Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez miasto. Honoruje bowiem najmłodszych (do 35. roku życia) twórców i twórczynie, którzy swoimi działaniami wzbogacają pole gdańskiej kultury i bardzo często rozsławiają miasto poza jego granicami. 

W tym roku kapituła nagrody złożona z przedstawicieli urzędu miasta, gdańskich uczelni, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów nominowała dziesięcioro zdolnych i odnoszących sukcesy Młodych Twórców Kultury. Kapituła nagrodzi troje z nich. Czwartego, w drodze głosowania internetowego, wybiorą czytelnicy i czytelniczki „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Głosowanie rozpoczęło się w środę (18 listopada) i potrwa do środy (25 listopada).  

Głos w plebiscycie oddać można wyłącznie za pośrednictwem panelu do głosowania zamieszczonego poniżej. W tym roku gala odbędzie się online. Transmisja w piątek, 27 listopada, na gdansk.pl i fanpage’ach gdansk.pl, Klubu Żak i Gazety Wyborczej Trójmiasto.  

Przedstawiamy sylwetki dwójki nominowanych. 

Bartłomiej Sutt 

Perkusjonista, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz The Royal Danish Academy of Music, którą ukończył z najwyższą oceną. Uczył się w Haute école des arts du Rhin. Aktualnie jest studentem  I roku studiów magisterskich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie perkusji dr hab. Miłosza Pękali. Sutt miał okazję występować na międzynarodowych scenach reprezentując Gdańsk. Brał udział w nagraniu VI Symfonii Krzysztofa Pendereckiego z Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz uczestniczył w ponad 10 prapremierowych wykonaniach na licznych festiwalach, m.in. na Contemporary Music Festival Pulsar 2019 w Kopenhadze i na Festiwalu Muzyki Współczesnej Muzyka Nowa 2019 w Bydgoszczy. 

 

Jest laureatem Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Odessie w 2019 roku, finalistą Międzynarodowego Konkursu Wibrafonowego pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society USA we Włoszech w 2018 roku i laureatem pierwszego miejsca na Międzynarodowym Kokursie Wibrafonowym w Opolu w 2017 roku. 

Michał Wirtel 

Malarz, który zajmuje się muralami, grafiką i rysunkiem, projektuje plakaty i okładki płyt. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Gdańskiej ASP, w czerwcu 2017 obronił dyplom z malarstwa pod opieką prof. Macieja Świeszewskiego. Był jednym z twórców zaangażowanych w odnowienie fresku Jana Zamojskiego i Bolesława Cybisa “Niebo polskie” z 1938 roku w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego.  

Rekonstrukcja fresku 'Polskie niebo'Rekonstrukcja fresku 'Polskie niebo' Fot. Materiały prasowe

Wirtel w ramach projektu Gdańskie Fasady ODNowa zaprojektował i zrealizował nowy wygląd 6 fasad kamienic. Jego murale można oglądać w przestrzeni Głównego i Starego Miasta. Obecnie zajmuje się pisaniem ikon oraz współczesną chrześcijańską sztuką sakralną, co odzwierciedla jego dyplom z malarstwa o tytule "Kazanie na Górze". 

Regulamin plebiscytu Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.