Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez miasto. Honoruje bowiem najmłodszych (do 35. roku życia) twórców i twórczynie, którzy swoimi działaniami wzbogacają pole gdańskiej kultury i bardzo często rozsławiają miasto poza jego granicami. 

W tym roku kapituła nagrody złożona z przedstawicieli urzędu miasta, gdańskich uczelni, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów nominowała dziesięcioro zdolnych i odnoszących sukcesy Młodych Twórców Kultury. Kapituła nagrodzi troje z nich. Czwartego, w drodze głosowania internetowego, wybiorą czytelnicy i czytelniczki „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Głosowanie rozpoczęło się w środę (18 listopada) i potrwa do środy (25 listopada).  

Głos w plebiscycie oddać można wyłącznie za pośrednictwem panelu do głosowania zamieszczonego poniżej. W tym roku gala odbędzie się online. Transmisja w piątek, 27 listopada, na gdansk.pl i fanpage’ach gdansk.pl, Klubu Żak i "Gazety Wyborczej Trójmiasto".  

Przedstawiamy sylwetki dwójki nominowanych. 

Hanna Pozorska 

Jest najmłodszą z tegorocznych nominowanych do Nagrody. Utalentowana skrzypaczka jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, a na swoim koncie ma występy w Norwegii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Rosji. Była koncertmistmistrzynią Lusławickiej Orkiestry Talentów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jako solistka debiutowała z Polską Filharmonią Bałtycką. 

 

Do jej największych sukcesów można zaliczyć m.in. zajęcie pierwszego miejsca w Konkursie na Skrzypce Solo T. Wrońskiego, Grand Prix w 4th International Youth Music Competition w Wilnie, pierwsze miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Nałęczów i Skrzypce, pierwsze miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Żywcu, Grand Prix w II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym J. Kaliszewskiej w Poznaniu,  pierwsze miejsce w XIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzyp. A.Januszajtis w Gdańsku, pierwsze miejsce w VII Grudziądzkim Konkursie Skrzypcowym P.Janowskiego, pierwsze miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Grobliczów w Krakowie, pierwsze miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G.Ph.Telemanna. 

Szymon Sutor 

Kompozytor, aranżer, dyrygent, zaliczany do grona najlepszych dyplomantów w roku 2016/2017 Akademii Muzycznej w Gdańsku. Sutor łączy jazz z muzyką poważną. Jego ostatnim osiągnięciem jest nagroda polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk (Fonograficzny Debiut Roku) za debiutancki album z autorskimi kompozycjami za „Jazz Septet & String Orchestra”.  

 

Był kierownikiem muzycznym i dyrygentem koncertu „Świat Mistrza Beksińskiego” wykonanego premierowo w 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. „The Lost Season” inspirowana „Czterema porami roku” Antonio Vivaldiego, której jest współkompozytorem, powstała w ramach kampanii społecznej #iCO2dalej organizowanej przez międzynarodową Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i została wykonana podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach w 2018 roku. 

Regulamin plebiscytu Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury w Dziedzinie Kultury.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.