą problemy z jakimi współcześnie się mierzymy w związku z postępującym rozwojem technologicznym. Debata transmitowana będzie na żywo na Wiek półcienia / The Penumbral Age i na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw

godz. 20 - Michał Ciesielski "Share (s) Location"  

W ramach akcji #gramywdomu na fanpage’u Gramy w Domu wystąpi, a jakże, z domu Michał Ciesielski, który zagra materiał z płyty “Share Location”.  

godz. 20 - Patryk Zakrocki dla Firleja 

Wrocławski Firlej, jak wiele miejsc kulturalnych w całym kraju, potrzebuje wsparcia. Dlatego w ramach akcji pomocy zaprosił artystki i artystów do zagrania koncertów. W piątkowy wieczór wystąpią Patryk Zakrocki. Na występ można zakupić wirtualne wejściówki. Transmisja na YouTube Firlejclub. 

 

godz. 20 - Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna online: "Swietłana" Przemysława Wojcieszka 

Maj od lat był miesiącem dwóch połączonych wydarzeń teatralnych: festiwalu sztuk teatralnych R@port i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Obie były organizowane i odbywały się w Teatrze Miejskim w Gdyni. W związku z tym, że pandemia pokrzyżowała wiele planów i zamknęła na kilka miesięcy instytucje kultury, czytania finałowych sztuk Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbywają się online. Dziś już ostatnie: “Swietłana” autorstwa Przemysława Wojcieszka.  

 
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem