Remigiusz Grzela o Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygacie, spektakl Teatru Wybrzeże na Festiwalu Prapremier, Hania Rani z NOSPR i opowieści o Falowcu prosto z Teatru Miniatura. Wydarzenia online od poniedziałku do czwartku, 23-26 listopada.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw do 29 listopada, a teraz na pewno do świąt świat kultury jest zamknięty. Dlatego te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Prezentujemy najciekawsze z wydarzeń lokalnych i ponadlokalnych.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje  

23-27 listopada 

Pandemia zmusiła jeden z najważniejszych festiwali teatralnych do przeniesienia się w przestrzeń wirtualną. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje” potrwa przez tydzień, a jego program obfituje w wydarzenia. Są wieczorne pokazy spektakli, ale też spotkania z twórcami i twórczyniami, pokazy filmów dokumentalnych i krótkich fabuł. Pełen program dostępny na wydarzeniu na Facebooku, bezpłatne transmisje dostępne na stronie internetowej festiwalu.  

Filmteractive Festival 

23-27 listopada 

Bezpłatnie, bez rejestracji i ograniczeń: Filmteractive Festival jest interdyscyplinarnym, międzynarodowym wydarzeniem z pogranicza kultury i biznesu. Organizowany jest od 2011 roku ale po raz pierwszy odbywa się w całości w sieci. Wśród tematów prelekcji m.in. przyszłość muzyki w dobie sztucznej inteligencji, podcasty jako przyszłość radia, Męskim Graniu od kuchni, przyszłość kultury po pandemii. Program dostępny na stronie internetowej, transmisja bezpłatna na Facebooku festiwalu.

EABS "Discipline of Sun Ra". Koncert premierowy

23 listopada 

EABS to jeden z ulubionych muzycznych składów. Łącząca jazz z hip-hopem wrocławska grupa na koniec października wydała nowy album “Discipline of Sun Ra”. Jednak z uwagi na pandemię przez kilka najbliższych miesięcy nie będzie miała okazji zagrać go przed realną publicznością. Dlatego zagrają przed tą wirtualną. Transmisja o godz. 20 na Facebooku EABS i Astigmatic Records

 

Sosnowieckie Dni Literatury 

23-26 listopada 

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza na wirtualną edycję Sosnowieckich Dni Literatury. W spotkaniach literackich uczestniczyć będą Pablopavo, Ewa Chotomska, Jakub Kornhauser, Dominika Słowik i Marcel Woźniak. Transmisja online na kanale YouTube Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.  

“Taniec albatrosa” reż. Maciej Englert 

24 listopada 

Teatr Współczesny w Warszawie zaprasza na spektakl “Taniec albatrosa” w reżyserii Macieja Englerta. Sztuka autorstwa Géralda Sibleyrasa opowiada o skomplikowanych perypetiach grupy znajomych: zoologa ze znacznie młodszą narzeczoną, jego siostry rozwodzącej się ze zdradzającym mężem, przyjaciela w platonicznym związku i zagubionej w życiu 20-to latki. Transmisja o godz. 19 na stronie internetowej teatru. Dostęp jest bezpłatny, ale można wpłacić cegiełkę na realizację celów statutowych teatru. 

Spotkania z książką w Muzeum Emigracji: Remigiusz Grzela 

24 listopada 

Raz w miesiącu Muzeum Emigracji organizuje spotkania z książką. W ostatnim czasie musiały się one odbywać wirtualnie. Gościem najbliższego będzie Remigiusz Grzela, dziennikarz i autor książek biograficznych. Swoją najnowszą poświęcił związkowi Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata. Spotkanie o godz. 19, transmisja na kanale YouTube MEG

Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne 

24 listopada 

Gdański Teatr Miniatura zaprasza na wydarzenie mało związane z teatrem, bliżej mu do architektury. Dyskusja “Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne” będzie wstępem do premiery spektaklu o najdłuższym w Polsce budynku mieszkalnym. Udział w niej wezmą Jacek Dominiczak, Kacper Ludwiczak i Piotr Perkowski. Transmisja o godz. 19 na fanpage’u Teatru Miniatura.  

“Beton” reż. Michał Derlatka 

25 listopada 

Pierwszy wirtualny spektakl Teatru Miniatura w historii tej instytucji. “Beton” Michała Derlatki powstał na podstawie książki Moniki Milewskiej “Latawiec z betonu” i opowiada o gdańskim Falowcu, najdłuższym w Polsce budynku mieszkalnym, który mieści się na gdańskim Przymorzu. W spektaklu występuje Wojciech Stachura, aktor i lalkarz, który przygotował koncept scenograficzny.  Pokazy są bezpłatne. O 19 premiera na Facebookuo 20.30 - na YouTube.  

Kultura online. Falowiec w Miniaturze
Kultura online. Falowiec w Miniaturze  Marek Rogala/Eskaem.pl

Halber i Drenda: “Książka o miłości”, premiera online 

25 listopada  

Dziennikarki i pisarki Olga Drenda i Małgorzata Halber napisały wspólnie “Książkę o miłości”, czyli esej w dialogu o tym, co dotyczy każdego. Rozmowę z autorkami poprowadzi Michał Nogaś. Transmisja o godz. 18 na Facebooku Empik

Hania Rani and Band 

26 listopada 

Hania Rani to szalenie uzdolniona młoda pianistka. Pochodzi z Gdańska, uczyła się na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i odnosi międzynarodowe sukcesy. Ze swoim zespołem w składzie Ziemowit Klimek i Wojtek Warmijak zagra utwory z debiutanckiego albumu “Esja” i drugiej płyty “Home”. Bilety na koncert z NOSPR w Katowicach do nabycia na stronie internetowej. Streaming na stronie artystki.  

 

“Życie intymne Jarosława” reż. Kuba Kowalski 

26 listopada 

Teatr Wybrzeże w ramach Festiwalu Prapremier pokaże jedną ze swoich ostatnich sztuk: “Życie intymne Jarosława” w reżyserii Kuby Kowalskiego. Spektakl powstał na podstawie korespondencji i dzienników oraz wątków opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza i opowiada o jego skomplikowanych relacjach z kochankiem Jerzym Błeszyńskim i żoną Anną. Spektakl będzie streamowany na żywo z Teatru Wybrzeże w Gdańsku o godz. 19 na vod.teatrpolski.pl

Festiwal Wielokulturowy - Nowi Krakowianie 

26 listopada - 3 grudnia 

Jak nazwa wskazuje Festiwal Wielokulturowy łączy przedstawicieli i przedstawicielki różnych kultur i narodowości. Odbędzie się w formule warsztatów, dyskusji i wykładów online. Celem Festiwalu jest wzmacnianie pozytywnego wizerunku obcokrajowców, którzy mieszkają w Krakowie, integracja cudzoziemców z polskojęzycznymi mieszkańcami Krakowa i danie sygnału tym, którzy z Polski musieli wyjechać z powodu pandemii, że czekamy na ich powrót. Program w wydarzeniu na Facebooku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem