Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury to obok Splendor Gedanensis najważniejsza kulturalna nagroda przyznawana w Gdańsku. W tym roku zostanie wręczona po raz 21., ale z uwagi na panującą sytuację pandemiczną po raz pierwszy gala odbędzie się online.
Nagroda dla Młodych Twórców Kultury przyznawana jest twórcom i twórczyniom do 35. roku życia, którzy na swoim koncie mają wybitne osiągnięcia artystyczne. Na przestrzeni lat nagrodzeni byli: Dorota Nieznalska, Natalia Cyrzan, Barbara Piórkowska, Grzegorz Kwiatkowski, Szymon Wróblewski, Adam Darski, zespół Algorhythm, Michał Jaros, Kamil Kocurek, Klaudiusz Grabowski, Kamil Piotrowicz, Wojciech Frycz a w ostatnim roku - Martyna Jastrzębska, Julia Ciesielska, Patryk Hardziej i Piotr Pawlak.
Nominowanych do nagrody wybiera kapituła złożona z przedstawicieli uczelni wyższych, urzędu miasta, zeszłorocznych laureatów i przedstawicieli mediów. W tym roku do nagrody zgłoszono 24 kandydatów i kandydatki, a ostatecznie nominowano dziesięcioro twórczyń i twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki.
Nagroda ma wymiar finansowy. Troje laureatów wybiera kapituła, a czwartego - publiczność w drodze głosowania internetowego na portalu trojmiasto.wyborcza.pl, które rozpoczyna się 18 listopada o godz. 8 i potrwa do 25 listopada do północy.
Zwyciężczynie i zwycięzców poznamy na gali online, która odbędzie się 27 listopada w Klubie Żak. Transmisja na Gdansk.pl oraz facebookowych profilach Klubu Żak, Gdansk.pl i Gazety Wyborczej Trójmiasto.
Regulamin konkursu dostępny jest pod tym adresem.
Joanna Czaplewska – projektantka graficzna i ilustratorka współpracująca z Teatrem Miniatura, dla którego projektuje plakaty, z Muzeum Gdańska czy Goyki 3 Art Inkubator. Autorka ilustracji do książek „Historia kobiet”, „Dobra robota”, „Jak zwyciężać mamy”.
Krzysztof Falkowski – kompozytor, aranżer, dyrygent, jego kompozycje zostały wydane przez Norweskie Wydawnictwo Muzyczne. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich.
Filip Ignatowicz – artysta wizualny i intermedialny, reżyser, autor oprawy wizualnej koncertów. Autor krótkometrażowego filmu fabularnego “Nowy Bronx” i multimedialnego projektu “artUNBOXING”. Swoje prace prezentował m.in. na Litwie, w Argentynie, we Włoszech, w Czechach, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Norwegii.
Marta Kacprzak – reżyserka teledysków, animatorka, autorka opraw wizualnych koncertów. Ma na koncie współpracę z Iggy’m Pop’em, Organkiem, Hanią Rani, Skubasem, Pauliną Przybysz, Wojtkiem Mazolewskim czy “Przekrojem”.
Hanna Pozorska – skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Występowała w Norwegii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Rosji. Jako solistka debiutowała z Polską Filharmonią Bałtycką.
Szymon Sutor - kompozytor, aranżer, dyrygent. Łączy jazz z muzyką poważną. Laureat Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami. Laureat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy.
Bartłomiej Sutt – perkusjonista, absolwent The Royal Danish Academy of Music i Haute école des arts du Rhin w Strasburgu, aktualnie studenta I roku studiów magisterskich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie perkusji dr hab. Miłosza Pękali. Finalista Międzynarodowego Konkursu Wibrafonowego pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society USA we Włoszech, laureat Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Odessie, nagrodzony pierwszym miejscem na Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym w Opolu.
Michał Wirtel – malarz, grafik, projektant i twórca murali. Jest autorem ponad 100 plakatów i kilku okładek płyt. W ramach projektu Gdańskie Fasady ODNowa zaprojektował i zrealizował 6 fasad kamienic, brał udział w rekonstrukcji fresku “Polskie Niebo” w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego. Jego prace były pokazywane w kraju i za granicą.
Maciej Zakrzewski – organista, kompozytor, improwizator, bloger. Laureat międzynarodowych konkursów muzyki organowej w Polsce i Europie. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Chórem Kameralnym Discantus. Autor płyt z muzyką organową „Time to Time” i „Naji Hakim – organ works”. Na blogu maciejzakrzewski.pl pisze m.in. o roli sztuki w czasie pandemii.
Patryk Zimny - poeta, autor tomów wierszy, książek dla dzieci, epitafiów na coroczne Pomorskie Zaduszki Artystyczne. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Publikował m.in. w “Blizie”, “Przekroju”, “Fabulariach”, “Toposie”. Jest redaktorem kwartalnika literackiego "Strona Czynna".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze