Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez miasto. Honoruje bowiem najmłodszych (do 35. roku życia) twórców i twórczynie, którzy swoimi działaniami wzbogacają pole gdańskiej kultury i bardzo często rozsławiają miasto poza jego granicami. 

W tym roku kapituła nagrody złożona z przedstawicieli urzędu miasta, gdańskich uczelni, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów nominowała dziesięcioro zdolnych i odnoszących sukcesy Młodych Twórców Kultury. Kapituła nagrodzi troje z nich. Czwartego, w drodze głosowania internetowego, wybiorą czytelnicy i czytelniczki „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Głosowanie rozpoczęło się w środę (18 listopada) i potrwa do środy (25 listopada).  

Głos w plebiscycie oddać można wyłącznie za pośrednictwem panelu do głosowania zamieszczonego poniżej. W tym roku gala odbędzie się online. Transmisja w piątek, 27 listopada, na gdansk.pl i fanpage’ach gdansk.pl, Klubu Żak i "Gazety Wyborczej Trójmiasto".  

Przedstawiamy sylwetki dwójki nominowanych.  

Maciej Zakrzewski 

Organista, kompozytor, improwizator, bloger. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Na swoim koncie ma kilka płyt, w tym autorskie „Time to Time”. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Chórem Kameralnym "Discantus", na macierzystej uczelni prowadzi zajęcia na Wydziale Instrumentalnym. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Tczewskich Wieczorów Organowych. 

 

Poza twórczością muzyczną Maciej Zakrzewski prowadzi blog, w którym pisze o roli sztuki i muzyki, w tym o ich znaczeniu w czasach pandemii.  

Patryk Zimny 

Autor tomów poetyckich i książek dla dzieci, od ponad dziesięciu lat współtworzy życie poetyckie w Gdańsku. Jest jednym z autorów epitafiów na coroczne Pomorskie Zaduszki Artystyczne m.in. o Pawle Adamowiczu, Macieju Kosycarzu, Marii Janion. Publikował m.in. w "Autografie", "Arteriach", "Blizie", "Dwutygodniku", "Fabulariach", "Kontencie", "Odrze", "Przekroju", "Toposie", "Rzyradorze", Stonerze Polski". Redaktor kwartalnika literackiego "Strona Czynna". 

Nominowany artysta jest laureatem 60. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży i finalistą Ogólnopolskiego Konkursu „Wiersz i Opowiadanie doraźne 2020” w ramach Festiwalu Stacja Literatury 25. W 2020 roku opublikował tom poetycki „Dłuży się Miasto”.

Regulamin plebiscytu Młodzi Twórcy Kultury. 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.